Články na téma Hrady a zámky

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.

Barokní zámek v Kardašově Řečici

Barokní zámek pochází z poloviny 18. století. Je to prostá patrová čtyřkřídlá budova s mansardovou střechou obklopující čtvercové nádvoří. Zámek není přístupný.

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.

Arcibiskupský lovecký zámeček Bílá

Nedaleko kostela sv. Bedřicha na odbočce u potoka Velká Smradlavá byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť zámečku chráněný šindelem si dodnes podržel původní vzhled.

Zřícenina hradu Liběhrad

Na vrcholu prudké skály nad řekou Vltavou naleznete zbytky hradu pocházejícího zřejmě z přelomu 11. a 12. století. Zřícenina byla významně poničena při stavbě železniční trati v 19. století, kdy byla vylámána část skály.

Naučná stezka okolím Horního hradu

Naučná stezka vede okolím středověké památky. Dvoukilometrový okruh začíná u zadní brány. Je na něm celkem osm zastávek.

Armádní baroko v Konojedech: příběh zdevastovaného zámku, který se daří zachránit

Je to zvláštní jméno: Konojedy. První na mysli vytane, že se tu konzumovali ušlechtilí kopytníci ve velkém. Chyba lávky. Koně se tu pásli, jedli trávu. Toto místo daroval hrabě František Karel Swéerts-Špork žebravému řádu servitů, nejvroucnějších služebníků Panny Marie.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si lisování hroznů, vyrazte za netopýry

Prázdniny se definitivně chýlí ke konci, ale zbývá ještě jeden víkend. Ten se částečně ponese už v podzimním duchu. Na několika místech se konají tradiční dožínky, vyrazit můžete také na dětské vinobraní. Pokud vás fascinují netopýři, na zámku v Bečově nad Teplou jim bude zasvěcena celá jedna akce.

Hranolová hradní věž v Nejdku

Hradní románsko-gotická věž je nevýznamnější nejdeckou historickou památkou. Věž je zbytkem původního hradu postaveného v období někdy kolem roku 1250 Konrádem Plikem, který sloužil k ochraně zemské stezky i k uložení cenností a cínu vytěženého v Porolaví.

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

K litinovému Josefu Škoreckému můžete přisednout na Masarykově náměstí v Náchodě. Spisovatel tu sedí s brejličkami, nohou přes nohu a kloboukem položeným vedle sebe, zády pěkně k místnímu zámku „vršku kulatého“ – to abyste na fotkách měli pěkně pohromadě vše, co je pro město typické.

Hrad Mírov - státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.

Muzeum Mohelnice v bývalém Biskupově hradě

Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi.

Zřícenina hradu Nelechov

Zříceniny tvrze Nelechov, někdy nesprávně nazývané Melechov, se nacházejí přibližně 4 km jihovýchodně od Ledče nad Sázavou na stejnojmenném vrchu.

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou

Hrad z první poloviny 13. století, původně raně gotická stavba, postupně přestavěn renesančně a barokně. V přízemí Malého paláce sídlí od roku 1938 muzeum s expozicí ve stylu 30. let minulého století.

Expozice Život pod horami v Horní Branné

Historicko - národopisná expozice se nachází v přízemních prostorách renesančního zámku v Horní Branné a přibližuje vznik obcí Horní Branná a Valteřice.