Středočeský kraj

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probouzí k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální chuťovka se mění na zajímavé místo.

Magdalena Dobromila Rettigová by se v rodných Všeradicích nejen dobře najedla

Že tu dobře vaří, bylo vidět již zdálky z blažených výrazů konzumentů domácí stravy. Z polévkových talířů se kouřilo, vůně prdelačky se linula vstříc příchozím. Jelítka i jitrnice úhledně zašpejlované kolem brambor a zelí, k tomu místní pivo Všerad, dal jsem si polotmavou jedenáctku.

Hrací strojky minulých tří staletí se představí v Muzeu Českého krasu

Poznejte společně s námi historické mechanické hrací strojky, které v minulých staletích hrály dobové šlágry. Přehlídku předmětů z konce 18. století až do počátku 20. století představí od 12. listopadu výstavou Muzeum Českého krasu v Berouně.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Z rozhledny Bohdanka je možné za dobré viditelnosti spatřit i Krkonoše

Na rozhraní Polabské nížina a Českomoravské vrchoviny se v obci Bohdaneč nachází před třemi roky otevřená rozhledna - tak se na ni pojďme podívat. Místem startu našeho výletu je vlakové nádraží Zbraslavice v okrese Kutná Hora.

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí, často označované též jako Pavlino, je asi 3,5 km dlouhé kaňonovité údolí, které vytvořila říčka Chřibská Kamenice v křídových pískovcích mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi.

Naučná stezka U Eremita z Roztok u Křivoklátu do Branova

Pěší stezka vás zavede z Roztok na hranici rezervace U Eremita. Je dlouhá asi 1 km a potkáte na ni dva informační panely se základními informacemi o rezervaci, včetně vyobrazení pětatřiceti druhů stromů a keřů, které tu rostou. Při špatném počasí nebo sněhu je však stezka neschůdná.

Hvězdárna Žebrák

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež a pořady pro školy.

Vinotéka a vinný sklep Na Kovárně - za vínkem do Jablonné nad Vltavou

Stylová vinotéka s vlastním vinařstvím nabízí šestnáct druhů stáčených vín a širokou nabídkou lahvových vín od výjimečných vinařů. Dále si zde můžete dopřát vyzrálé pravé rumy, stáčenou i lahvovou medovinu, med, pivo, čerstvou kávu a mnoho dalšího.

Štvanice na vysokou byla předzvěstí Velké pardubické, dozvíte se na Kunětické hoře

Na osamělé znělcová kupě nedaleko Pardubic stojí jeden z největších českých hradů - Kunětická hora. Pevnost ční do krajiny od roku 1423, kdy ji založil vůdce orebitů Diviš Bořek z Miletínka. Je jedním z nemnoha husitských hradů. V roce 1464 ho vlastnil Jiří z Poděbrad.

Rozhledna Studený vrch v Brdech

Měřící věž se nalézá na vrcholu Studeného vrchu (někdy zvaný Baba), který je součástí Hřebenů v Brdech. Kamenná věž 17,5 m vysoká osmiboká věž byla postavena roku 1940 a sloužila k zemskému měření ve druhé vlně.

Tipy na víkend: Na Karlštejn za vínem, do Prahy na sklenku whisky

Ti, kteří relaxují se skleničkou vína v ruce, se o víkendu shromáždí na Karlštejně, v Hradci Králové, ve Valticích či Velkých Žernosekách. Komu k odreagování pomáhá sport, může se vydat do Brna, Koutů nad Desnou nebo do Lázní Bludov.

Tipy na víkend: Vyrazte na zvěřinu do Klokočné, za cyklistikou na Kokořínsko

Tento víkend můžete věnovat třeba dobrému jídlu a pití, nebo naopak sportu. Příznivci první varianty ocení vinobraní v Praze či Miloticích, moštování v Huštěnovicích, pivní program Českých Budějovic, slavnosti hořických trubiček, sýrový festival v Mikulově, zvěřinové lahůdky v Klokočné a také klobáskovou akci Velkých Popovic. Sportovní nadšence přitáhne Benešov, Kokořínsko, Kouty nad Desnou či Rožnov pod Radhoštěm.

Šumava láká divokými peřejemi Vydry, stejně tak i klidnými meandry Hučiny

Kouzelné kouty Šumavy jsou protkány spoustou potůčků a potoků i řek. Za návštěvu stojí jak přes kameny pěnivě proudící temné vody Vydry, tak náhled na lokalitu Vltavského luhu s přítokem Hučinou.

Lipno – šumavské moře mezi dvěma rozhlednami

Obří nádrž Lipno, největší dílo vltavské kaskády, začali budovat v roce 1952, dokončena byla o sedm let později. Mělké jezero o délce 42 kilometrů zaplavilo kotlinu s nevytěženými rašeliništi. Dílo budované pro zadržování vody a využití v energetice se posléze stalo význačnou rekreační oblastí.