Hrady v oblasti Liberecký kraj

Témata

Patnáct let zavřená Liberecká výšina znovu otevírá brány návštěvníkům

Vyhlídka spojená s restaurací, stavba připomínající středověký hrad – to je Liberecká výšina umístěná v lesích za městem Liberec. Budově z počátku 20. století vdechla znovu život rozsáhlá rekonstrukce. Obnovena je restaurace, vodní příkop i zapomenuté jezírko. Vše čeká na nové návštěvníky už tuto sobotu.

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.

Středočeské skvosty: Polozapomenutý Sion, hrad husitského rebela Jana Roháče

Opyš nad potokem Vrchlice zakryl les, na nevelké mýtině najdete zbytky Sionu, hradu Jana Roháče z Dubé, posledního radikálního husitského hejtmana. Po lipanské bitvě sám bojoval proti císaři Zikmundovi. Vzpomínám na odhodlanou tvář Otomara Korbeláře hrajícího neústupného hrdinu v Borského filmu.

Vánoční trhy na Sychrově, perníkový Grabštejn a Medvědí kuchyně na Zákupech

Advent pomalu klepe na dveře, zámky a hrady lákají na vánoční akce. Na Grabštejně zavoní perníčky od kastelána. Na zámku Zákupy lákají na vánoční prohlídky, kde návštěvníci budou moci nahlédnout i do Medvědí kuchyně. Na Sychrově připravili v prosinci vánoční trhy, prohlídky i adventní koncerty.

Špičák nad Tanvaldem a hrad nad Malou Skálou umí náležitě prodloužit oči

Jizerské hory a Maloskalsko. Právě tato dvě místa se mohou stát cílem podzimního výletu. V našem případě v první jmenované lokalitě volíme za cíl vrchol Tanvaldského Špičáku a na něm rozhlednu, ve druhé navštívíme skalní hrad Vranov.

Tipy na víkend: Den zvířat, cestovatelské festivaly a hledání Tří oříšků pro Popelku

O víkendu můžete v zoologických zahradách oslavovat Den zvířat. Speciální programy si připravili v Liberci, Jihlavě, Ostravě a v Lešné. Nadšení turisté se mohou vypravit na cestovatelské festivaly do Karlových Varů nebo Brna. Na vodním hradě Švihov připravili cyklistickou i turistickou túru po místech, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Akci zakončí beseda s režisérem Václavem Vorlíčkem.

Čapská palice se skalním hradem Čap - nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Tipy na víkend: PivoPění, dostihy, zlatá horečka, Hefaiston a koulení balíků slámy

Posledním srpnovým víkendem vyvrcholí řada letních akcí. Konají se dostihové závody na Hipodromu v Mostě a v pražské Velké Chuchli. Pivní slavnosti o víkendu chystají na hradu Rabí a na Točníku. Můžete se také vydat na Skotské hry na Sychrově, Netopýří noc na hrad Lipnice, Císařský den v Kadani, kovářský sraz Hefaiston na Helfštýně, koulet balíky slámy v Černovíru nebo propadnout zlaté horečce ve Zlatých Horách.

Tipy na prodloužený víkend: Koštování vín a historické slavnosti na hradech

Prodloužený víkend doslova svádí vytáhnout kolo, jet na vodu nebo vydat se na malý výlet. Po cestě se můžete zastavit na historických slavnostech a speciálních prohlídkách, které připravili na Starých Hradech, Karlštejně, Křivoklátě, zámku Loučeň, Hauenštejně, Sovinci, Bezdězu, Grabštejně, zámku Hrubý Rohozec, Buchlově. Kadaňský hrad se otevírá po dlouhé době veřejnosti.

Farmapark Muchomůrka v Krkonoších

Farmapark Muchomůrka se nachází v krásném krkonošském prostředí mezi Janskými Lázněmi a Svobodou n. Úpou, s výhledem na Černou horu. Je to místo, kde najdete přírodní herní prvky, hrad z balíků slámy, houpačky, indiánský tenis, kroket, ohniště na opékání buřtů, klády, trávu, stromy, zvířátka atd.

Hrad Návarov - strážce řeky Kamenice

Hrad Návarov stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Pevnost sloužila až do 17. století, než ji úmyslně zbořilo císařské vojsko.

Velikonoční vigilie v kapli sv. Barbory na Grabštejně vyvrcholí průvodem světel

Na Velikonoční sobotu 7. dubna v 16 hodin se uskuteční vigilie na Grabštejně v kapli sv. Barbory. Součástí této bohoslužby je průvod světel. Právě sv. Barbora se od 5. května stane průvodkyní tajemných prohlídek na severočeského hradu Grabštejn.

Tipy na víkend: Masopusty, fašank, snowboard festival a irský bál

Nadcházející víkend je ve znamení fašanku a masopustů. Konají se v Kadani, Rokytnici v Orlických horách, ve Valtickém podzemí, na Slezko-ostravském hradě a Strání. Na irský bál jeďte do Liberce, za Evropským snowboard festivalem na Klínovec.

Hrad Milštejn

Působivé pozůstatky hradu Berků z Dubé se nacházejí 8 km severovýchodním směrem od Nového Boru nedaleko obce Svor na skalnatém hřebeni v Lužických horách. Od středověku se v okolí hradu těžil pískovec pro mlýnská kola.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.