Články na téma Zámky

Témata

Nová expozice hořovického zámku připomene panské služebnictvo

V Hořovicích budou od soboty 30. dubna nově zpřístupněny pokoje zámeckého služebnictva. Nahlédnete do soukromí kastelána, kuchařky, nebo třeba panského šoféra.

Zámku v Děčíně říkali Sověti žumpa, jeho oprava už trvá dvacet let

Zámek v Děčíně se o víkendu otevře návštěvníkům. Naposledy si všechny prostory mohli projít před dvaceti lety, kdy ze zámku odešla sovětská posádka. Nyní budou moci porovnat, jak se zámek proměnil. Mladším tehdejší stav památky připomenou dobové fotky a filmy.

Přes kvetoucí lužní les k pravému soutoku Vltavy a Labe. Tip na výlet

Shora zná tu scenérii snad každý: soutok Labe a Vltavy od mělnického zámku patří k nejznámějším krajinným vyhlídkám Čech. Dostat se pěšky k soutoku samotnému je ale mnohem dobrodružnější. Nejlepší je vydat se sem právě na jaře, kdy lužní les rozkvétá miliony květin.

Buchlovice ve stylu italského baroka rozsvítí o Velikonocích výstava tulipánů

Pokud máte alespoň trochu „v oku“ tuzemské hrady a zámky, při návštěvě zámku Buchlovice ve Zlínském kraji se připravte na překvapení. Vypadá totiž poněkud jinak, než je u nás zvykem. Dýchá italskou elegancí. Záměrně a doslova.

Kam na víkend? Na hrady a zámky, které chystají akce ke dni památek

Milovníci hradů a zámků mají o program na víkend postaráno. U příležitosti Mezinárodního dne památek, který připadá na pondělí 18. dubna, připravily tuzemské hrady a zámky na víkend řadu akcí. Na Bouzově třeba potkáte oživlé sochy, v jižních Čechách zase zaplatíte jedno vstupné do dvou objektů.

Nejkrásnější pohled na Valtice je z kolonády Reistny

V dubnu se každoročně otvírají pro turisty kulturní památky, hrady a zámky. Do nabídky bezesporu patří i klenot Moravy - Lednicko-valtický areál. Dnes se zaměříme na kolonádu Reistnu, která nese název po stejnojmenném kopci, na němž stojí.

Jarní výlet do Litomyšle za sgrafity od Josefa Váchala a na psaníčkový zámek

Jedním z měst, která se mohou pochlubit bohatou historií, slavnými rodáky i turisticky atraktivní přítomností, je východočeská Litomyšl. Je spojena se životem hudebního skladatele Bedřicha Smetany, spisovatele Aloise Jiráska, vlastenky a kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové nebo například originálního malíře a grafika Josefa Váchala.

Tipy na víkend: Ralley Šumava, národní výstava psů a husitská hostina

Předpověď počasí slibuje poměrně slunečný víkend, ideální na jarní výlety do přírody i na hrady a zámky. Můžete se vydat na noční prohlídky zámku Plumlov nebo na Valdštejnské slavnosti do Starých Hradů. Adrenalin najdete v Klatovech, kde startuje Mogul Ralley Šumava. Pokud chcete víc relaxovat, vyzkoušejte husitskou hostinu v Housově mlýně v Písku.

Zámek Vizovice hlídají stovky andělů

Letos poprvé zahájí zámek ve Vizovicích na Zlínsku novou turistickou sezónu speciálním programem. Akce s názvem Odemykání zámecké brány je naplánována na sobotu i neděli 2. a 3. dubna.

ANKETA: Kraje mají vítěze, zvolte nejhezčí památku Čech, Moravy a Slezska

Anketa o nejhezčí památku České republiky pokračuje. V prvních krajských kolech rozdali čtenáři iDNES.cz přes 51 tisíc hlasů nejen pro hrady a zámky. V dalším týdnu vybírejte nejhezčí památku Čech a také Moravy a Slezska.

Tipy na víkend: Otevírají se hrady a zámky, běží se maraton Prahou i skrz safari

Víkend se nese ve znamení slavnostního otevírání hradů, zámků ale i měst. Turistickou sezónu otevírají v Kutné Hoře, Chebu, Střekově, Švihově, Benešově nad Ploučnicí a mnoha dalších městech. Sportovci poběží maratony centrem Prahy a částečně výběhem safari ve Dvoře Králové.

Český minisvět na vás čeká v Mariánských Lázních

Jarní víkendové počasí přímo láká k toulkám v přírodě, hrady a zámky si nechte na horší počasí. Perfektní výlet za historií a poznáním nabízí mariánskolázeňský park Boheminium, areál s miniaturami nejzajímavějších objektů Česka.

Zámek v Karviné-Fryštátě zve od dubna na tři prohlídkové okruhy

Fryštátský zámek v Karviné otevře 1. dubna své brány a návštěvníkům nabídne až do konce října tři prohlídkové okruhy.

S kamerou na cestách: Do zámku v Radimi na setkání s renesančními skvosty

Zámek, který za chvíli navštívíme, letos vstoupil do své třetí návštěvnické sezóny a jak se záhy přesvědčíme, jeho nabídka je až překvapivě bohatá a pestrá. Své stanoviště má od roku 1610 zhruba 15 kilometrů západně od Kolína, přimyká se k němu lesní údolí s říčkou zvoucí k příjemné procházce. Právě jsme dorazili do obce Radim.

Univerzita Feng shui na Zámku Napajedla

Výuku Feng shui zažijete přímo na zámku v Napajedlech, kde funguje od března 2011 Univerzita Feng shui. Východiskem je přiblížit posluchačům témata celostního pohledu na prostředí a sebe sama.