Články na téma Hrady a zámky

Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří

V roce 1997 bylo znovu otevřeno Jandovo muzeum, které je umístěno ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Při prohlídce muzea absolvují návštěvníci i prohlídkovou trasu interiérů hradu.

Zámek v Lomnici

Dnešnímu renesančně baroknímu zámku předcházel raně gotický hrad z 1. poloviny 13. století. Součástí zámku je kaple sv. Františka Serafínského. V současné době je zámek sídlem školy a není přístupný pro veřejnost.

Vyhlídka Dívčí kámen nad Lovětínskou roklí

Nedaleko zříceniny hradu Lichnice nad Lovětínskou roklí se nachází rulový skalní útes Dívčí kámen sloužící jako vyhlídkové místo. Na skále jsou zde otisky dvou podkov, které připomínají pověst o krásné panně Miladě.

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km.

Hrad Švecburg - nejmladší hrad v České republice

Hrad Švecburg za sebou nemá téměř žádnou historii, protože jeho první zmínka je z roku 2007. Nachází se v lesíku u Kváskovic, v okrese Strakonice. Hrad má dvě věže a k nim přilehlé dvě místnosti malých rozměrů, hrad si postavil pan Jan Švec, povoláním zedník.

Netopýři v hladomorně na hradě Krakovci

Pozoruhodný hrad, jenž byl vlastně spíše zámkem, je otevřen všem návštěvníkům vyhledávajícím nevšední historické, duchovní i kulturní zážitky. Zdejší podzemí pravidelně k zimování využívají čtyři druhy netopýrů.

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Cestou císařovny Elišky za karlštejnským pokladem

Karlštejn byl od počátku velkolepou pokladnicí, zasazenou do krásné přírody Českého krasu a poklady jsou tam ukryty dodnes. Ten pojmenovaný po hradu je naopak vystaven, ale jen do 7. ledna příštího roku. Výlet za ním si můžete zpestřit naučnou stezkou Cesta císařovny Elišky z Dobřichovic, která vede místy, kudy možná císař s královnou na Karlštejn skutečně jezdili.

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách

Kostel sv. Kateřiny se nachází se naproti zámku. Poprvé je zmiňován již v roce 1327. V letech 1717-1719 proběhla rozsáhlá přestavba, při níž kostel dostal svou dnešní podobu.

Žižkův hrad Kalich, peleš lotrovská, se po staletích probouzí k životu

Vysoko nad obcí Třebušín se tyčí skalnatý kopec, kde stál hrad Kalich Jana Žižky z Trocnova, podle hradu později psaného z Kalicha. Peleší lotrovskou ho nazval, i nedaleký hrad Panna, Žižkův úhlavní nepřítel, syn Karla IV., císař Zikmund Lucemburský.

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

V zámeckém parku Sychrova lze nalézt umělou zříceninu – Arturův hrad.

Zámecký park Ždánice

Území parku je nepravidelného obdélníkového tvaru, přičemž zámek je umístěn v severovýchodní části parku. V zámku se nyní nachází Vrbasovo muzeum.

Stálá expozice Rychnov na historických fotografiích

Stálá expozice muzea v Rychnově nad Kněžnou seznamuje formou fotografií s městem a jeho historií. Jedná se o pozůstatky výstavy, která probíhala v 90. letech na rychnovském zámku. Nedávnou historii města zde připomíná celkem 228 fotografií.

Zámek Ronov nad Doubravou

Jedná se o třípodlažní stavbu podélného tvaru s centrálním klenutým vchodem. Budova dřívějšího zámku byla stržena v roce 1823 a roku 1825 postavena nová, tzv. Úřednická.