Jihočeský kraj

Výhled na zasněženou Šumavu si lze vychutnat i nedaleko Strakonic

Nadmořská výška pouhých 664 metrů poskytuje výhled na vzdálené šumavské kopce i do vnitrozemí. Celoročně přístupná rozhledna se nachází na vrchu Kbíl mezi obcemi Švejcarova Lhota a Libětice. Pokud se rozhodnete ji navštívit, můžete využít nenáročnou a krátkou trasu z rozcestí Pod Kbílem (po žluté značce).

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí

Rybník s rozlohou 387 ha a objemem 6,70 mil. M³ je třetím největším rybníkem Třeboňska a čtvrtým největším v jižních Čechách. Byl dobudován v roce 1367 za vlády Karla IV. Ješkem z Kosovy Hory. Využívá se pro chov ryb a k rekreačním účelům.

Kostel sv. Jakuba Většího v Lhenicích

Kostel svatého Jakuba Většího v jihočeských Lhenicích má raně gotický původ, který sahá do 14. století. Barokní přestavba se uskutečnila ve 30. letech 18. století. K posledním úpravám došlo roku 1904.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

Peckářská Madona ve Lhenicích doprovází zesnulé na poslední pouti svým zvoněním

Kdo má trochu povědomí o Lhenicích, s nimiž se pojí označení zahrada jižních Čech, mohl se setkat s termínem peckář. Toto označení se pro místní obyvatele vžilo vzhledem k rozsáhlým třešňovým i jabloňovým sadům, jež městys obklopují.

Dávná tajemství šumavské hory

Popelná hora nedaleko Kašperských Hor patří mezi šumavské tisícovky a návštěvníkům nabízí nejen překrásný výhled, ale rovněž celou řadu zajímavostí.

Zámek, pivovar, záhadnou malbu, náhrobek obětí krvavé vraždy - nejen to najdete v Čížové

Pouhých sedm kilometrů od Písku se nachází nevelká obec, plná stop jak dávné historie, tak současné iniciativy památky nejen zachránit, ale i oživit. Čížová je snadno dostupná i vlakem, je zde zastávka na trati Zdice-Protivín, oblíbená je i cyklisty. A jelikož jsme tak trochu pivní národ, na své si přijdou i pivaři.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

V okolí Mouřence potěší překrásné výhledy na šumavské kopce i zaujmou pozoruhodné stavby

Na nenáročném okruhu jsou kromě úžasných přírodních scenérií k vidění i středověký kostel, staré šumavské chalupy, rozpadlý mlýn, smolná pec či obnovená kaple. Ochutnat lze i pramen.

Vrcholí dny, kdy lze vychutnat podzimní krásy šumavské Vydry

Řeč samozřejmě není o vodní šelmě, ale o řece, jejíž tok můžete projít celý od „pramene” k „ústí” bez extrémní námahy během příjemné procházky. Vydra totiž měří na délku 23 kilometrů (včetně zdrojnic až po soutok s Křemelnou) a po celou dobu krásami nešetří, stejně jako její okolí.

Podzimní Šumava se ukazuje v plné své kráse

V těchto dnech je možné pozorovat nádhernou proměnu šumavské přírody. Příprava na zimu je v plném proudu.

Trojmezí na Šumavě - horské sedlo na hranici tří států

Šumavské horské sedlo Trojmezí (1324 m) se nachází mezi vrcholy Plechý a Trojmezná. Protínají se zde státní hranice Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem z roku 1993, který je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.

Naučná stezka v ptačí oblasti Boletice

Nacházíme se v Jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce.

Kostel svatého Karla Boromejského v Písku na půdorysu šesticípé hvězdy

Neobvyklý moderní kostel zasvěcený sv. Karlu Boromejskému najdete v Písku, v městské části Hradiště. Stojí zde od roku 2000 a byl postaven podle projektu Pavla Veřtáta. Půdorys svatyně tvoří šesticípá hvězda. Jde o zatím jediný katolický kostel na jihu Čech, který byl postaven po roce 1989.

Jízdy historickým trolejbusem v Českých Velenicích

Máte rádi historické dopravní unikáty? Pak vás určitě potěší možnost jízdy funkční repliku trolejbusu TMG z roku 1907. Ve Velenicích byla vůbec první trolejbusová linka na českém území. Neobyčejnou jízdu je třeba si předem objednat.