Články na téma Hrady a zámky

Vyhlídka na Janově hradě u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Jedná o bývalé hospodářské stavení z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad. Nově na něm byla zpřístupněna vyhlídka.

Růžový hrádek Krupka

V prostředí středověké zříceniny hradu z počátku 14. století se v současné době nachází restaurace a pension.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici

Barokní kostel z let 1730-33 byl postavený v nádvoří již dříve zaniklého hradu. K jeho stavbě bylo použito množství staršího hradního gotického zdiva.

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Zámek Vlčice u Trutnova

Zámek Vlčice se nachází Podkrkonoší, v obci Vlčice nedaleko Trutnova. Empírově upravená budova nabízí možnost ubytování a pořádání společenských akcí.

Zámek Chroustovice

Rokokový zámek Chroustovice slouží v současné době Odbornému učilišti. I přesto je zámek přístupný, je zde možné uspořádat společenskou akci s rautem nebo si pronajmout tenisové kurty.

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.

Tajemná vražda na Kunštátě, zámku husitského krále Jiříka z Poděbrad

Kdysi rodové sídlo pánů z Kunštátu, ze kterého vzešel i pozdější král Jiří z Poděbrad, je již 70 let opředeno záhadou dvojnásobné vraždy. Osmého června 1948, před 70 lety, tu zahynula se svým synem manželka Ericha Hudce, vynálezce televize. Má se za to, že je zlikvidovala tajná policie.

Muchova cyklostezka

Cyklostezka vedoucí z obce Šanov kolem Emina zámku, kde maloval Alfons Mucha. Trasa prochází rovinatým terénem, krajinou s Přírodní rezervací Karlov, jehož fauna a flóra byla inspirací pro umění Alfonse Muchy.

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.

Citlivě opravený zručský zámek patřil králi železnic Johanu Schebkovi

Citlivá rekonstrukce učinila z trochu zanedbaného zámku ve Zruči nad Sázavou turisticky přitažlivý cíl. Město zakoupilo objekt v roce 2003 od potomků vlastníků a předvedlo, jak se dá zhodnotit pozapomenutá historie.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do středověku nebo na projížďku párou

Poslední květnový víkend se můžete s dětmi vypravit na řadu historických akcí. Zhlédněte šermířské a rytířské souboje, pokochejte se vystoupením kejklířů. Navštívit můžete třeba slavnosti ve Slaném, hrad Hazmburk či hrad Sovinec. V sobotu se také poprvé vypraví na cestu parní vlaky z Tovačova, kterými se můžete svézt.

Úniková hra na Točníku

Je tu nová úniková hrad pro všechny, kteří mají zádi dobrodružství a nové zážitky a nebojí se strávit noc na hradě Točník a odhalit jeho tajemství.

Český Rudolec, po válce vyrabovaná ruina, se zvolna vrací k bývalé kráse

Říkali se mu Malá Hluboká, zámek v příhraničí jižních Čech byl podle dobové dokumentace skvostem, kterých je u nás málo. Na místě, kde stála původně tvrz, postupně, podle zámožnosti majitelů, rostl objekt, který v konečné fázi dostal ráz oblíbené tudorovské gotiky.

Ústecká Větruše se stane centrem volnočasových aktivit

Vytvořit centrum volnočasových aktivit plánuje město Ústí nad Labem u výletního zámečku Větruše. Radnice nechala zpracovat studii proveditelnosti, která ukázala, že by se tak zatraktivnila i lanovkou dobře dostupná lokalita v centru města.