Jihočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v obci Dubné

Dubné bývalo slavným poutním místem. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož fragmenty pochází ze 14. století. Dnes se jedná o dvoulodní stavbu se čtvercovým presbytářem, s drobnou předsíní v západním průčelí, sakristií a s kostelní věží na jižní straně.

Starý kostelní betlém v Kašperských horách - největší skříňový betlém u nás

Zcela mimořádnou památkou šumavského betlémářství v Kašperských Horách je starý kostelní betlém – lidová práce z roku 1859, připisovaná místnímu truhláři, řezbáři a muzikantovi Prokopu Mackovi. Je celoročně k vidění v kostele sv. Markéty v Kašperských Horách.

Vrch Churáňov na Šumavě

Asi 7 km jihozápadně od Stach a 12 km západně od Vimperka se vypíná nad krajinou vrch Churáňov, který je známý především jako středisko zimních sportů. Najdete zde však i naučnou stezku Churáňovksý vrch a meteorologickou stanici Churáňov.

Rezervace divokých koní u rybníka Baroch

V lokalitě Baroch, ležící mezi Hrobicemi a Hradištěm na Písku, žije stádo divokých koní. Ti budou u rybníka spásat především rozsáhlé porosty rákosu a orobince, čímž pomohou tamním ekosystémům k postupné obnově.

Rezervace divokých koní na Třeboňsku

V listopadu 2020 vznikla nová rezervace divokých koní, a to na Třeboňsku, v nivě řeky Lužnice.

Cyklostezka Lužnice na Třeboňsku - krajinou dvojího nebe

Poznat Třeboňsko, krajinu dvojího nebe, je prý nejlepší ze sedla jízdního kola. Rovinatý charakter této části jižních Čech doslova prošpikované romantickými rybníky je jako stvořený pro vyznavače cykloturistiky včetně rodin s dětmi.

Novohradské hory na běžkách: Hojnovodská bíla stopa

Hojnovodská bíla stopa – to jsou tři upravené okruhy v nenáročném terénu chráněném třemi vrcholy Novohradských hor.

Muzeum v Radomyšli

Jihočeské městečko Radomyšl buduje nové muzeum (předpokládané otevření na konci června 2021). Najdete ho v původní středověké kurii, která je pozůstatkem středověké tvrze z druhé poloviny 13. a 14. století.

Vimperský zámek procitá z dlouhého zimního spánku

Město pod Boubínem. Vstupní brána na Šumavu. Obě označení sluší sedmitisícovému městu v údolí řeky Volyňky. Na strmém ostrohu, přímo nad historickým centrem se vznáší nepřehlédnutelná zámecká dominanta; právě ta opět září o poznání jasněji. Z dálky to nemusí být úplně patrné, takže přistupme blíž. Jsme ve Vimperku.

Bývalá obec Flusárna na Šumavě

V 1. polovině 19. století tvořilo Flusárnu pět domů. Osadě dominovalo velké patrové stavení s polovalbovou střechou ozdobenou klasickou šumavskou zvoničkou, uvnitř kombinující obytnou a hospodářskou část. K této usedlosti náležel ještě obytný domek v místech dnešního křížku.

Kameny v lese na Písecku ukrývají zapomenuté vzpomínky na první republiku

Asi jen místním něco říká název lesa Kosejřín u jihočeských Předotic, stejně jako jméno Voříšek. Ovšem lze předpokládat, že jméno Antonín Švehla již vyvolá konkrétní asociace na historické události, jako je vyhlášení republiky, sepsání československé ústavy nebo podpora Masaryka při volbě prezidenta.

Od šumavského orloje do brčálnické náruče řeky Úhlavy

V části CHKO Šumava, kterou jsme navštívili, jsou bezpochyby nejpopulárnějšími turistickými cíli Železná Ruda s dvojicí známých ledovcových jezer – a také rozhledny na Špičáku a Pancíři podporované lanovkami. Tím ovšem přitažlivá nabídka nekončí. Přesvědčíme se o tom na jedné méně frekventované skalní vyhlídce, u unikátního orloje a na trase mokřadem, který napájí známá řeka.

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku

Rybník Naděje leží přibližně tři kilometry od Lomnice nad Lužnicí a patří do CHKO Třeboňsko. Necelými 70 ha patří k větším rybníkům u nás a chovají se zde mimo jiné i slavní třeboňští kapři. Rybník je tedy chovný a není určen ke koupání.

Hora Pancíř na Šumavě

Hora Pancíř (1214 m) se vypíná nad Železnou Rudou, v tzv. Pancířském hřbetu. Na vrcholu, kam vede lanovka, se nachází turistická chata a rozhledna z které je krásný kruhový výhled na dvojhrot Ostrého a do širokého okolí.

Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem

Nad severozápadním břehem Plešného jezera se nachází pomník Adalberta Stiftera, básníka Šumavy. Má tvar štíhlého 14,5 metru vysokého obelisku zhotoveného ze žuly. Z místa se otevírá nádherný výhled do okolí.