Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Na Velharticích ukrývali před Jiřím z Poděbrad korunovační klenoty, aby nemohl být korunován

Starší generace mají hrad Velhartice spojený s jeho majitelem Buškem, který měl s králem Karlem IV. Vypít nejednu číši vína. Tak to alespoň pojal Jan Neruda ve své básni.

Muzeum Nezamyslických kostelů

V malebné pošumavské obci Nezamyslice navštivte s průvodcem zajímavou expozici místních kostelů zahrnující muzeum, kostel Nanebevzetí Panny Marie a kapli sv. Erazima. Bonusem vám bude nádherný výhled do kraje s dominantou středověkého hradu Rabí.

Naučná stezka hajného Nasse Soběšickým hájem

Necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, která prochází nádherným lesním prostředím Soběšického háje na samém okraji bývalého lamberského panství.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa

Vzrostlý Modřín japonský najdete mezi Českou Kubicí a Pecí pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m.

Na šumavský Kůstrý za dávnými záhadami

Jedna z dominant Strašínska, dosahující nadmořské výšky přes 800 metrů, poskytuje nejen překrásný výhled do vnitrozemí. V minulosti pravděpodobně sehrála významnou úlohu v životě tehdejších lidí.

Vracovská lípa

Památná vracovská lípa je k vidění v osadě Vracov západně od města Plánice nedaleko Klatov.

Javornická hornatina

Javornická hornatina se rozkládá na území o ploše cca 60 km2 rozkládající se pod horou Javorník s nadmořskou výškou 1066 m n. M., zasahující od Kašperských Hor na západě k Vacovu na východě a od Strašína na severu ke Stachám na jihu.

Kladrubský klášter prochází proměnou

Klášter v Kladrubech na Klatovsku prochází od loňského léta rekonstrukcí za téměř 150 milionů korun. Návštěvníci se díky tomu po jejím skončení podívají do dosud nepřístupných prostor, čekat na ně budou nové prohlídkové trasy.

Vstišské kamenné spirály

Mezi obcemi Vstiš a Dobřany na jihozápadě Plzeňska se nachází kamenný kruh. Kamenný kruh byl vytvořen pro harmonizaci krajiny a doplnění vody do krajiny zapsaným spolkem druidů ČR Kruh21.

Perla Otavy a její okolí nabízí mnoho zajímavostí

Horažďovice, označované jako Perla Otavy, v minulosti sehrávaly díky své poloze významnou úlohu. Mimo to byly středem pozornosti tehdejších vlivných a mocných šlechtických rodů.

Židovský hřbitov Nečtiny

Židovský hřbitov Nečtiny pochází z druhé poloviny 17. století.

Industriální stezka Plzní

Industriální stezka propojuje technické zajímavosti v Plzni a okolí. Jedná se o místa, která patří k průmyslovým klenotům města, ať už se jedná o architekturu nebo významné podniky. Místa, kam vás stezka zavede zabaví nejen fanoušky architektury, ale i rodiny s dětmi.

Dům Boženy Němcové v Domažlicích s pamětní deskou

Dne 8. září 1895 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky věnované Boženě Němcové na domě, ve kterém v Domažlicích bydlela. Inicioval ji „Vlastenecký dobročinný spolek paní a dívek" nazvaný jejím jménem.

Fara v Blovicích - přespala zde Němcová i Baar

Blovická fara je budova s pozoruhodnou historií. V průběhu staletí ji navštívila řada známých osobností, mezi nimi například Božena Němcová nebo Jindřich Šimon Baar. Nachází se v Americké ulici, naproti kostelu sv. Jana Evangelisty.