Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.

Kašna v Přešticích se sv. Václavem a plastikami přeštických prasátek

Na Masarykově náměstí v Přešticích si všimnete barokní kamenné kašny se sloupem, na kterém stojí sv. Václav. Roku 2010 ji doplnily chrliče s drobnými plastikami přeštických prasátek.

Přírodní památka Lisovská skála

Skalní útvar Lisovská skála (802 m) s navazujícím balvanovým mořem je jednou z nejlépe zachovalých ukázek mrazového zvětrávání rul ve vrcholových partiích Žďárských vrchů. Výška skal dosahuje až 12 metrů.

Vrch Křivý Javor na Vysočině

Křivý javor (824 m) najdete nedaleko Fryšavy pod Žákovou horou, v hřbetu Devítiskalské vrchoviny. Hedná se o třetí nejvyšší vrchol v krajinné oblasti Žďárských vrchů.

Od Šídlovského rybníka kolem Petrovské díry na Kolomaznou pec. Procházka severem Plzně

Pro místní samozřejmost, pro přespolní radostné překvapení. Severní okraj západočeské metropole má nádherné a využívané okolí. Nejen Velký Bolevecký rybník s proslulou pláží a kempem Ostende, využívaný ke koupání a vodním sportům. Ale i na druhé straně za silnicí vedoucí na Most je prima místo na relax.

Naučná stezka Světecký vrch na Tachovsku

Naučnou stezkou Světecký vrch provázejí postavičky z komiksu Čtyřlístek. Na 9 informačních tabulích návštěvníkům přibližují historii geologického podloží Světeckého vrchu. Součástí trasy dlouhé přibližně 3 km jsou mimo informační panely také badatelské úkoly.

Vlčí důl u Zásmuk

Vlčí důl představuje lesnatý úsek Vavřineckého potoka od barokního mostu k toušické bažantnici. Po pravé straně rokle vede žlutá značka, cesta vlevo, těsně kolem potoka, je neznačená.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

Koupání i potápění v lomu Srní

Lom Srní u Hlinska poskytuje zázemí nejen potápěčům ale i ostatním milovníkům vody. Pokud hledáte místo s čistou vodou ke krátkému odpočinku nebo i několikadennímu kempování tak tohle patří k jedněm z nejlepších na Vysočině.

Mlýnská stezka Manětín – Nečtiny

Za krásu západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.

Pomník krále Rudolfa v Horažďovicích

Památník, postavený na místě, kde zemřel při obléhání český král Rudolf I. Habsburský, najdete u Horažďovice.

Údolí Merán v Plzni

Severní okraj Plzně skrývá údolí Merán neboli údolí bezejmenného přítoku Boleveckého potoka. Samotný název údolí je nejspíše inspirován italským letoviskem Merano. Ve svahu nad východní části údolí se nachází přírodní památka Doubí.

Je Klenová hradem z Jiráskových Starých pověstí českých?

Na zalesněném kopci nad Janovicemi nad Úhlavou se rozkládá rozsáhlá a udržovaná zřícenina hradu Klenová. Byl založen ve 13. století rodem, který se poté psal z Klenové a držel ho až do počátku 16. století.

Klášter augustiniánů v Borovanech založili, aby se zapomnělo na Žižku

Nedaleko města Borovany na Českobudějovicku stála tvrz Trocnov, kde se narodil proslulý husitský hejtman Jan Žižka.

Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy

Když zastavíte před nebílovským zámkem, sotva byste uvěřili, že nádherné sídlo ve stylu vídeňského baroka mělo být strženo. Nebílovský zámek mohl potkat osud dalších, jejichž fotografie spatříte na panelech v podloubí nedaleko pokladny. Rozkradený a poničený objekt se podařilo památkářům zachránit za cenu obrovských investic, záchrana ale zdaleka není u konce.