Tipy na výlety v oblasti Středočeský kraj

V nejstarší české CHKO se rozmáhá filmová turistika

Jak dostat tatínka do polepšovny, Princ a večernice nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci... Za kulisami těchto a dalších filmů cestují turisté do Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která právě oslavuje výročí 60 let od svého založení. Je tak nejstarší CHKO na území ČR. S rozlohou 181 kilometrů čtverečních zasahuje do Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského kraje.

Galerie kostek - expozice Lego modelů v obchodním centru Central Kladno

Unikátní expozici Lego modelů najdete v novém obchodním centru Central Kladno. K vidění zde trvale budou více než dvě desítky interaktivních modelů zachycujících architektonické skvosty z celého světa, stejně tak i repliku pražského Hlavního nádrží.

Morový sloup v Kutné Hoře

Morový sloup Panny Marie Neposkvrněné naleznete v Šultysově ulici v Kutné Hoře. Patří mezi kulturní památky České republiky. Na sloupu se nachází socha P. Marie Immaculaty, ale objevují se na měm i pracovní motivy v podobě plastik havířů.

Jezdecká stáj Vlašim - výuka jízdy na koni

Přijďte strávit den netradičně do nové jezdecké stáje u Blanického mlýna ve Vlašimi a poznejte jaký je pohled z koňského hřbetu. Výuka jízdy na koni je určena jak pro děti, tak dospělé.

Knížecí dům v Kutné Hoře - sídlo Základní umělecké školy

V honosném Knížecím domě v centru Kutné Hory se dnes nachází základní umělecká škola. Mázhaus se používá jako koncertní sál pro konání komorních kulturních pořadů.

Brdskými lesy kolem skrýše výsadkářů

Pokud hledáte pěkný zimní výlet a nemáte to daleko do Brd, určitě se vydejte přes Brdskou vrchovinu, která tvoří pomyslnou hranici mezi Berounskem a Příbramskem. Nenáročný výšlap, který zvládnete i během krátké denní doby, zakončíte u otevřeného dobříšského zámku.

Brdskými lesy na stezku partyzánů

Pokud hledáte pěkný zimní výlet a nemáte to daleko do Brd, určitě se vydejte přes Brdskou vrchovinu, která tvoří pomyslnou hranici mezi Berounskem a Příbramskem. Nenáročný výšlap, který zvládnete i během krátké denní doby, zakončíte u otevřeného dobříšského zámku.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky. Muzeum bude otevřeno 27. února 2015.

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Vysokochlumecké pivo vždy ctilo tradice českého pivovarnictví. Osvědčenými postupy zde vznikají rozmanité druhy piva – kromě těch klasických třeba i pšeničné nebo piva typu Ale.

Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Kavárna Matky sobě je navržena a koncipována jako "zašívárna" pro maminky na mateřské dovolené a jejich ratolesti. Herní koutky, které nejsou striktně ohraničené, se volně prolínají celou kavárnou.

Jedním z nejzáhadnějších míst Česka jsou kounovské kamenné řady

Nad Kounovem na Rakovnicku se tyčí pahorkatina Džbán, náhorní roviny střídají hluboká údolí s opukovými skalami. Na vrchu Rovina v lese zarostlé se nacházejí řady křemencových balvanů ve 14 úplných a několika částečných uskupeních.

Vrch Pecka nad pražskou Stromovkou umí potěšit jako rozhledna

Na samém okraji pražského parku Stromovka, přímo nad stanicí Bubeneč se nalézá vrch Pecka. Je to unikátní útvar, který odolal vlivu Vltavy. Ve výšce 200 metrů nad mořem se po opatrném vystoupání stane místní rozhlednou. Od Hradčanské stačí jet autobusem 131 na stanici Goetheho.

Tvrz Hradenín u Plaňan na Kolínsku

Tvrz v Hradeníně je jednou z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky. Představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku.

Pohádkový dům v Pičíně

V malebné krajině na dohled brdských lesů se rozkládá Pičín, vesnička s přibližně pěti stovkami obyvatel, ale bezkonkurenčně největší koncentrací skřítků a jiných pohádkových bytostí v České republice, kterým vdechla život a podobu spisovatelka, grafička a ilustrátorka Vítězslava Klimtová.

Řetězový stádlecký most u Bechyně je národní technickou památkou

Graciézní empírový most překlenoval od roku 1848 Vltavu u Podolska nedaleko Písku. Po zbudování Orlické přehrady hrozila jeho demolice, nakonec zvítězil zdravý rozum, most byl rozebrán a přemístěn na Lužnici. Proto můžeme unikátní stavbu obdivovat a využívat.