Novinky.cz v obci Morávka
Zobrazit všechny články o obci Morávka
Díky netradičnímu víkendovému kurzu „Svaž si svoji knihu“, který pro zájemce pořádají v knihařské dílně v Rožďalovicích na Nymbursku, můžete buď zachránit rozpadající se vazbu oblíbené knihy, nebo se jen ze zájmu podívat, jak se knihy vážou.
Nejprve součást opevnění, posléze sklad střelného prachu, dnes turistická atrakce otevírající v Praze historickou „královskou cestu“ a nabízející výhled do okolí. Řeč je o 65 metrů vysoké dominantě pražského náměstí Republiky a jedné z nejvýznamnějších středověkých památek hlavního města – Prašné bráně a její předchůdkyni bráně Horské.
Hartmanická synagoga byla v roce 2006 vyhlášena stavbou roku Plzeňského kraje v kategorii rekonstrukcí a je rovněž zapsána v seznamu kulturních památek. Její historie však byla velice pohnutá.
Na vrchu Vítkův kámen, kde stojí zřícenina Vítkova hrádku, se dozvíte, že jste v nadmořské výšce 1053 metrů. Hrady v rovinách nestojí. Výhled do okolí však za trochu námahy stojí. Zvláště zimní jasné počasí někdy umožní dohlédnout odsud až na vrcholky rakouských Alp.
Z Malé Skály vede k našemu cíli silnice plná zatáček. Stoupá výš a výš a pak je najednou k vidění nejen okolní zvlněná krajina s občasnými výhledy do údolí, ale i majestátní silueta hradu. Ani se nechce použít termín hradní zřícenina. Ční nad okolím tak elegantně, až se málem oblohy dotýká. Právě jsme dorazili k Frýdštejnu.
Kdo se už nemůže dočkat příchodu jara, může se na ně začít příjemně ladit v Kroměříži. Milovníky rozkvetlé přírody tam potěší výstava kamélií v zámecké Květné zahradě.
Státní zámek v Českém Krumlově otevřel v lednu letošního roku pro veřejnost unikátní Hradní muzeum. Nově si tu návštěvníci prohlédnou exponáty ze zámeckých depozitářů, které se vztahují k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Muzeum bude otevřeno po celý rok.
Deset kilometrů severně od Nymburka, na samém kraji rozsáhlých lesů stojí zámek, na který upozorňuje i věž kostela stojící mu po boku. Zámek tu stojí už tři staletí, ale výrazné znovuoživení zaznamenal až v posledním desetiletí. Od roku 2007 se o jeho přednostech mohou přesvědčovat i návštěvníci. Tak se k nim přiřaďme a vydejme se do Loučeně.
Nevelká výstava v pardubickém zámku představuje veřejnosti život Slovanů a nejcennější archeologické nálezy na území východních Čech ze 7. až 11. století. Trochu zavádějící je její název, slovo starých neeuvokuje věk jejich aktérů, protože vykopávky odkryly i hroby novorozenců a dětí.
Zima ještě nekončí, na Ještědu se pojede český snowboardový závod. Nebo se můžete vydat na Klínovec, kde se sejdou snowboardoví závodníci z Evropy. Milovníci běžek mohou vyrazit na Šumavský Skimaraton. Na Razule si pochutnáte na zbojnických uzených specialitách ve stylu Jánošíka. V Praze pod Petřínskou rozhlednou se v sobotu budou konat zabíjačkové hody.
Víte, co jsou to pampuchy? A jak chutná bryndzová polévka? Zajeďte si do Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích. Lyžování tam můžete o víkendu zpestřit ochutnáváním těchto a dalších "zbojnických" specialit.
Zlín je jedním z pouhých třinácti měst na světě, kde mají boty své vlastní muzeum. Obuvnické muzeum se nyní navíc otevírá po měsíční pauze s vylepšenou expozicí. Ta se rozrostla o několik dalších exponátů, které byly dosud uloženy v depozitáři.
Botanickou zahradu založili v roce 1775 na pražském Smíchově, kvůli častým záplavám se ale přestěhovala na druhý břeh Vltavy. Dnes má botanická zahrada Na Slupi rozlohu 3,5 hektaru a ročně jí projde sto tisíc návštěvníků. V současné době zůstává objekt, který je součástí Přírodovědecké fakulty UK a na jehož provoz přispívá i pražský magistrát, neprávem trochu ve stínu botanické zahrady v Troji.
V bývalém vojenském prostoru v Ralsku na Českolipsku, kde se ve druhé polovině minulého století proháněly sovětské tanky, najde azyl pětice zubrů evropských. Pracovníci Vojenských lesů a statků v Mimoni (VLS) několik zástupců největšího volně žijícího přežvýkavce v Evropě získali od polských ochránců přírody, kteří se záchraně téměř vyhynulých zubrů věnují již řadu let.
Spousta spěchající vody v sevření skal, vyhlídka na malebný mlýn u říční zátočiny, architektonické skvosty světové úrovně – to vše lze potkat na zhruba tříkilometrovém úseku. Kde? Na jižním okraji Kutné Hory. Vstupme na území označované jako Údolí Vrchlice.