Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Významný šumavský poutní kostel ve Strašíně obestírá spousta legend

Milovníci tajemna zde mohou pociťovat extrémně silné energie u pramene či dohledávat vyobrazené kostlivce, racionálně uvažující pak mít pochyby u legend o bílém zjevení, nebeské Panně Marii, původu názvu obce, zázraku otevření dveří kostela za husitů nebo o korunce hadí královny na hlavě Jezulátka.

Z horšovské obory se má stát perla Plzeňského kraje

Plzeňské hejtmanství v tichosti pracuje na revitalizaci horšovské obory u zámku v Horšovském Týně. Areál, který patří kraji, by měl už brzy disponovat sítí cyklostezek, největší in-line dráhou v regionu i upravenou krajinou.

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů naleznete v historické budově Černé věže v Pražské ulici v Plzni. Expozice je věnovaná zakladateli Škodových závodů Emilu Škody a jeho strýci Josefu Tomáši Škodovi, který ho v začátcích podnikání finančně podporoval.

Bývalá Pomocná synagoga - Zahrada vzpomínek v Plzni

Pomocná synagoga v Plzni stála ve Smetanových sadech. V roce 2002 zde byl zřízen pomník obětem holokaustu s názvem Zahrada vzpomínek.

Tipy na víkend: Za kulturou, sportem, ale hlavně dobrým jídlem

Poslední zářijový víkend, který bude díky pátečnímu svátku navíc prodloužený, nabízí program úplně všem. Za kulturou můžete vyrazit třeba do Plzně, kde se otevírají umělecké ateliéry s množstvím workshopů. Zasportovat si můžete zase během závodu ve Vodňanech. Jedlíci na tom budou zdaleka nejlépe, mohou vyrazit na husí hody, festival knedlíků nebo vinobraní.

Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku

Vyhlídková věž je stavbou solitérního charakteru na nezastavěném vrcholku nedaleko obce Zemětice na Plzeňsku. V současné době je ve výstavbě.

Rabínský dům v Plzni

Budova nedaleko Velké synagogy fungovala v minulosti jako ubytování pro rabína a společenské prostory pro věřící. Dnes je v havarijním stavu a připravuje se na rekonstrukci.

Kostel sv. Mikuláše v Potvorově

Kostel sv. Mikuláše v Potvorově je jednou z nejstarších památek na území Plzeňského kraje. Patří sice k menším venkovským kostelům, ale jeho umělecká a architektonická hodnota jej řadí mezi naše nejvýznamnější a nejcennější stavby vůbec.

Kostel sv. Jiří v Plzni - Doubravce

Kostel svatého Jiří v Plzni-Doubravce, je patrně nejstarším dochovaným kostelem na území dnešní Plzně. Leží na vyvýšenině na břehu u soutoku řek Berounky a Úslavy nedaleko zaniklé středověké obce Týnec.

Lípa svobody u pomníků ve Kdyni

Lípu Svobody vysadili lidé z Kdyně v den výročí bitvy na Bílé hoře, tedy 8. listopadu 1918. V roce 2018 se strom probojoval do finále ankety Strom roku.

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.

Nejvýše položený maják na světě nese jméno největšího z Čechů Járy Cimrmana

Z Cimrmanovy rozhledny Maják v Příchovicích přehlédnete část pojizerské krajiny a Liptákov, který si národní genius tak oblíbil. Rozhledna stojí ve svahu v areálu penzionu U Čápa, jehož ozdobou je čapí hnízdo umístěné na komíně. Hnízdo opeřence, které vstoupilo nejen do cimrmanovských dějin.

Lesopark na Sluneční v Příchovicích u Kořenova

Lesopark na Sluneční je kouzelné a klidné místo s výhledem na příchovický kostelík, na obě zdejší rozhledny i do dalekých kopců.

Tipy na víkend: Dejte si první burčák, ochutnejte exotické polévky

Září je za dveřmi. Pokud už teď cítíte, že vám je po létu smutno, zapijte žal třeba na vinném koštu v Brandýse nad Labem nebo v Bohdanči. Ale všeho s mírou, místo klasického vína si můžete dát i první letošní burčák. Pokud zaháníte smutek spíše jídlem, vyrazit můžete na festival polévek do Plzně a za chutěmi Asie zase do Brna.

Šidlovský rybník v Plzni

Nádrž byla vybudována v rámci výstavby rybniční soustavy na Boleveckém rybníce někdy po roce 1460. V současné době slouží jeho část ke koupání.