Středočeský kraj

Krajina kolem Vltavy je bohatá na památky, jednou z působivých je barokní kostel na Makové hoře

Nad obcí Smolotely na Příbramsku, kde na návsi chátrá mnoho let barokní zámeček, stojí velký poutní kostel. Ve stylu italské renesance ho nechal na Makové hoře vystavět v letech 1719-1722 majitel panství Jan Felix Chanovský. U kostela nechal zřídit klášter, do něhož chtěl vstoupit. Zasvěcen je Janu Křtitelovi a Panně Marii Karmelské.

Pozorování ptáků v Praze

Městská ornitologie je dost specifická a o Praze to platí dvojnásob, protože zimující ptáci si oblíbily turisticky nejpřitažlivější místa či jejich blízké okolí. Řeč je především o Vltavě zhruba od Železničního mostu po most Karlův.

Na Velharticích ukrývali před Jiřím z Poděbrad korunovační klenoty, aby nemohl být korunován

Starší generace mají hrad Velhartice spojený s jeho majitelem Buškem, který měl s králem Karlem IV. Vypít nejednu číši vína. Tak to alespoň pojal Jan Neruda ve své básni.

Klášter Zlatá Koruna nechal postavit Přemysl Otakar II., aby naštval Vítkovce

Zlatou Korunu známe ze dvou důvodů. Milovníci historie jako jihočeský cisterciácký klášter nedaleko Českého Krumlova, vodáci jako jedno z tábořišť na Vltavě. Věnujme se první alternativě.

Přemyslovský Kamýk zůstal po výstavbě Karlštejna opuštěný a zvolna zanikl

Příjemný a nenáročný výlet je na ruinu hradu Kamýk, zvaný i Vrškamýk či Hunec. Tyčí se na zarostlém kopci nad obcí Kamýk nad Vltavou, poblíž vodní nádrže Kamýk, která je jednou z přehrad vltavské kaskády.

Vyšší princip – geolokační hra v Příbrami

Představte si, že jste studenti sexty příbramského gymnázia. V nelehké době druhé světové války je třídní kolektiv semknutý, váš spolužák Tonda Stočes už několik dní ve škole chybí a okolnosti jeho nepřítomnosti začínají být podezřelé. Rozhodnete se zjistit, co s Tondou je...

Naučné stezky krajinou i historií v Příbrami

Při svých procházkách a výletech můžete putovat přírodou a zároveň se něco nového dozvědět. Některé naučné stezky v Příbrami vás provedou městskými lesoparky a podbrdskou krajinou, jiné vás zase seznámí s důležitými historickými událostmi.

Lom Kosov u Berouna

Lom Kosov se nachází asi 3,5 kilometrů od vlakového nádraží v Berouně. Jedná se o opuštěný lom, který tvoří několik pater vytěženého kamene a krásné modré jezírko na dně. Koupání je zde však zakázáno.

Jeskyně Petrovina

Nedaleko Březovice na Kokořínsku najdete jeskyni Petrovina, jejíž vchod se nachází ve skalním sloupu v úzké strži.

Jeskyně Spálený mlýn

Pískovcovou jeskyni s názvem Spálený mlýn najdete v údolí Strenického potoka.

Jeskyně Suchý mlýn

Severovýchodně od Nosálova, poblíž Strenického potoka, je důl zvaný Suchý mlýn,.

Kamenná poustevna u Drahenického Málkova

Poustevna se nachází v lese u obce Drahenický Málkov na náhorní plošině. Okolí je doslova balvanovité a mystické. Celé kamenné dílo včetně vztyčených menhirů pochází z 19. století, bylo snahou tehdy módních okrašlovacích prvků v přírodě.

Pod pohanským vrchem Velíz zněla vlastenecká píseň Čechy krásné, Čechy mé

Kopec Velíz nad obcí Kublov na Křivoklátsku má v našich dějinách značný význam. Jméno má po pohanském bohu Velízovi (Velesovi, Velosovi).

Hřbitov v Českých Žlebech ukrývá tajemství ostatků bratra Krále Šumavy

I když na hřbitově v Českých Žlebech je od roku 2014 umístěna pamětní deska, připomínající pohraničníky zastřeleného Bohumila Hasila, bratra Josefa Hasila, jednoho z takzvaných králů Šumavy, jeho tělo odpočívá na neznámém místě někde poblíž.

Kolínské návrší s chrámem svatého Bartoloměje je architektonickým skvostem

Stavitel Petr Parléř se stavbou chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně zasloužil o jednu z nejvýznamnějších gotických církevních staveb na našem území. Spolu se zvonicí, Starou školou, kostnicí a zahradami tvoří monumentální areál. Po dvouleté rekonstrukci se na chvíli, než se kvůli pandemii zavřely, představily obnovené památky v září 2020, kdy proběhlo slavnostní otevření.