Okres Klatovy

Zapomenuté šumavské vesničky – Věštín

V malebné krajině s překrásným výhledem nejen na šumavské vrcholy Sedlo, Ždánov a Javorník, ale i do vnitrozemí k hradu Rabí, leží vesnička Věštín, která měla v dávné minulosti sehrávat významnou úlohu při ochraně české země.

Mumie v katakombách

Zemřeli před více než dvěma sty lety. Díky způsobu pohřbu a klimatickým podmínkám v podzemích kryptách klatovského chrámu se jejich těla zachovala. Do tváří mumií, které vědci stále zkoumají, mohou návštěvníci pohlédnout v nově otevřené expozici...

Zapomenuté šumavské vesničky – Nahořánky

Necelé dva kilometry od obce Strašín se mezi horskými pastvinami a pod ochranou skalního masivu rozprostírá v nadmořské výšce přes 700 metrů další ze zapomenutých šumavských vesniček.

Zapomenuté šumavské vesničky – Albrechtice

Šest kilometrů jihovýchodně od Sušice leží v nadmořské výšce přes 700 metrů malá a nenápadná vesnička Albrechtice. Půvab této krajiny poznali v dávné minulosti i bájní Keltové, kteří si zde vybudovali opevněné hradiště.

Zapomenuté šumavské vesničky – Strašín

Malebná kopcovitá krajina, hluboké lesy, potůčky a překrásné stráně s pasoucím se dobytkem - to vše v sobě skýtá zastrčená a možná i trochu zapomenutá šumavská oblast kolem Strašína, která v minulosti okouzlila i Kelty.

Bolfánek u Chudenic – významné místo s překrásným výhledem

Na vrchu Žďár, který se v nadmořské výšce 584 metrů rozprostírá nad obcí Chudenice na Klatovsku, se na místě bývalého kostela nachází rozhledna Bolfánek.

Tipy na víkend: Hradní slavnosti, Halloween a den otevřených dveří v Senátu

Pokud zatím nemáte program na podzimní prázdniny, jeďte se podívat na strašidelné prohlídky zámku Berchtold nebo na Náměšť na Hané. Slavnostní ukončení sezóny připravili na Konopišti, ve Velharticích a Chebském hradu. Staré Hrady vyvařují na české vepřové hody, v Napajedlech se bude koštovat víno. V Českých Budějovicích se bude soutěžit o Mažoretku roku 2011. V pátek se otevřou dveře Senátu a Poslanecké sněmovny.

Lyžařský areál Nad nádražím v Železné Rudě

Lyžařský areál Nad nádražím v západní části Šumavy se nachází v horském městě Železná Ruda. Lyžařské vleky o délce 650 a 300 m jsou umístěny na profilu středně lehkých sjezdovek, které jsou určené pro rodiny s dětmi, začínající lyžaře, školní výcvikové kurzy a lyžařské školy.

Naučná stezka Cestou zlatokopů

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Kašperské Hory - nejstarší zlatonosný revír v Čechách

Není příliš velkým tajemstvím, že Kašperští slovo zlato moc nemilují. Jejich malebné městečko uprostřed šumavských hvozdů totiž údajně stojí na desítkách tun žlutavého kovu, kterým se po staletí měří bohatství států i jednotlivců.

Muzeum Královského hvozdu Nýrsko

V nýrském muzeu máte jedinečnou možnost nahlédnout do života šumavské rodiny na začátku minulého století. Další stálá expozice se věnuje místnímu rodákovi JUDr. Antonínu Randovi.

V Kolinci u Sušice otevřeli muzeum strojů

Jak využít prostory po bývalé továrně? Se zajímavým nápadem přišli v Kolinci na Klatovsku. U příležitosti srazu rodáků, který se zde konal 8. a 9. července, bylo otevřeno první zdejší muzeum.

Tipy na víkend: Rabijáda, spanilá jízda Jaguárů i veteránů, královský průvod

Nadcházející víkend bude ve znamení motorových kol a koní. Slavnostní jízdou po Česku oslavuje Jaguar E-type své padesátiny. Liberecký kraj budou brázdit historická vozidla a z Prahy se na koních vydá královský průvod Karla IV. Dále budou probíhat muzejní noci a také dětské dny, kterým vévodí Rabijáda, Loktohrádky, hrad Střekov nebo historická bitva Štíty stříbrného lva na Velharticích.

Do Chanovic na zámek, do skanzenu i na pěší výlet

Návštěva obce Chanovice nabízí turistům řadu zajímavých možností: návštěvu skanzenu, expozic v zámeckém areálu nebo výhled z rozhledny na Chlumu. Okolí také protíná naučná stezka Chanovice – Příroda a lesy Pošumaví.

Kostel narození Panny Marie ve Strašíně

Kostel v románském slohu zde byl vybudován kolem poloviny 13. století a později prošel gotickou přestavbou. Dnešní barokní podobu získal v letech 1736 – 1739. V této době se stal Strašín významným poutním místem, jehož význam upadl až po druhé světové válce.