Středočeský kraj

Pumptrack Hluboká nad Vltavou

Pumptracková dráha se nachází na severním okraji obce Hluboká nad Vltavou, část Zámostí, u řeky Vltavy. Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možný projíždět bez šlapání. Povrch je zde hliněný.

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí

Meandry Teplé a Studené Vltavy vlévající se do Lipna tvoří unikátní přírodní rezervaci. Jsou vyhlášeným rájem pro rybáře a pro vodáky se jedná o poslední bod sjízdné trasy horní Vltavy od Lenory a Soumarského mostu. Žije zde řada vzácných živočichů a rostlin.

Kouřimi se za Přemyslovců obávala i vládnoucí Praha

Kouřim je v mnoha ohledech unikátní. Má jedno z nejlépe dochovaných opevnění v tuzemsku a jako jediné získalo i status národní kulturní památky. Jde údajně i o nejstarší české město, bývalo tu hradiště Zličanů, které nakonec zlikvidovali expandující Přemyslovci. Ti se s nikým nepárali, rod nabíral na síle, a bez krvavých žní na okolních državách by nepoložil základy českého státu.

Přírodní památka Zámky

Přírodní památka Zámky se rozkládá na východně orientovaných svazích Vltavy mezi ústím Drahaňského potoka a osadou Zámky.

Brdská vločka - legendární skalní rytina

Uprostřed brdských lesů je ve skále na hoře Lipovsko (651 m) vytesaný známý brdský znak, tzv. Brdská vločka.

Kamenný most v Toušicích

Na Vavřineckém potoce, jihovýchodně od vesnice Toušice, existoval v minulosti velký rybník, z něhož se dochovala hráz, jejíž součístí byl i pozoruhodný barokní kamenný most přes oba přepady. Půvabná stavba je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Od roku 1849 stojí na hřbitově ve Svatém Janu pod Skalami kaple sv. Maxmiliána, kterou nechal postavit jako rodinnou hrobku tehdejší majitel svatojánského panství doktor Maxmilián Berger. Památka není veřejnosti běžně otevřena.

Zittův mlýn v Mnichovicích

Zittův mlýn na Struhařovském potoce je jednou z nejstarších roubených staveb ve Středočeském kraji. Od roku 1996 je veden jako kulturní památka České republiky.

Zámeček Nové Valteřice v Moravském Berouně

Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích. Jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Rodný dům P. Františka Cassiána Hanela v Moravském Berouně

Pedagog a hudebník, učitel Jakuba Jana Ryby, František Cassián Hanel se narodil v Moravském Berouně v domě na náměstí, kde dnes stojí dům č. 11.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Železniční depo Hostivice

Železniční depo bylo postaveno kolem roku 1872 v souvislosti s budováním železniční trati Praha-Smíchov – Hostivice společností Buštěhradské dráhy. Jde o autentickou ukázku drobné drážní architektury z druhé poloviny 19. století.

Vyhlídka nad Tomáškovým lomem

Krásný výhled na Berounku, na starý vápencový lom a na Srbsko nabízí vyhlídka nad Tomáškovým lomem.

Skalní útvar Roviště - ráj horolezců na březích Vltavy

V rekreační lokalitě Roviště nedaleko přehradní vodní nádrže Kamýk nad Vltavou se nachází skalní útvar oblíbený mezi horolezci.

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu

Evropská dálková trasa E10 Česko málem půlí. Rodí se na Kap Arkona na Rujáně, německým územím se dostává k Varnsdorfu, překračuje České středohoří, míří do Prahy a dále přes Brdy, do jižních Čech k Českým Budějovicím a na hraniční přechod Radvánov.