Články na téma Hrady a zámky

Zámek Vítkovec – Vřísek u Zahrádek

Původně malý hrad ze 14. století byl přestavěn kolem roku 1570 na renesanční zámeček. Dnes je zámeček bohužel zpustlý a veřejnosti nepřístupný.

Renesanční zámek Seč

Jednou z památečných staveb města Seče je renesanční zámek vystavěný před rokem 1577 se zachovalým portálem s erby majitelů Karla Záruby z Hustířan a Anny z Valdštejna, nyní sídlo městského úřadu.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na bitvu nebo si vyzkoušejte řemesla

O víkendu se koná řada historických akcí. Tou patrně největší bude rekonstrukce bitvy u Lipan, vyrazit můžete ale také na Festival vojenské historie na hradě Helfštýn. V plzeňské zoo se vydáte po stopách Hanzelky a Zikmunda a v té brněnské zase zjistíte zajímavosti o želvách.

Kostel sv. Václava v Ostravě

Kostel sv. Václava je spolu se Slezskoostravským hradem nejstarší stavební památkou v Ostravě. První zmínka o původním románském kostele pochází již z roku 1297.

Příhrádek Pardubice

Středověké opevněné předpolí zámku se zbytky nejstarší městské fortifikace bylo významným prvkem v komunikačním plánu města. Tzv. Příhrádek, na plánech z 18. století označovaný jako Vorschloss, se rozkládá na trojúhelníkovém půdorysu.

Úsovským Zámeckým lesem bloudí duch zavražděného židovského lichváře

Úsov má kromě pěkného a rozsáhlými sbírkami největšího loveckého muzea u nás proslulého zámku ještě jednu historickou památku. Ve městě žila početná židovská komunita, na okraji města stojí obnovená synagoga a rozsáhlý hřbitov. Část byla zničena nacisty, Hitlejugend si tu udělala střelnici.

Nově zpřístupněná sala terrena znásobila krásy půvabného zámku v Lysicích

Trochu opomíjeným moravským zámkem jsou Lysice. Přitom spolu se zahradou, pečlivě udržovanou a nyní i zpřístupněnou salou terrenou jsou skvělým turistickým cílem. Lysice měly po válce štěstí, stát je nechal dál fungovat, nezabral je pro důchodce, školy, nerozparceloval na byty.

Kunětická hora už nebude ruina

Gotickému hradu Kunětická hora na Pardubicku zasadil poslední velkou ránu švédský vojevůdce Torstensen za třicetileté války. Pak byl půl tisíciletí považován za zříceninu. Velkorysá stamilionová rekonstrukce, která za evropské peníze začala v loňském roce, mění Kunětickou horu zpět na hrad.

Zříceninu Bubnu hodně poničil výbušninou zahrádkář

Ruina, která zaslouží přídomek romantická, patří hradu na řekou Mží nedaleko Plzně. V době svého vzniku i pozdějšího obývání byl zřejmě patrný zdáli. Nyní zbytky stavby obklopuje les, takže je viditelný až při bezprostředním kontaktu.

Kam vyrazit o Velikonocích: Vydejte se na trhy a hrady, ochutnejte Itálii

Velikonoce jsou už za dveřmi, proto se drtivá většina akcí o prodlouženém víkendu ponese v jejich duchu. Vyrazit můžete na hrady, zámky, jarmarky, ale i nejrůznější dílny. Pokud vás velikonoční veselí míjí, můžete si dát skleničku vína na Moravě nebo ochutnat italskou kuchyni v Pardubicích. A na sportovce čekají závody.

Zámek Chudenice láká na pokrmy našich babiček a železnici

Starý czerninský zámek Chudenice už také otevřel své brány široké veřejnosti. Na co se v letošním roce můžeme těšit, prozradil průvodce zámku Ludvík Pouza.

Sídlo mocného šlechtického rodu Krasíkov vyhořelo při pečení koblih

Tolik pověst, ale může to být pravda. Hrad u Bezdružic na Plzeňsku je znám i jako Švamberk, podle rodu, který ho postavil. Švamberkové s labutí ve znaku drželi území mezi Stříbrem a Přimdou. Zde zajali husité roku 1421 svého úhlavního nepřítele Bohuslava ze Švamberka, později husitského hejtmana.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Jiřího Tunkla, krutého pána na Brníčku, utloukli v Šumperku jeho poddaní

Z rozlehlého hradu Brníčko ležícího mezi Zábřehem a Šumperkem zbylo jen pár romantických ruin na vrcholu vysokého kopce. Patřil moravskému rodu Tunklů, se stříbrnou rybou na modrem poli v erbu. Hrad byl založen poměrně pozdě, uvádí se rok 1350.

Na hrady a zámky za hranici. Projekt propojí jihočeské památky s rakouskými

Přestože Rakušané jezdí pravidelně do jižních Čech a tráví dovolené například u lipenské vodní nádrže, rozhodně nevévodí žebříčkům počtu návštěvníků na památkách. Zrovna tak ale Jihočeši nevyhledávají rakouské hrady a zámky. Změnit by to měl přeshraniční projekt Památky žijí, který počítá s propagací méně známých historických objektů v obou zemích.