Jihočeský kraj

Spaunova vila v Rejštejně

Spaunova vila byla postavena v letech 1903–1904 v Rejštejně na Šumavsku. Vila se skládá ze dvou schodištěm oddělených částí a jejím autorem je vídeňský architekt Leopold Bauer. Vila je postavena v duchu vídeňské geometrické secese.

Hřbitov v Českých Žlebech ukrývá tajemství ostatků bratra Krále Šumavy

I když na hřbitově v Českých Žlebech je od roku 2014 umístěna pamětní deska, připomínající pohraničníky zastřeleného Bohumila Hasila, bratra Josefa Hasila, jednoho z takzvaných králů Šumavy, jeho tělo odpočívá na neznámém místě někde poblíž.

Šumavu čeká nový nápor turistů

Další nápor turistů se zrušením zákazu pohybu přes okresy čeká obce i strážce v Národním parku Šumava. Větší počet lidí by měl dorazit i o víkendu, kdy má být pěkné počasí, které přeje také cyklistům.

Vimperská Zlatá stezka - z Vimperka do Strážného

Trasa vimperské větve Zlaté stezky vede z Vimperka na hraniční přechod Strážný - Philippsreut. Území, kterým trasa stezky prochází, leží částečně v CHKO a NP Šumava. Vede starobylou cestou vimperské větve obchodní Zlaté stezky, po které byla do Čech dopravována z Německa sůl a další zboží.

Sedláčkova stezka z Písku na Orlík

Sedláčkova stezka o délce 25 km vede podél řeky Otavy z Písku až na Orlík. Byla vybudována v letech 1924–1928 a je pojmenována po Augustu Sedláčkovi, profesorovi, historikovi a vášnivému turistovi z přelomu 19. a 20. století.

Do zapadlé části Šumavy za dávnými tajemstvími

Některá místa na Šumavě nejsou příliš navštěvovaná a náhodným návštěvníkům tak poskytují zvláštní atmosféru s bohatou a možná i trochu tajemnou minulostí.

Lesní dílna v Kašperských Horách - prostor pro společné přírodní a kulturní dědictví

Lesní dílna se zázemím pro zážitkové programy na téma přírodního a kulturního dědictví Šumavy vznikla u informačního centra Národního parku Šumava v Kašperských Horách.

Rašeliniště Borkovická blata

Obnovit tvorbu rašeliny na Borkovických blatech, historickém jihočeském rašeliništi, zadržet v krajině vodu a vytvořit biotop pro vodomilné rostliny i živočichy - to bylo cílem dalšího dokončeného projektu Lesů ČR.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Rozhledna Strážný vrch v Kunčině

Rozhledna Strážný vrch byla postavena v rámci projektu Hřebečských důlních stezek v roce 2010. Má neobvyklou podobu těžní věže.

Přírodní památka Zelendárky

Krajinářská přírodní památka – Zelendárky, je nevelká oblast, která se nachází mezi Protivínem, Novou Vsí a Těšínovem. Přírodní památku tvoří rybníky Uchcánek, Zukáček, Čejka, Mlýnský u Krče, Starý u Krče, Nový u Krče, Na Rejčových, Kolářů, Starý rybník a Skopec.

Cesta bratří Čapků

Turistická cesta o délce 47,5 km spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značená červeně a vede po dobře upravených cestách. Sjízdná je dokonce i v zimě na běžkách a v létě na kole.

Cesta Bohumila Patera

Cesta Bohumila Patera vede z Hradce nad Moravicí udolím Gručovky do Fulneku. Celá trasa měří 23 kilometrů.

Pumptrack Hluboká nad Vltavou

Pumptracková dráha se nachází na severním okraji obce Hluboká nad Vltavou, část Zámostí, u řeky Vltavy. Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možný projíždět bez šlapání. Povrch je zde hliněný.

Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí

Jednoobloukový kamenný most přes Radslavický potok je technickou památkou. Oficiálně se most označuje jako Vysoký, přesto se jakousi náhodou vžil název Loupežnický most.