Články na téma Zámky

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků.

Lovecký letohrádek Lusthaus u Vranova nad Dyjí

Menší lovecký letohrádek byl postaven na křížení cest kančí obory, jeho vznik je odhadován na polovinu 18. století. Z té doby totiž pochází veduta na vranovském zámku, která jej zobrazuje.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Vyhlídková terasa Tanečnice ve Vranově nad Dyjí

Z vyhlídky, která se nachází nad Vranovem nad Dyjí, je pěkný výhled na Vranovský zámek, řeku Dyji a na celý městys.

Slezské Rudoltice totálně rozprodal správce majetku rodiny Hodiců

Zámku nalézajícímu se téměř na hranici s Polskem v osoblažském výběžku se přezdívá slezské Versailles. Jako mnoho památek značně utrpěl. Historii měl více než pohnutou, třeba jako sídlo Goebbelsova ministerstva propagandy. Kulečníkem pro Hitlera se raději moc nechlubí. Přesto v zámku je.

Zámecký park v Dolních Počernicích

Park byl založen společně s výstavbou zámku, který vznikl přestavbou středověké tvrze ze 14. století. V 70. letech 19. století byly lesní porosty mezi pravidelnými cestními osami přeměněny v krajinářský park. V parku je evidováno více než 1 100 stromů, zpravidla listnatých.

Zámek „dobré hraběnky Walburgy” v Kuníně se z ruin stal barokní perlou severní Moravy a Slezska

Téměř deset let trvala obnova zámku v Kuníně založeného hrabaty z Harrachu ve 30. letech 18. století. Byl vybudován jako venkovské sídlo nedaleko Nového Jičína a Opavy. Jeho dějiny pamatují osvícené majitele a nebývalý rozkvět, stejně jako zmar a naprostou devastaci i téměř zázračnou záchranu.

Zámek Veselí nad Moravou

Zámek byl původně vybudován jako vodní hrad kolem poloviny 13. století a tím se řadí k nejstarším hradům na moravském území. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek s rozsáhlou přilehlou zahradou. V současné době není objekt zpřístupněn z důvodu plánované obnovy a přestavby.

Téměř neznámý Křinec je atraktivním místem pro letní výlet

Svědecký vrch Chotuc, uměle navršený kopec s pozůstatky hradu Kuncberk a barokní zámek, to jsou hlavní lákadla, za nimiž jezdí turisté do Křince, městečka na řece Mrlina.

Zámek Toužim

Hrad přestavěný na zámek v okrese Karlovy Vary. Hrad vznikl na místě staršího proboštství a po roce 1623 byl přestavěn ve stylu pozdní renesance a baroka. Z původního Jakoubkova hradu se v suterénu dochovala trojprostorová budova a fragment polygonální věže. Probíhá rekonstrukce a je nepřístupný.

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou

Dnešní podoba zámku i parku pochází z 19. století. Park se rozkládá na ploše asi 16 hektarů, porosty dřevin v parku mají místy až lesní charakter. Hned na okraji zámeckého parku můžete najít kamenný pomník zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka a básníka a skauta Jiřího Wolkera.

Zámek Vyklantice

Neobvykle řešený barokní zámek z první poloviny 18. století je stejně jako stavba sousedního kostela přisuzován významnému architektovi italského původu Janu Blažejovi Santinimu. Někteří badatelé však autorství připisují dalšímu vynikajícímu baroknímu staviteli Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.

Zámek Zdechovice

Původně tvrz připomínaná v druhé polovině 14. století, později dřevěný zámek, který v roce 1803 zcela vyhořel.

Zámek Český Rudolec přezdívaný Malá Hluboká

Český Rudolec nazývaný též Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká je zámek stojící ve stejnojmenné obci, nedaleko Dačic.

Zámek v Lázních Bělohrad

Nejcennější historickou stavbou ve městě je barokní zámek z přelomu 17. a 18. století s kaplí zasvěcenou Janu Evangelistovi. Zámek je v současné době využit pro školství a veřejnosti není přístupný.