Články na téma Hrady a zámky

Městská památková rezervace Loket

Historické jádro města obklopené meandrem řeky Ohře bylo vyhlášeno v roce 1979 městskou památkovou rezervací. Dominantu města tvoří hrad s částečně dochovaným opevněním. Mezi další cenné památky patří kostel sv. Václava, kaple sv. Anny, barokní budova radnice či několik měšťanských domů.

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.

Zámeckou perlu nedaleko Znojma dotvořil slavný obránce Brna

Starý zámek, Nový zámek, městečko jak malované, pod ním v hlubokém údolním zářezu říčka, místy doslova se prodírající hustou vegetací, spousta oslnivých vyhlídek… Vítejte v Jevišovicích.

Tři Trubky. Nová atrakce v Brdech

Romantický lovecký zámeček Tři Trubky v srdci Brd začíná fungovat jako turistické centrum. Někdejší hospodářská část areálu se proměnila v Dům přírody, zámeček je zatím opravený zvenčí a po rekonstrukci interiérů tady bude možné i přespat.

Chřiby na kole – cyklotrasa ikonickými místy hor kolem Velehradu

Dvě rozhledny a hrad Buchlov jsou hlavními cíli této kopcovité trasy, která Vás provede ikonickými místy Chřibů. Trasa začíná krátkým stoupáním nad Velehrad.

Zámek Mokrosuky

Zastavte se na zámku Mokrosuky a užijte si zhruba 45 minut dlouhou prohlídku s majitelem zámku. Na zámku také najdete galerii maleb z Pošumaví, výstavu středověk očima umělé inteligence a drobné občerstvení. Na zámku je možné se i ubytovat.

Zámek Mirošovice

První zmínky o Mirošovicích pochází z počátku 13. století, kdy byla obec majetkem kláštera v Oseku. V průběhu následujícího století zde již vzniklo panské sídlo, tvrz rytířů Mirošovských.

Barokní zámek v Trpístech výjimečně otevřou

Téměř celý rok je zámek v Trpístech na Tachovsku turistům nepřístupný, teď se výjimečně otevírá. Sobotní akce je součástí svatomarkétské pouti.

Zámek Zdounky

Ve Zdounkách, jihozápadně od Kroměříže, stávala původně renesanční tvrz Petra Čertorejského z Čertorej. O její přestavbu na barokní zámek se postarali jezuité. Postupně zde probíhá jeho citlivá rekonstrukce dle dochovaných historických plánů z roku 1907.

Zámek Hazlov

První zmínky o hradu, nyní zámku Hazlov, pocházejí z roku 1224. Po roce 1945 objekt chátral, nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí a stává se opět chloubou a funkční částí obce Hazlov.

Největší skalní hrad Vranov uchvátí romantickými pomníky a krásnými výhledy

Na strmém skalním výběžku vypínajícím se vysoko nad řekou Jizerou byl postaven jeden z posledních hradů této oblasti. Vypravíme se za ním asi osm kilometrů od Turnova do Českého ráje. Vranov býval dlouhý kolem 400 metrů. Ačkoliv tu dnes najdeme jen nepatrné zbytky pozdně středověkého skalního hradu, patří Vranov mezi nejrozsáhlejší a nejkomplikovanější skalní obranné hrady v Čechách.

Mělník: Krásné historické město, v němž se setkávají dvě řeky

Město Mělník zcela jistě symbolizuje silueta zámku s kostelem sv. Petra a Pavla tyčící se nad soutokem Labe s Vltavou. Tento krásný pohled se nám nabízí ihned, jakmile k městu po necelých 40 minutách z Prahy přijíždíme. V Mělníku si můžeme dát místní dobré víno, projít historické centrum či vyrazit na výlet lodí. Ať už si vybereme cokoliv, je Mělník městem, kam se budeme vždy rádi vracet.

Třeboň nejsou jen rybníky. Má také kouzelné historické centrum, zámek i Bertiny lázně

Když se řekne Rožmberk a Svět, jména dvou nejznámějších českých rybníků, ozvěnou slyšíte Třeboň. Ne nadarmo je jihočeské město v okrese Jindřichův Hradec nazýváno hlavním městem českého rybníkářství. Velkých, menších i malých rybníků jsou v jeho okolí na tři desítky.

Vodácké trasy na Jizeře a vše, co potřebujete vědět před vyplutím

Vltava nebo Sázava patří k nejvíce sjížděným českým řekám. Vydat se můžete ale i na Jizeru, která protéká malebnou krajinou, a odkud si odskočíte i na návštěvu hradu nebo zámku. V jakém úseku se Jizera sjíždí, na jaké jezy dát pozor a v jakém kempu se ubytovat, se dozvíte v článku.

Rozkvetlá Červená Lhota voní na každém kroku

Zámek Červená Lhota je neodmyslitelně spjat s hudební pohádkou o Zlatovlásce (1973). Scéna, kdy k zámku na loďce přijíždí princ Jiřík (Petr Štěpánek), aby odtud svému králi přivezl zlatovlasou pannu (Jorga Kotrbová), je pro milovníky české kinematografie zkrátka nezapomenutelná. V dnešních dnech si romantickou scénu jako z pohádky kvůli nízké hladině vody nestřihneme. Kouzlo tím však zámek ani trochu neztrácí.