Středočeský kraj

Nová naučná stezka v Brdech povede na vrch Klobouček

Na málo známý brdský vrch Klobouček (705 m n. M.) vede nová naučná stezka, kterou otevřou Vojenské lesy a statky ve spolupráci se správou CHKO Brdy na státní svátek 28. září.

Kalvárie Ostré u Úštěku

Barokní poutní místo se nachází na vrchu Kalvárie nad obcí Ostré, která je vzdálena 1,5 km od Úštěku.

Workoutové hřiště v Benešově

Workoutové hřiště v areálu Sladovka u Benešovského potoka nedaleko zimního stadionu je největší podobné sportoviště na světě.

Kam o víkendu s dětmi: Za permoníky do dolu, na archeologické naleziště

Léto se už pomalu, ale jistě přehupuje do podzimu. Pokud byste si přeci jen chtěli ještě užít trochu venkovního programu, vyrazte si zasportovat na pražský festival Prague Sport Games. Pokud by snad o víkendu počasí nepřálo, můžete se schovat v příbramském hornickém muzeu, kde se setkáte s permoníky. V Olomouci si zase můžete zkusit práci archeologa.

Tipy na víkend: Ochutnejte vína, pálenky i dobroty z celého světa

Vinobraní ještě zdaleka nekončí. Pokud stále chcete ochutnat kvalitní tuzemská i zahraniční vína, můžete za nimi vyrazit třeba na hrady Točník nebo Seeberg. Pokud ovšem dáváte přednost něčemu silnějšímu, tak pálenky se budou koštovat v Lubné u Poličky. Mlsouni budou moci ochutnat nejrůznější dobroty z různých koutů světa v Praze, Říčanech nebo Brně.

Kostel sv. Mikuláše ve Vinci u Mladé Boleslavi

Kostel vás upoutává nejen svou výraznou střechou, ale především nezvyklým tvarem a čistotou dochované románské architektury.

Kostel sv. Prokopa v Záboří nad Labem

Kostel sv. Prokopa je původně románský kostel. Jeho západní portál patří k nejvýznamnějším románským sochařským a stavebním památkám u nás.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou

Kostel je datován do poslední čtvrtiny 12. století a vystavěn byl v románském slohu z hruhoskalského pískovce.

Kostel sv. apoštolů Jana a Pavla v Kutné Hoře - Malíně

Od roku 1922 se kostel jmenuje kostel sv. Jana a Pavla, původně kostel sv. Jana Křtitele z 10. století je jednou z nejstarších staveb na Kutnohorsku.

Zámek Příčovy u Sedlčan

Nevelký barokní obdélný jednopatrový zámek s mansardovou střechou se nachází v obci Příčovy nedaleko Sedlčan.

Chlebová pec v obci Štolmíř u Českého Brodu

V obci Štolmíř u Českého Brodu se nachází replika barokní pece z 18. století. Pec je plně funkční a každý měsíc se zde pořádá veřejné pečení chleba.

Nenápadné městečko nad řekou Jizerou se pyšní barokními skvosty

Trochu stranou turistického ruchu na Mladoboleslavsku leží městečko Horky nad Jizerou. Zcela jistě neoprávněně, neboť leží v půvabné krajině Pojizeří a může se pyšnit několika krásnými památkami, mezi nimiž vyniká místní kostel, zejména díky interiérové sochařské výzdobě.

Vodní nádrž Vrané

Poslední stupeň vltavské kaskády vybudovaná v letech 1930-1935 slouží kromě výroby elektrické energie i k rekreačním účelům.

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Popravčí vrch u Hluboké není místo stětí Záviše z Falkenštejna

Místo, kde byla provedena okatá poprava tohoto ambiciózního šlechtice, se nachází v dnešním Zámostí, tedy hlubockém podhradí na pravém břehu Vltavy. Kámen tuto událost z roku 1290 připomínající však pouze přibližně lokalizuje umístění popravčího špalku. Najdeme zde mnoho dalších rozporů a nejasností.