Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

V Plzni i v celém regionu silně roste počet turistů

V plzeňském regionu i v krajském městě výrazně roste počet turistů z ČR i z ciziny, zejména z Asie. Trend nastartovalo Evropské město kultury, jímž se Plzeň stala v roce 2015. Kraj více využívá potenciál stovek barokních památek a chce více propagovat Brdy, Horažďovicko a oblast přehrady Hracholusky. Řekla to náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová.

Kostel sv. Petra a Pavla ve Svojšíně

Z románského kostela se dochovala hranolovitá věž a stěna severní části hlavní lodi kostela. Jako stavební materiál věže posloužily mohutné pískovcové kvádry. Stavba věže spadá do 70. až 80. let 12. století.

Kolowratova naučná stezka

Stezka prochází územím Kolowratových Lesů u Rozvadova. Celá trasa měří 20 km a je na ní 18 tematických zastavení. Tématem zastavení jsou historické, přírodní a kulturní zajímavosti oblasti. Stezka byla zřízena v roce 2007.

Zřícenina zámku Prostiboř

Prostibořský zámek byl původně přestavěný hrad, který byl vybudován na ostrožně nedaleko od Kladrub. Gotický hrad zde stával od 14. století, poté byl v 18. století přestavěný na patrový zámek. Zámek je dnes zpustlý a probíhají zde rekonstrukční práce.

Kaple sv. Anny - obnovená kaple na Tachovsku

V lesích mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři na Tachovsku byla obnovena kaple sv. Anny. Byla postavena na původních základech z roku 1935.

Kostel sv. Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí

Kostel sv. Bartoloměje byl postaven mezi léty 1672-1690 a nahradil starší dřevěný kostelík sv. Matouše (Matěje) stojící pravděpodobně v místech dnešní kapličky na Kamenci.

Klášter Milosrdných sester sv. Karla Boromejského ve Frýdlantu nad Ostravicí

Dominantní historickou budovou města Frýdlant nad Ostravicí je klášter milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Klášter je také nazýván Bedřichův ústav.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bezdružicích

Původně gotický kostel přestavěn barokně v letech 1710-11 a po požáru v roce 1838 i empírově.

Rekreační a odpočinkový areál Bezdružice

Rekreační a odpočinkový areál se nachází v lesích, 100 metrů od velkého rybníka Zaječí a 4 km od Bezdružic.

Tvrz Pernolec u Tachova

Gotická tvrz byla postavena již ve 13. století. Jedná se o středověkou sýpku, která sloužila vrchnostenskému dvoru, který stál nedaleko. Tvrz je dnes zrekonstruovaná, ale v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupná.

Kostel sv. Mikuláše s farou v Holostřevech

Významnou součástí rozlehlé obce Holostřevy u Boru je kostel sv. Mikuláše. V blízkosti kostela stojí barokní fara s mansardovou střechou.

Bývalá židovská synagoga a hřbitov Bezdružice

Bývalá klasicistní židovská synagoga byla vybudována v roce 1812. Židovský hřbitov pochází z roku 1761. V současné době se zde nachází 212 většinou zchátralých náhrobků.

Kostel sv. Martina v Damnově

Ves Damnov je položena 9 km severně od Boru. Obec je historicky prvně zmiňována v listině sepsanou v roce 1239. Při jižním okraji vsi stojí kostel sv. Martina obklopený hřbitovem.

Kostel sv. Mikuláše v Boru u Tachova

Kostel v Boru je připomínán již v roce 1282. Kolem roku 1361 přestavěn v gotickém slohu do podoby, která mu zůstala do roku 1526, kdy byl znovu přebudován. Z této třetí přestavby se dochovala věž, stojící kdysi uprostřed hřbitova. Kostel je dominantou borského náměstí.

Loreta v Boru u Tachova

Loreta byla naproti borskému zámku vybudována po roce 1668. Z chrámu sv. Mikuláše sem byla přenesena milostná socha černé madony, která je mezi českými kopiemi loretánských sošek patrně největší.