Články na téma Jeskyně

Bozkovské jeskyně skrývající největší podzemní jezero v Česku jsou přístupné už 50 let

Jedním z oblíbených turistických cílů v Libereckém kraji jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Národní přírodní památka u obce Bozkov na Semilsku láká návštěvníky bohatou výzdobou stěn a stropů a průzračnými jezírky. Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Než se tak ale stalo, čekalo jeskyňáře několik let práce v náročných podmínkách.

Skvělá siesta v Grébovce, v parku s umělou jeskyní v centru Prahy

Jako v jiném světě se octinete na okraji Vinohrad na svahu nad Vršovicemi v sadech nesoucích Havlíčkovo jméno. Spíše je známé po pojmem Grébovka. Oáza klidu, pohody, dobrého jídla i pití je jedinečným místem odpočinku nejen Pražanů. Zaslechnete tu lidi mluvit jazyky mnoha zemí, povětšinou obdivně.

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsovu jeskyni najdete pod zříceninou hradu Brada, nedaleko Jičína. Je pěkně upravená, s ustlanou postelí, na malék stolku nechybí kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska.

Jednou z tuzemských nejproslulejších archeologických lokalit je jeskyně Pekárna

Prostorná sluje v Ochozu u Brna byla ideálním úkrytem a obydlím pravěkých lidí. Je i jedním z nejproslulejších archeologických lokalit ze sklonku doby kamenné. Pravěcí lidé po sobě zanechali mnoho unikátních rytin na kostech či parozích. Novověcí „pralidé“ zase kresby po stěnách.

Kysličník uhličitý na dně Zbrašovských aragonitových jeskyní v minulosti zabíjel

Zabíjí zákeřně, smrt přichází nečekaně, bezbolestně. V podzemí zbrašovských jeskyní v Teplicích nad Bečvou zabila v roce Čenka Chromého, který podzemní prostory v roce 1912 s bratrem Josefem objevil. Jeskyně se nacházejí asi 3 kilometry od Hranic na Moravě.

Studánka v Zeleném dole v Klokočských skalách

Studánka v Zeleném dole se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily.

Pozůstatek sochy T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu

Dominantou areálu Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu bývala čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka. Dochovaly se z ní pouze boty na podstavci.

Pustým žlebem - nejromantičtějším kaňonem Moravského krasu

Do Moravského krasu se jezdí především za podzemím, krápníkové jeskyně, plavba po Punkvě, proslulá propast Macocha táhnou. Ale i na povrchu je nádherně, nejhezčí partií je asi osmikilometrový kaňon Pustého žlebu. Táhne se od obce Sloup po Skalní Mlýn.

Jeskyně u poustevníka nedaleko Nového Boru

Jeskyně se nachází nedaleko Havraních skal u Nového Boru.

Sudslavická jeskyně

Sudslavická jeskyně nedaleka Vimperka je významnou paleontologickou lokalitou. V letech 1880-1883 tady paleontolog Jan Nepomuk Woldřich nalezl kosti sedmdesáti druhů živočichů žijících v období čtvrtohor.

Vedle několika českých „nej” ukrývají Bozkovské dolomitové jeskyně peklo, prušáckou přilbu i varhany

Na severu Čech, zhruba šest kilometrů od Semil, je pod povrchem země ukryta jedinečná národní přírodní památka - Bozkovské dolomitové jeskyně. Délkou dosud objevených prostor - zhruba 1070 metrů - se řadí na první místo v České republice, a proto právem patří mezi velká turistická lákadla regionu.

Přírodní památka Bludný v Hostýnských vrších

Území, které se rozprostírá na svahu vrchu Bludný u Bystřice pod Hostýnem, je chráněné pro květnatou bučinu, suťové lesy, veřejnosti nepřístupné jeskyně a výskyt střevlíka hrbolatého. V oblasti se nacházejí zajímavé skalní útvary.

Jeskyně Obraznice u Mšena

Jeskyně Obraznice, dříve známá jako jeskyně Máří Magdaleny, se nachází v hluboké rokli v oblasti Kokořínska nedaleko Mšena.

Rytířská jeskyně v Moravském krasu - jediný jeskynní hrad v Česku

Rytířská jeskyně se nachází asi 300 m jihovýchodně od známé Kateřinské jeskyně a je neobvyklým příkladem tzv. Jeskynního hradu. Žádné písemné zmínky se však nedochovaly a archeologický průzkum datuje jeho vznik do 13. století, kdy sloužil jako strážní hrad. Opuštěn byl v 15. století.