Praha

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze je od sezóny 2011 opět otevřen veřejnosti. Palác je možné si prohlédnout s průvodcem, který podá odborný výklad o této mimořádně zachovalé ukázce evropského umění a renesančního bydlení.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Jednou ze stálých expozic Národního muzea v Praze je Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí. Muzeum představuje sbírky umění mimoevropské etnografie, a to především umění amerického, australského a oceánského.

V Národním muzeu je k vidění sto dětských obrázků

Humanitární organizace Adra už pošesté vyhlásila soutěž o nejkrásnější obrázek pro děti prvních stupňů základních škol. Letos na téma hry a hračky. Soutěžící si mohli vybrat, zda namalují svůj svět hraček, anebo představu, jak a s čím si hrají dětí v nejchudších zemích.

Jak si Pražané užívali poutí a zábav

V pondělí 10. dubna 1876 bylo v pivovaru u Turmů na Uhelném trhu v Praze živo. Slavil se sladovnický svátek zvaný Bakchus, kterému se lidově říkalo Bakus. Jeho čas přicházel v době tzv. Ostatků, tedy období tří dnů před velikonočním půstem. Nebylo v Praze jediného pivovaru, kde by Bakuse neměli. Slavili na Poříčí, v Dlouhé třídě, u Lajblů v Žitnobranské, na Karlově náměstí. U Turmů to ovšem dopadlo špatně.

V Mladé Boleslavi mají kaskádu Jizery a rezavé "kecací" vrbičky

Pro Boleslaváky žádná novinka, přesto jejich hlavní atrakce na Staroměstském náměstí ještě není úplně hotová. Mezi místními vyvolává kontroverzi, přitom málokterému městu se podařilo tak výrazně oživit celkem nudné náměstí.

Prohlídka pražského metra

Dopravní podnik začal v sobotu vozit Pražany a turisty třívozovou historickou soupravou metra typu Ečs z let 1973 až 1976 na trase C mezi stanicemi Kačerov a Nádraží Holešovice. Chcete-li zavzpomínat na počátky metra v Praze, přijďte se svézt prvním typem pražského metra a prohlédnout si depo Kačerov. Čtěte více »

Nová budova Národního muzea

Zvláštní stavba Jaroslava Rösslera mezi Národním muzeem a Státní operou sloužila jako sídlo rádia Svobodná Evropa a za komunistické éry coby budova Federálního shromáždění. Nyní se stala útočištěm Národního muzea.

Pražská botanická zahrada Na Slupi má otevřeno i v zimě

Botanickou zahradu založili v roce 1775 na pražském Smíchově, kvůli častým záplavám se ale přestěhovala na druhý břeh Vltavy. Dnes má botanická zahrada Na Slupi rozlohu 3,5 hektaru a ročně jí projde sto tisíc návštěvníků. V současné době zůstává objekt, který je součástí Přírodovědecké fakulty UK a na jehož provoz přispívá i pražský magistrát, neprávem trochu ve stínu botanické zahrady v Troji.

Tipy na víkend: Valašská olympiáda, plesy, výstavy vín i festival španělského filmu

O víkendu se můžete vydat na hory a užívat zimních radovánek. Veselo bude na Razule, kde připravili Valašskou olympiádu. Na šumavském Špičáku si zájemci vyzkouší sněžné skútry nebo koulomet. Plesat můžete v Chebu, Plzni, Jemnici, Litomyšli, Olomouci, Rožnově i Praze. Na Moravě se bude koštovat víno v Míkovicích i Dobšicích. Na lov španělských filmů se vydejte do Prahy.

Ve věži kostela sv. Mikuláše v Praze měla pozorovatelnu StB

Svatomikulášský chrám je dominantou pražského podhradí a výchozím bodem po celé Malé Straně. Můžete od něho vystoupat ke Hradu, pokračovat na Petřín nebo se přes Karlův most prodrat davy turistů do centra města. Další cesta vede na ostrov Kampa a přes něj třeba k Národnímu divadlu.

Absintherie Praha – víc než jen muzeum absintu

Absintové muzeum, absintová kavárna, pravidelné výstavy obrazů i hudební večery, absintový krámek, a to vše na jednom místě v magické atmosféře Starého Města.

Zlato z Jílového využívali už Keltové, vypráví místní muzeum

Dům Mince stál v Jílovém u Prahy prokazatelně už před rokem 1420. Sídlil v něm královský úředník, který vybíral poplatky za těžbu zlata v okolí. Jednu dobu v něm pobýval i magistr Eduard Kelly. Dnes patří budova s číslem 16 regionálnímu muzeu.

Vyjížďky v Praze po Vltavě si můžete vychutnat i v zimě

Po vodě poznáte město sice trochu povrchně, ale máte-li méně času, obrázek si uděláte. Je to i vhodný způsob pro rodinné výpravy, kdy už nohy bolí nebo děti další výpravy po památkách bojkotují. Praha následovala ostatní evropské metropole a rozšířila projížďky lodí po Vltavě i na zimní měsíce. Samozřejmostí jsou loďky kryté a vytopené.

Obecní dům představuje kopii Svatováclavské koruny

V prostorách Českého a Pánského klubu v Obecním domě v Praze je k vidění stálá výstava kopie královské Svatováclavské koruny, která je nejvýznamnější a nejstarší součástí českých korunovačních klenotů. Obecní dům tak rozšiřuje svou nabídku vedle stávajících prohlídek reprezentačních sálů a salonků.

S kamerou na cestách: Mladoboleslavský hrad – brána (nejen) do dějin města

Historickému centru Mladé Boleslavi vévodí Staroměstské náměstí. Jeho úzká protáhlá plocha se směrem k jihozápadu zužuje – končí ostrohem, který obkružuje Pražská ulice. Vysoko nad ní má své místo hrad. Místo přitažlivé již při pohledu z dálky. Zblízka se mimo jiné jedná o bránu, jíž lze vstoupit do historie (nejen) města.