Hrady v oblasti Liberecký kraj

Témata

Česká Lípa spojí prohlídky hradu a centra města

Na spojené prohlídky vodního hradu Lipý, muzea textilního tisku i historického centra města bude od března lákat turisty Česká Lípa. Cílem je rozšířit nabídku pro návštěvníky města i mimo turistickou sezónu. Hovořila o tom Jiřina Kučerová, ředitelka městské příspěvkové organizace Lipý, jež provozuje hrad i sousedící centrum textilního tisku.

Let vrtulníkem nad Bezdězem a Máchovým jezerem

Proleťte se vrtulníkem nad hradem Bezděz, zbytky Hradu Myšlín, Máchovým jezerem samotným a Doksami v srdci Máchova kraje. O příjemný let a nezapomenutelné zážitky se postará společnost Heli Czech, jejíž piloti mají zkušenosti s létáním v Armádě České republiky.

Veřejné akvárium v České Lípě

Enviromentálně vzdělávací expozice tropických ryb a akvárií.

Kam o víkendu s dětmi: Lámat si hlavu do metropole nebo za písničkami na hrad

Jestli vaše zvídavé děti rády zkoušejí a poznávají nové věci, vezměte je třeba za hlavolamy do Novoměstské radnice v Praze nebo také do Plzně na Dny vědy a techniky. Pokud jsou ještě ve věku her a pohádek, zaujme je jistě program Toulcova dvora, Bouzova, Turnova nebo Karlových Varů.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Tipy na víkend: V Liberci uvidíte staré toalety, na hradě Veveří ochutnáte Řecko

Láká vás koncem týdne pivní či vinné osvěžení? Nebo se uchýlíte raději do stínu mnoha atraktivních expozic? Pokud vás láká obojí, v bezpočtu víkendových možnostech jistě najdete i kompromis či kombinaci.

Svist kordů a svícemi osvětlená hradní kaple láká na noční Bezděz

Sedm set padesát let trvání si letos připomíná královský hrad zbudovaný na ochranu obchodních stezek do Slezska a jako vztyčený prst hrozící rozpínavým Markvarticům a Ronovcům. V další etapě se stal opevněným klášterem. Romantická zřícenina patří k nejpůsobivějším českým hradům.

Kam o víkendu s dětmi: Za broučky do Valašského Meziříčí, za magií do Jičína

Uzavírání některých dalších turistických atrakcí, ochutnávka jablečných i dýňových delikates, tradičně také hry, soutěže a tvořivé dílny - to vše můžete tento víkend se svojí rodinou podniknout, pokud se vám nechce lenošit doma. Návštěvníky lákají na speciální program zoologické zahrady, zámky, hrady i rybníky.

Geologická stezka v Raspenavě

Stezku tvoří dvanáct kamenů - hornin, které pocházejí z místních Jizerských hor. Nachází se podél cesty u chaty Zátiší, na žlutě značené trase z Frýdlantu na Skalní hrad.

Pět vrcholů Českého středohoří, na něž byste měli vylézt

Zcela mimořádná je krajina sopečných kuželů na severu Čech. Zvedají se z roviny jako obrovské krtince, táhnoucí se od Ohře až k Jizerským horám. Některé kopce nesou na vrcholech hrady, v oblasti je jich téměř dvacet.

Návštěvníky Grabštejna čeká o sobotách večerní strašení

Návštěvníky hradu Grabštejn na Liberecku čeká o červencových sobotách večerní strašení. Při netradičních prohlídkách jim budou průvodci patronka hradu svatá Barbora a její společníci. Návštěvníky zavedou do časů dávno minulých a vtáhnou je do tajuplných příběhů, které se mezi zdmi hradu opravdu udály, řekl zdejší kastelán Jan Sedlák.

Zříceniny gotického hradu Kumburk

Nalézá se v jednom z cípů pomyslného trojúhelníku nazývaného Český ráj v nadmořské výšce 642 m n. M. V okrese Semily, na strmém čedičovém vrchu. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Zřícenina gotického hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlece se tyčí na stejnojmenném zalesněném kopci nad obcemi Újezdec a Bradlecká Lhota.

Házmburk hraje prim mezi zříceninami českých hradů

Mohutné kužely vyhaslých sopek Českého středohoří trčící osamoceně v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou scenérii. Nade všemi trčí ostrý vrch Milešovky, rozhodně však zaujme Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.

Liberecká výšina - dominanta města Liberec

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.