Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Lavičky osobností v Neurazech

Cesta z Neurazů na Rousovy je vyhledávanou procházkovou trasou. K odpočinku slouží lavičky s připomínkou zdejších osobností. Umělecké pojetí laviček a jejich výzdoba je dílem řezbáře Libora Belfína z Výrova u Švihova.

Zámek Cebiv

Barokní zámek v Cebívi byl postavěn v 18. století z původně gotické tvrze. Za komunistického režimu sloužil jako jedna z budov JZD a postupně chátral až do dezolátního stavu. Dnes je po částečné rekonstrukci a není veřejně přístupný.

Javor klen v Komni – tajemný hradní pán

Tajemný hradní pán je přezdívka mohutného javoru, který roste na místě, kde stával hrádek Zuvačov. Stromu je asi 200 let a obvod jeho kmen je rozdělený na dva samostatné celky. První měří 160 cm a druhý 450 cm.

Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Podměstí, kde památný javor roste, bylo v druhé půlce 19. století předměstím pod návrším města Ústí nad Orlicí. Jeho součástí byl i park Riegrovy sady, který postupně ustoupil výstavbě sídliště a silničního průtahu.

Pivovar Stod

Západočeské město Stod je jedním z těch, která kdysi dávno svým zlatavým mokem konkurovala Plzni. Místní pivo bylo vyváženo i do zahraničí až do roku 1981. Obnovená památka láká na nově otevřené muzeum vozů Porsche a VW brouků,.

Zámek Křimice

Na břehu řeky Mže na předměstí Plzně stojí barokní zámek s kdysi zdobným čestným dvorem a se zámeckým parkem. Za minulého režimu byl zámek zestátněn, v současné době je v držení rodu Lobkowiczů, který se snaží zdevastované sídlo zrekonstruovat.

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova

Zbytky kostela z roku 1732 najdete nedaleko vísky Kočov na Tachovsku. Svému účelu sloužil jen 50. let, roku 1784 byl císařským patentem zrušen. Poté jej Nosticové přestavěli na porcelánku, zanedlouho však byla stavba opuštěna. V roce 2000 zřícenina posloužila k natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Rybník Černý – Porajt

Na sever od Plzně, nedaleko obce Dolní Bělá naleznete Černý rybník, zvaný také Porajt, poklidný, masově nenavštěvovaný rybník u lesa s čistou vodou a travnatou pláží.

Štěnovické lomy

U obce Štěnovice na Plzeňsku se nacházejí největší lomy na granodiorit u nás. Těžba zde skončila v roce 2007. Vytěžený kámen se používal na dlažební kostky a desky, obrubníky, případně jako stavební kámen.

Hážovické Díly

Okolí Rožnova pod Radhoštěm skrývá mnoho zajímavých míst ideálních pro výlety s dětmi. Vrchol Hážovické Díly (704 m n.m.) se nachází v pohoří Hostýnsko-vsetínská hornatina.

Gotický unikát v Plzni nabízí sportovní výkon i skvostný výhled

Katedrála svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky se může pyšnit jedním „nej“. Její věž je se svými 102,26 metru nejvyšší kostelní věží v celé republice. Vydali jsme se do interiéru kostela, kde můžeme najít jeden gotický unikát, a pochopitelně i do věže. Tam nás cestou na vyhlídku ve výšce 56 metrů čekalo 299 schodů. Kdo chce, může si koupit permanentku a výšlap opakovat třeba denně.

Studánky kolem obce Babylon

Kolem Babylonu najdete několik studánek. Výchozím bodem je hráz s alejí u Babylonského rybníka, kde najdete mapu a možné turistické trasy.

Z Lomikarova Trhanova až na vrchol Českého lesa

Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. M.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.

Okouzlující Rabí je jednou z největších hradních zřícenin v Česku

Středověký hrad Rabí, jenž je zasazen do malebné pošumavské krajiny, sehrál v minulosti důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli těmto skutečnostem se často stával terčem útoků. Jan Žižka z Trocnova se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát a při bojích přišel o své druhé oko.

Zámek Červené Poříčí se pozvolna dostává opět do kondice

Dlouho byl zanedbávaný i devastovaný zámek v Červeném Poříčí stojící ve stejnojmenné obci na břehu meandrující Úhlavy. Leží asi tři kilometry od známého vodního hradu Švihova, řidiči ho většinou míjejí bez povšimnutí. Léta byl zavřený, nyní se dostává opět do kondice. Zámek postavený u nás v málo vídaném stylu saské renesance je tak rozsáhlý, že celková oprava je během na dlouhou trať.