Tipy na výlety v oblasti Středočeský kraj

Křížová cesta v nejmenším středočeském městě je oázou klidu

Liběchov u Mělníka je nejmenším městem ve Středočeském kraji a jeho křížová cesta je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Je jednou z mála poutních křížových cest ve Středočeském kraji. Za druhé světové války byl Liběchov současně hraniční obcí a po válce odtud odešla asi polovina obyvatel.

Zámek Neustupov nedaleko Votic

Zámek byl vystavěn na místě původní tvrze v 17. století, během 19. století byl novogoticky přestavěn. Jedná se o patrovou dvoukřídlou budovu s arkádou a patrovou vížkou na nároží severního průčelí. Zámek prochází postupnou rekonstrukcí.

Vltava u Blanského lesa a Domoradické skály u Českého Krumlova

Domoradické skály se nacházejí nedaleko Českého Krumlova u obce Přísečná. Jsou součástí Přírodní památky Vltava u Blanského lesa a oblíbili si je nejen okolo projíždějící vodáci, ale především milovníci skalního lezení.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Kamenné růže u Nedvězí na Kokořínsku

Kamenné růže nedaleko městečka Dubá na Kokořínsku jsou přírodní zajímavost, kterou tvoří pískovcové skalní útvary s železitými krystaly. Nad Uhlířským dolem v okolí Beránkova pole je možné si takové skalní útvary prohlédnout.

Jednou z nejkrásnějších barokních zahrad se pyšní zámek v pražské Troji

Prudké letní slunce praží do rozlehlých buxusových keřů a jejich kořeněná vůně se nese až za zeď obklopující architektonický skvost na pravém břehu Vltavy. Barokní skvost v pražské Troji nechal vystavět jako rodové letní sídlo hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka v letech 1679 až 1685.

Majestátní Zvíkov sloužil jako úkryt pro korunovační klenoty

Jihočeský hrad Zvíkov se vypíná na skalním ostrohu u soutoku Vltavy s Otavou. Dříve stával vysoko na skále, avšak stavba Orlické přehrady jeho okolí změnila k nepoznání. Zvíkov přitahuje nejen turisty a milovníky záhad, ale také filmaře. Schválně, kdo při prohlídce tohoto královského hradu pozná, v jaké pohádce či filmu se objevila jeho nezaměnitelná silueta i interiér?

Letecké muzeum Hrdlořezy

Letecké muzeum Hrdlořezy se zabývá historií československého letectva. Připomíná pozapomenuté části historie z minulého století prostřednictvím artefaktů od oblečení a výbavu letištního personálu, přístrojové desky přes katapultážní sedadla, proudové nebo pístové motory až po celé letouny.

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.

Tajemný hrad Houska obestírají záhady. Údajně ukrývá i bránu do pekel

Tento tajemný hrad neleží v Karpatech, ale v Housecké vrchovině na Kokořínsku. To, že je prý kdesi na Housce brána do pekel, se říká odpradávna. Traduje se, že se v těchto místech děje cosi podivného, ba dokonce strašidelného. Vznik hradu je navíc je dodnes obestřen jednou velkou záhadou. Opravdu bychom se tu měli bát?

Branov na břehu Berounky umí pohladit na duši nejen ctitele Oty Pavla

Psalo se mu těžce, o tom svědčí přeškrtávaný strojopis s mnoha poznámkami a vsuvkami. Z jeho nitra tryskala slova, věty, aby byly vzápětí nahrazeny jinými a ty zase dalšími. Překypoval rodným jazykem, který se z něho dral proudem jako Berounka, kterou tak miloval, při povodni, aby se hned zase zklidnil jako řeka na mělčině.

Kostel sv. Petra a Pavla v Čestíně

Kostel sv. Petra a Pavla v Čestíně na Kutnohorsku byl zbudován v letech 1859-61 na místě zbořeného románského kostela ze 2. poloviny 12. století. Projektantem novorománské svatyně byl Karl Prantner.

Odlesk dávné slávy hradů Žebrák a Točník promlouvá i k dnešním návštěvníkům

Jakoby ve stínu svého mladšího a známějšího souputníka, hradu Točníku, jsou převážně skryty v lese zříceniny Žebráku. Mezi stromy do daleka vyčnívá okrouhlá věž, zbytky ostatních staveb nejsou vidět. Teprve při návštěvě zříceniny vidíte, jak byla rozsáhlá.

Společná vstupenka do kolínských památek

Chcete poznat všechny kolínské památky důkladně, v klidu a za zvýhodněnou cenu? Pak je pro vás ideální společná vstupenka do devíti kolínských objektů, kterou pro místní i návštěvníky připravilo město Kolín a Regionální muzeum v Kolíně.

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, která působí padajícím dojmem, začala v roce 2019 a byla dokončena v květnu 2022. K vrcholu, odkud se otevírá krásný výhled, vede 118 schodů.