Hrady a zámky v oblasti Středočeský kraj

Muzeum Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem

Muzeum v Bělé pod Bezdězem je umístěno v budově zámku. Expozice zahrnuje především prehistorii a historii regionu Podbezdězí. Stálá expozice Podbezdězí v proměnách času je umístěna v reprezentativních prostorách bělského zámku s unikátními dřevěnými kolorovanými stropy z počátku 17. století.

Zámek v Mníšku pod Brdy otevírá prohlídky na Silvestra i na Nový rok

Poslední den letošního roku i první den toho následujícího můžete využít k výletu do zámku v Mníšku pod Brdy. Navštivte prohlídky pro rodiny s dětmi, na kterých potkáte oblíbenou pohádkovou Elsu, nebo klasické okruhy zámeckými interiéry zařízenými ve stylu první republiky.

Tipy na víkend: Přivítejte advent ve Valticích, navštivte filmový festival

Advent už klepe na dveře. O víkendu ho budete moci náležitě přivítat a oslavit na mnoha akcích. Vypravte se třeba do Valtického podzemí, kde se zahřejete horkým punčem nebo svařeným vínem. Vyrazit můžete také na Karlštejn nebo zámek Kačina. Konají se také dva filmové festivaly, první se zaměřením na jídlo, druhý na nezávislou tvorbu.

Kostel Narození Panny Marie Kamýk nad Vltavou

Spolu se zříceninou někdejšího královského hradu Vrškamýku je kostel Narození Panny Marie jednou z nejvýznamnějších památek obce. Připomíná se již na konci 13. století jako farní kostel městečka Nový (též Dolní) Kamýk.

Kam o víkendu s dětmi: Ochutnejte jablečné dobroty, projeďte se vláčkem

Ochutnejte plody podzimu během akcí druhého říjnového víkendu. Vyrazte na jablečné dobroty v Praze nebo na dýňové pochoutky na zámku Lysice. Sladké bude hrát prim i během cukrových slavností v Dobrovických muzeích. Pokud se ale s dětmi nechcete jen cpát, projeďte se po úzkorozchodné dráze, pusťte si draka nebo se zúčastněte bitvy o hrad.

Na Mníšku spatříte jeho majitele jako alegorie živlů. Složil pro ně Mozart šest tanců?

Zámek v Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy má otevřeno celoročně a i během podzimu můžete navštívit jeho reprezentační a soukromé komnaty. Každý víkend a svátek se konají také programy pro rodiny s dětmi. V sobotu a neděli mohou děti zavítat na prohlídku Z pohádky do pohádky a do Kouzelného sklepení.

Z věže zámku Mníšku se zájemci mohou rozhlédnout po okolí

Po celé prázdniny je na zámku v Mníšku pod Brdy zpřístupněn vrchol hodinové věže, kde si mohou návštěvníci prohlédnout podkroví zámecké budovy a rozhlédnout se po nejbližším okolí města.

Monumentální chotkovská Kačina představuje luxusní šlechtické sídlo i zázemí služebnictva

Nad půlobloukovitou, u nás zcela neobvyklou stavbou, která je nejčistším příkladem empíru v Čechách, občas prosviští gripeny z letecké základny v Čáslavi. Přehřátý vzduch nese zvuk jejich proudových motorů. V dobách největší slávy zámku zde bylo slyšet ržání koní a hlahol panstva.

Tipy na víkend: Vyrazte na piknik, seznamte se s čajovými rituály

Poslední červnový víkend zřejmě díky počasí opět vybídne k pobytu venku. Volný čas můžete strávit například piknikem na zámku v Liblicích, kde si budete moci sednout do trávy se skleničkou vína. Na zcela jiný nápoj, čaj, bude zaměřena akce, která se uskuteční v Českém Těšíně. Pokud budete chtít naopak letnímu parnu uniknout, můžete navštívit výstavu.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

O zřícenině jednoho z nejvýznamnějších královských hradů Držemberku ví málokdo

Milovníkům historie je objekt známý pod jménem Džbán, psal se i Čbán. Skromné rozvaliny leží na zarostlém návrší nad Mutějovice. Jméno Držemberk se také moc nepoužívalo, ale je pro hrad trochu zajímavější než obyčejný Džbán.

Křivoklát a Hněvín, hrady, na nichž přišel podvodník magistr Kelley o nohy

Edward Talbot zvaný Kelley byl význačnou osobností doby Rudolfa II. Známe ho i z filmu Císařův pekař - Pekařův císař, kde ho ztvárnil Jiří Plachý. Muž, který filmově císaři stvořil Sirael, měl vyrobit elixír mládí. Což se nezdařilo a Kelley skončil v žaláři. Ponejprve na Křivoklátě, poté v Hněvíně.

Kam o víkendu s dětmi: Poznejte vánoční tradice ve skanzenu, svezte se párou

Vánoce už skutečně klepou na dveře. Než přijdou, zjistěte, jak slavili advent naši předci. Zamířit můžete do skanzenu nebo na hrady a zámky. Součástí akcí jsou tak tvořivé dílny, v nichž si s dětmi můžete vyrobit pěkné drobnosti jako dárek pod stromeček. Z Prahy můžete vyrazit na nostalgické jízdy parním vlakem směrem na Křivoklát.

Ze zeleného jezírka na Točníku vystupují deprese a beznaděj

Václav IV. Nechal založit výstavný reprezentační hrad na kopci nad původním vyhořelým sídlem Žebrákem. Poprvé tu pobýval roku 1398. Nebylo to jen soukromé obydlí, konaly se tu i důležité státnické schůzky. O Točníku se říkalo, že tu straší. Král, který se bál bouřky a koček, tomu věřil.