Články na téma Zámky

Témata

Kam o víkendu s dětmi: Rozjet se na Ladronce nebo večer na hrad

Předposlední červnový víkend láká rodiče i děti ke sportovnímu vyžití - ať už na bruslích či kolech v Praze, nebo při netradičních sportech v Písku. Jahodová sezóna láká na sladké dobroty, večerní prohlídky hradů a zámku zase za dobrodružstvím. Výběr je na vás.

Zámek Uherčice má nové zázemí pro turisty

Zámek Uherčice u Znojma má po 18 letech provozu zázemí pro turisty. Památkáři jej vybudovali v bývalé konírně, kde zřídili pokladnu, toalety a občerstvení. Náklady 2,2 miliónu korun zaplatilo ministerstvo kultury. Informovala o tom kastelánka Eva Štěpánová.

Do Dačic na zámek za historií kostky cukru i loutkovou fantazií

Dačický empirový zámek v rozsáhlém parku je návštěvnicky trochu opomíjený, a je to škoda. Turisté se ženou do Telče, kde skvostné renesanční podloubí hyzdí asijské krámy, zrovna jako v další památkové rezervaci Slavonicích. Přitom v zámku najdete řadu zajímavých exponátů.

Posledním majitelům Blatné poskytl azyl etiopský císař

„Když se podíváte z okna, uvidíte na rybníku v loďce Helenku Vondráčkovou s Vaškem Neckářem…“ upozorňuje poněkolikáté výborná průvodkyně na blatenském zámku na populární pohádku Šíleně smutná princezna, která se tu točila. Já především vzpomenu na výbornou komedii Bílá paní, o které zmínka nepadla.

Kam o víkendu s dětmi: Dotýkat se hudby nebo na hrad za komedianty

První červnový víkend má být prosluněný a horký. Výlety na kole, do zoo, na hrady i zámky si tak ještě více užijete. Kdybyste přece jen zatoužili na chvíli po stínu, navštivte třeba bobrovskou výstavu panenek nebo pražský koncert pro děti v Obecním domě.

V lednickém zámku turisté nově nahlédnou do historického výtahu

Památkáři zpřístupní od soboty v zámku v Lednici na Břeclavsku historický výtah z 19. století. Vídeňská firma Wertheim jej kdysi vyrobila v novogotickém stylu. Výtah sice není funkční, jeho kabina je ale opravená za čtvrt miliónu korun. Návštěvníci do ní nahlédnou ve druhém patře zámku, kde jsou dětské pokoje, uvedl Václav Holásek ze správy zámku.

Výstava Emila Filly - zámek Peruc

Znovuotevřenou výstavu můžete navštívit na zámku v Peruci. Nejen že bylo zkrášleno autorovo bývalé bydliště, ale do sbírky přibily i nové obrazy.

Památkáři turistům zpřístupnili podzemí rájeckého zámku

Památkáři v pátek mimořádně zpřístupnili turistům podzemí barokního zámku v Rájci na Blanensku, který kdysi býval sídlem knížecího rodu Salmů. Příchozí se mohli podívat do zámecké krypty, prohlédli si kryt, v němž se za 2. světové války ukrývali členové knížecí rodiny před leteckými nálety, a prošli sklepem využívaným zámeckou kuchyní.

Zámek Stránov překonal těžké roky, přes deset let láká (nejen) na skvělou vyhlídku

Zámek Stránov leží v katastru obce Jizerní Vtelno, asi 7 km jihozápadně od Mladé Boleslavi. Má velice pohnutou historii - zvláště v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně

Zámek v Kopidlně na Jičínsku v Královéhradeckém kraji obklopuje anglický park, ve kterém kdysi stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou, kterou můžete sami navštívit.

Noční prohlídky zámku Moravská Třebová představí mučírnu i alchymisty

Ve čtvrtek 30. dubna budou na zámku v Moravské Třebové po setmění probíhat prohlídky zámeckých okruhů Středověká mučírna a Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny. Oba tyto okruhy jsou samy o sobě dost tajemné a v případě mučírny i strašidelné. Po setmění však jejich atmosféra získá na působivosti.

Zámek Jemniště - svatba, rodinná oslava nebo piknik v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické zásnuby, svatby, rodinné oslavy, podnikové akce, ale připravíme vám i piknik do zámeckého parku.

Zámek Slatiňany otevře návštěvníkům i místa běžně nepřístupná

Od roku 1984 je 18. duben Mezinárodním dnem památek a historických sídel. Oslavit jej můžete o nadcházejícím víkendu 18. a 19. dubna na zámku ve Slatiňanech, kde si pro milovníky hradů a zámků připravili nevšední zážitek.

Co má Letenský zámeček společného s pražským Hlavním nádražím

Uprostřed rušného hlavního města můžeme najít oázu klidu a pohody. Tou je pro mnohé Letenský zámeček s velkou zahradní restaurací a nádhernou vyhlídkou na historické centrum Prahy. Skrývají se zde ještě další zajímavosti o, kterých se moc neví.

Kam o víkendu s dětmi: Soutěžit do Hopsária nebo za medvědy na Točník

Zábavný víkend plný soutěží, pohybu a her čeká na vaši rodinu i tento týden. K dovádění láká Hopsárium v Českých Budějovicích, k poznání pak třeba Ptačí svět na Chvalském zámku a Svět techniky v Ostravě. Čas pro kreativitu zase nabízí expozice lega v Lanškrouně nebo Hry a klamy ve Starém Městě.