Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.

Pietní místo v Růžově – zaniklá ves u Bělé nad Radbuzou

Růžov je jednou ze zaniklých vsí na Bělsku. V těchto místech došlo na konci 2. světové války k boji německých a amerických jednotek. Pamětní deska na zbytku jednoho z domů připomíná jména dvou padlých amerických vojáků, příslušníků 3. Pattonovy armády. Příběh byl také zfilmován.

Skalní útvar Kocovy kameny v Českém lese

Kocovy kameny (někdy také Kocovy skalky) se nachází severně od obce Rybník na svahu vrchu Velký Zvon (859 m n. M.), nedaleko městečka Bělá nad Radbuzou. Jsou vytesány nápisy připomínající tehdejší majitele panství Koce z Dobrše.

Vodní galerie Otava v Horažďovicích

První vodní galerie v ČR oživuje netradičním způsobem veřejný prostor v Horažďovicích. Aktivním zapojením místních obyvatel vzniklo dvacet pět originálních děl, která jsou nainstalována na břehu řeky Otavy či přímo do ní.

Zámek Hradiště - Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Sportovní hala Kašperské Hory

Nová sportovní hala, která vyrostla vedle budovy kašperské školy není jen obyčejnou tělocvičnou. Je to úžasný prostor, který je 100% připravený přinášet místním sportovcům i krátkodobým turistům radost z pohybu a zážitky z aktivně stráveného času.

Rabí, Kašperk, Velhartice: Šumavská trojice velkolepých hradů

Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.

V šumavském Strašíně mají nejmenší studánku na světě a kostlivce v kostele

Malý důlek v kameni, v němž voda nikdy nevysychá. Kámen je silným energetickým místem, jakých je na Šumavě mnoho. Ten strašínský je mimořádně silný, alespoň pověst to tvrdí. A dobíjet se sem chodí lidé zeširoka daleka. Strašín leží nedaleko Kašperských Hor, pod bájemi opředeným Javorníkem.

Kašperské Hory nabízejí ojedinělé bylinné lázně a menhirový energetický park

Ojedinělé znamená jedinečné, jiné takové u nás nemáme. Bylinné lázně jsem vyzkoušel v Rakousku i v Bavorsku. Je tam krásně, leč přece jen daleko, a i cenové relace jsou trochu vyšší, někde více než trochu. Kašperskohorské jsou dostupné geograficky i finančně.

DEPO2015 – plzeňská kreativní zóna v bývalé vozovně

Prostory bývalé vozovny dopravních podniků v Cukrovarské ulici slouží jako centrum, kde se propojuje kultura a podnikání. Industriální haly poskytují zázemí nejen pro výstavy a živý program, ale také začínajícím podnikatelům a novým talentům.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Otevřené Brdy: Velké lákadlo cyklistické sezóny

Na největší tahák letošní cykloturistické sezóny aspirují v Plzeňském kraji Brdy, které se po zrušení vojenského prostoru z větší části otevřely veřejnosti. Ještě tam ale zřejmě bude chybět značení. Lidé by proto měli mít navigaci a mapu. Informovala o tom cyklistická průvodkyně Radka Žáčková spolupracující s krajem, městy i obcemi.

Mariánská Týnice, barokní skvost architekta Santiniho, dál září osudu navzdory

Památky UNESCO, kostely na Zelené hoře ve Ždáru nad Sázavou a v Sedlci u Kutné Hory, Klášter Plasy, Klášter Želiv, zámek v Chlumci nad Cidlinou, Mariánská Týnice - to jen několik z mnoha významných staveb vrcholného baroka vytvořených geniálním českým architektem italského původu, Janem Blažejem Santini-Aichelem.

Vodní hrad Švihov poprvé ve své historii pozve návštěvníky do věže a na vyhlídku

„Švihovský hrad v Plzeňském kraji neustoupil žádnému jinému, třeba silně opevněnému hradu v Čechách, pokud jde o pevnost stavby…“ píše jezuitský dějepisec Bohuslav Balbín. Mnozí v něm hlavně poznávají panské sídlo z nejoblíbenější české pohádky Tři oříšky pro Popelku.