Články na téma Hrady a zámky

Muzeum Mohelnice v bývalém Biskupově hradě

Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi.

Zřícenina hradu Nelechov

Zříceniny tvrze Nelechov, někdy nesprávně nazývané Melechov, se nacházejí přibližně 4 km jihovýchodně od Ledče nad Sázavou na stejnojmenném vrchu.

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou

Hrad z první poloviny 13. století, původně raně gotická stavba, postupně přestavěn renesančně a barokně. V přízemí Malého paláce sídlí od roku 1938 muzeum s expozicí ve stylu 30. let minulého století.

Expozice Život pod horami v Horní Branné

Historicko - národopisná expozice se nachází v přízemních prostorách renesančního zámku v Horní Branné a přibližuje vznik obcí Horní Branná a Valteřice.

Boutique Apartman Mikulov

Jedinečné ubytování v historické renesanční budově v malebném jihomoravském městě Mikulov uprostřed nádherné přírodní scenérii CHKO Pálava. Ubytování se nachází přímo vedle mikulovského zámku, nedaleko historické židovské čtvrti.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek v Kostelci nad Černými lesy je památkově chráněným objektem České zemědělské univerzity v Praze.

Zřícenina hradu Hauberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg najdeme na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice.

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků.

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Pozůstatky skalního hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století.

Lovecký letohrádek Lusthaus u Vranova nad Dyjí

Menší lovecký letohrádek byl postaven na křížení cest kančí obory, jeho vznik je odhadován na polovinu 18. století. Z té doby totiž pochází veduta na vranovském zámku, která jej zobrazuje.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Vyhlídková terasa Tanečnice ve Vranově nad Dyjí

Z vyhlídky, která se nachází nad Vranovem nad Dyjí, je pěkný výhled na Vranovský zámek, řeku Dyji a na celý městys.

Zřícenina hradu Žampach

Žampach je zřícenina hradu na hradním kopci v obci Žampach, asi 6 km jihozápadně od města Žamberk.

Slezské Rudoltice totálně rozprodal správce majetku rodiny Hodiců

Zámku nalézajícímu se téměř na hranici s Polskem v osoblažském výběžku se přezdívá slezské Versailles. Jako mnoho památek značně utrpěl. Historii měl více než pohnutou, třeba jako sídlo Goebbelsova ministerstva propagandy. Kulečníkem pro Hitlera se raději moc nechlubí. Přesto v zámku je.