Středočeský kraj

Hradiště Semická hůra

Semická hůra je 231 metrů vysoký svědecký vrch – stolová vyvýšenina v rovinaté Polabské nížině. Na vrcholu hůry je neodkryté hradiště z keltských a raně slovanských dob.

Obec Holé Vrchy - centrum cyklistiky na Mladoboleslavsku

Malebná středočeská vesnička je částí obce Dobrovice u Mladé Boleslavi. Jde sice o malou vesničku, která ovšem stále žije. Ctí se tu lidové tradice jako je velikonoční řehtání, pálení čarodějnic či masopustní průvody. Velkou tradici zde má i cyklistika.

Tvrz Malotice u Zásmuk

Vodní tvrz u rybníka ve stejnojmenné obci nedaleko Zásmuk na Kolínsku. Postavena byla zřejmě ve 2. pol. 14. stol. Bohatými kutnohorskými měšťany.

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.

Na dohled Brdům leží v polích nenápadná keltská svatyně

Ke konci léta, kdy už mnozí nevyhledávají koupání v řekách či koupalištích a teplota už nedosahuje závratných výšin, lze vyrazit na delší trek. Co takhle výprava z keltské svatyně kolem raketové základny do poutního místa?

Městská galerie Beroun

Galerie sídlí v Duslově vile, v jednom z nejkrásnějších domů ve městě. Jedná se o památkově chráněný pseudorenezanční dům, který si v roce 1890 nechal postavit majitel parní pily a realit Martin Dusl.

Zlatonosná říčka Kocába

Kocába je 45 km dlouhá říčka, která pramení u obce Dubno 3 km od Příbrami a zapsala se do historie trampingu těsně po I. Světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba - domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Kostel sv. Maří Magdalény v Lázních Bohdaneč

Kostel sv. Maří Magdalény postavil počátkem 18. století stavitel František Jedlička podle návrhu architekta Tomáše Haffeneckera z Prahy. Kostel i jeho interiéry jsou barokní.

Tvrz v Týnci nad Labem

V roce 1463 dal císař Zikmund Týnec nad Labem Vaňkovi z Miletínka. Právě on prý postavil nebo vyzdvihl v Týnci tvrz. Z tvrze se dodnes dochoval především kamenný gotický dvoupatrový palác.

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň spojuje dvě významné středoevropské metropole Krakov a Vídeň. Na území České republiky prochází tento koridor severní, střední a jižní Moravou.

Pražský Hlahol - klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 - 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka - Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.