Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Lavička Karla Klostermanna v osadě Zhůří

Klostermannova lavička se nachází v bývalé osadě Zhůří u Rejštejna na Klatovsku. Lavička je vyrobena z jednoho kusu pětitunového kmene dubu a je z ní krásný výhled na Malý a Velký Roklan, Poledník a údolí kolem Srní.

Akva tera v Plzni

Expozice Akva tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady již počátkem 60. let 20. století. Najdete ji v centru města.

Kostel sv. Sebastiána v Třemešné se svítícím skleněným oltářem

Farní kostel v Třemešné se zachovaným interiérem z 19. století, byl v roce 2004 prohlášen za kulturní památku ČR. Jeho bohaté movité vybavení je dokladem vysoké úrovně uměleckého řemesla, malířské a sochařské produkce na Osoblažsku. V roce 2024 zde byl nalezen unikátní mobilní skleněný oltář.

Sousoší Spejbl a Hurvínek na náměstí v Plzni

Plzeň má další sousoší oblíbené dvojice Spejbla a Hurvínka. Najdete je na lavičce na náměstí Republiky.

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály patří ke kamenným geopunkturním řadám, které můžete také najít v Adršpachu, ve Zdoňově, ve Vstiši a v Horní Bělé. Kamenné spirály, kosmogramy, vznikly v roce 2017 poblíž obce Pěčnov. Dílo je společným výtvorem umělců – geomantů.

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.

Kaple svaté Heleny v Peckově u Orlické přehrady

V roce 2024 byla vysvěcena nová kaple, která je zasvěcena svaté Heleně v Peckově nedaleko Orlické přehrady.

Naučná stezka Životické tragédie

Naučná stezka Životické tragédie v Havířově má za cíl připomenout hrůzné činy, spáchané na konci druhé světové války na místních občanech.

Zámek Luhov u Plzně

Zámek Luhov je dominantou stejnojmenné obce na severním Plzeňsku v blízkosti přehrady Hracholusky. Památkově chráněný zámek ještě v devadesátých letech připomínal spíše ruinu. Po dlouhé rekonstrukci, která mu znovu vdechla život, se zámek Luhov v roce 2006 otevřel veřejnosti.

Vrchol Křovina ve Žďárských vrších

Křovina (830 m), druhý nejvyšší vrchol Žďárských vrchů na Českomoravské vrchovině je skrytý klenot, který stojí mimo turistické značky, ale je snadno dostupný z nedaleké červené trasy mezi Lisovskou skálou a Malinskou skálou.

Z kamenné střechy Novohradských hor do údolí k levádě a vodopádu

Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.

Ta druhá Mariina vyhlídka. Spojena je s legendou o nešťastné lásce

Pokud máte rádi výlety do přírody a vyhlídky všeho druhu, je cesta do přírodního parku Kornatický potok na Plzeňsku ideální volbou. Jako cíl jsme si vybrali Mariinu vyhlídku – místo, kde se člověk ocitne v samém srdci přírody, přitom je však nedaleko od civilizace. Pakliže budete vyhlídku hledat na mapě, nenechte se zmást. Často je zaměňována s Mariinou vyhlídkou u Jetřichovic v Českém Švýcarsku.

Studánka v zaniklé obci Otov u Hazlova

V lese u bývalé obce Otov se nachází přímo mystické místo – zapomenutý studnový pramen. Nevede sem žádná cesta. Ves zanikla v letech 1945–1950.

Naučná stezka v Zelenovském údolí

Naučná stezka spojuje město Domažlice s Přírodním parkem Zelenov. Vybrat si můžete z 10kilometrového a 5kilometrového okruhu.

Hradiště Bukovec – Holý vrch

V městské části Bukovec na východním okraji Plzně se nachází jedno z nejstarších slovanských hradišť v západních Čechách.