Články na téma Hrady a zámky

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinským klášterem, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Největší skalní bludiště v Evropě chrání pozůstatky hradu Střmen

Pískovcová skalní města jsou fenoménem, který nám svět může závidět. Jedním z nejhezčích a v povědomí nejvíce uložených jsou míst jsou Adršpašsko-teplické skály. Teplické skály s úzkými chodbami a téměř stometrovými věžemi jsou největším bludištěm svého druhu v Evropě.

Největší skalní bludiště v Evropě chrání pozůstatky hradu Střmen

Pískovcová skalní města jsou fenoménem, který nám svět může závidět. Jedním z nejhezčích a v povědomí nejvíce uložených jsou míst jsou Adršpašsko-teplické skály. Teplické skály s úzkými chodbami a téměř stometrovými věžemi jsou největším bludištěm svého druhu v Evropě.

Zámek Rakovice

Tvrz, o níž se neví, kdy vznikla, byla během třicetileté zničena. Po roce 1650 byla obnovena a zřejmě po roce 1714 přestavěna na barokní zámek. Jedná se o patrový dvoukřídlý objekt s dvoupatrovou věží v nároží stojící v areálu dvora v obci. Je spojen alejí s nedalekým čimelickým zámkem.

Z věže zámku Mníšku se zájemci mohou rozhlédnout po okolí

Po celé prázdniny je na zámku v Mníšku pod Brdy zpřístupněn vrchol hodinové věže, kde si mohou návštěvníci prohlédnout podkroví zámecké budovy a rozhlédnout se po nejbližším okolí města.

Z věže zámku Mníšku se zájemci mohou rozhlédnout po okolí

Po celé prázdniny je na zámku v Mníšku pod Brdy zpřístupněn vrchol hodinové věže, kde si mohou návštěvníci prohlédnout podkroví zámecké budovy a rozhlédnout se po nejbližším okolí města.

Zámek Moravec na Žďársku se otevře veřejnosti. Poprvé ve své novodobé historii

První srpnový víkend (v sobotu 3. srpna celý den a o nedělním dopoledni) se na Vysočině uskuteční zajímavá akce Otevřený Moravec. Zájemcům se otevře interiér zámku, vstoupí do několika historických sálů a do knihovny rodiny hrabat Gudenus. Návštěvníci budou moci získat i pamětní razítko zámku.

Zámek Moravec na Žďársku se otevře veřejnosti. Poprvé ve své novodobé historii

První srpnový víkend (v sobotu 3. srpna celý den a o nedělním dopoledni) se na Vysočině uskuteční zajímavá akce Otevřený Moravec. Zájemcům se otevře interiér zámku, vstoupí do několika historických sálů a do knihovny rodiny hrabat Gudenus. Návštěvníci budou moci získat i pamětní razítko zámku.

Túry a půjčovna veteránských motorek Československa

Zažijte Prahu, okolní hrady či venkov jinak. Usedněte na legendární Pionýry, svezte se ve Velorexu či v sajdkáře motorky Ural a vyražte za krásami okolí. Ať už vás lákají komentované vyjížďky či individuální pronájmy, Czechoslovakia Moto je tu pro vás.

Via ferrata na hradě Vrabinec: Jízda zbrojnošů a Lakomá husa

Poměrně jednoduchá via ferrata na zřícenině hradu Vrabinec má obtížnost B/2. Postavila jí naše lezecká legenda Karel Bělina. Cesta vás odmění krásným výhledem na údolí Rychnovského potoka, údolí řeky Labe a prudké svahy Verneřické středohoří.

Zámek Drnholec

Renesanční zámek mezi městy Znojmem a Mikulovem nechal postavit císařský vojevůdce a diplomat Kryštof z Tiefenbachu, který drnholecké panství koupil v roce 1578. Zámek i jeho obyvatelé zažili mnoho zajímavých historických událostí.

Zámek Moravec - dopozitář Moravského zemského muzea

Předchůdcem dnešního zámku v Moravci na Žďársku byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení. Zámek není běžně přístupný veřejnosti.

Roháčův Sion: zbytky hrádku, kde se hrála velká hra na dobývanou

Zpustlý, zarostlý, ve vedřinách panujících obzvláště bědný je Sion. Útočiště Jana Roháče z Dubé, zapřisáhlého nepřítele císaře Zikmunda a snad i zásadového vyznavače pravé víry. Nevysoké zídky, zarostlé bejlím, kolem hradu hloubený val. Pevnost to velká nebyla, spíš hrádek.