Články na téma Jeskyně

Jeskyně sv. Ivana s pramenem - Svatý Jan pod Skalou

Jeskyně sv. Ivana byla v minulosti upravena na skalní kostel. V části jeskyně je zachována neupravená travertinová jeskyně s původní krápníkovou výzdobou.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Jedná se o uměle vytvořené jeskyně pod zámkem z počátku 18. století.

Národní přírodní památka Třesín

Národní přírodní památku představuje systém veřejnosti přístupných Mladečských jeskyní vytvořených ve východní části vápencového vrchu Třesín.

Jeskyně Nebe a Peklo v Lednici

Umělá jeskyně v zámeckém parku a kamenná brána na cestě směrem k Minaretu. Spodní jeskyně je téměř 50 m dlouhá. Stavba pochází z počátku 19. století. Jeskyně je přístupná pouze zvenčí.

Hibschova jeskyně v Českém Středohoří

Hibschova jeskyně není tak úplně přírodní útvar. Kdysi se tu těžil kámen a pak i písek. Vznikl tak překvapivě rozsáhlý jeskyní komplex.

Národní přírodní památka Kotýz

Kotýz se nachází nedaleko Berouna na západním okraji CHKO Český kras. Územím prochází naučná stezka a je známé především dvěma skalními mosty, Aksamitovou bránou a Jelínkovým mostem, a archeologicky významnou Děravou jeskyní.

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích

V nově zrekonstruovaných prostorách zámku v Teplicích, kde sídlí Regionální muzeum, vznikla unikátní Grotta a sál s výmalbou. Je součástí expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích a románské krypty.

Kouzelný svět skřítků - hry v přírodě

Rádi s dětmi hrajete šipkovanou nebo lovíte kešky? Baví vás zkoumat opuštěné jeskyně nebo lomy? Tak to se musíte vydat prozkoumat linii bunkrů z 2. světové války poblíž Hronova ve Východních Čechách. Hledejte ukryté krabičky, plňte úkoly a získejte poklad!

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Muzeum Šipka ve Štramberku - expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel. Muzeum se otevře závěrem roku 2017.

Nová Stezka korunami stromů v Krkonoších zavede návštěvníky i pod zem

První prázdninovou neděli se na hranici Krkonošského národního parku v Janských lázní otevře nová Stezka korunami stromů. Je příbuznou oblíbené stezky na Lipně nebo dalších, které se nacházejí třeba v Německu. Nejnovější atrakce je ovšem unikátní mimo jiné i v tom, že se návštěvníci budou moci podívat i do jeskyně a spatřit kořeny majestátních krkonošských jehličnanů.

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.

Loupežnická jeskyně v Olešnici u Ústí nad Labem

Jeskynní systém loupežnické jeskyně patří k jeskyním rozsedlinovým, vzniklým odsedáváním skalních bloků. Jedná se o největší pseudokrasovou jeskyni v pískovcích labského kaňonu. V zimě se z podzemí kouří a okolí nikdy nezamrzá.