Tipy na výlety v oblasti Středočeský kraj

Skalní útvar Sedm chlebů na Kokořínsku

Sedm chlebů je pískovcová formace v oblasti Kokořínska. Název je odvozen od formace, která připomíná sedm na sobě postavených bochníků.

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.

Zaniklý hrádek Hengst v Brdech

Severně od nejvyšší hory Jižních Brd Třemšína (827 m) se táhne zdaleka viditelný hřeben. Ten je po 2,5 kilometrech zakončen vrcholem Hengst - též Kobylí hlav,) se zbytky stejnojmenného hrádku.

Téměř dvouleté obléhání Konopiště je raritou středověkého válčení v Čechách

Okázalé Konopiště známe jako romantický zámek následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, který panství zakoupil v roce 1887 od Lobkoviců. Na přepychové sídlo nechal zámek přestavět architektem Mockerem, známým puristou, který „obnovil“ i Karlštejn v letech 1889-1894. Libují si tu i filmaři.

Jak Vojtěch Obereigner pozlobil poděbradské sousedy

Už 120. let stojí uprostřed Poděbrad v Havlíčkově ulici, v zahradě za krásně kovaným plotem a bránou – dílem uměleckého kováře Jana Mareše, romantická kamenná stavba – Obereignerova vila.

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Kam o víkendu s dětmi: Zajděte si na karneval, vyzkoušejte si draní peří

Karnevalová sezóna začíná – na rej masek můžete se svými ratolestmi vyrazit třeba v Kutné Hoře, Březinách u Děčína, Velkých Opatovicích nedaleko Boskovic nebo v Ostravě. Draní peří si nejmenší mohou zkusit v obci Neubuz blízko Slušovic nebo se mohou zúčastnit soutěže papírových vlaštovek v Mělníku.

Slavná i neslavná historie židovského hřbitova pod vrchem Chotuc

Na úpatí Chotuce nedaleko městyse Křinec na Nymbursku uvidíme z jihovýchodu velký, zdí ohrazený pozemek s budovou na kratší straně.

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Šestipatrovou rozhlednu tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a ocelové schodiště. Byla dokončena v roce 2014.

Hudlická skála v Hudlicích

Skála je typickou ukázkou buližníkových skalek, zvaných jinak sluky, nebo cizím slovem monadnoky. Patří k přírodním zvláštnostem berounského regionu.

Štefánikův most v Praze

V pořadí desátým pražským mostem přes Vltavu a zároveň pátým tramvajovým, je Štefánikův most, propojující oblast pod Letnou s centrální částí města.

Zámek Petrovice u Příbrami

Původně tvrz, přestavěná po roce 1650 na barokní jezuitskou rezidenci. Dnes v zámečku sídlí obecní úřad.

Zahradní železnice v Podhradí u Bakova nad Jizerou

Zahradní železnice se nachází nedaleko nádraží v Bakově nad Jizerou. Délka oválu je 170 metrů a v provozu jsou modely parních lokomotiv "Šlechtična", "Kafemlejnek" a "Skaličák", motorové T211 a T478.1003 "Zamračená".

Malá vodní elektrárna Miřejovice

Miřejovická elektrárna je technickou památkou a nachází se na 18. říčním kilometru Vltavy.