Články na téma Hory

Naučná ministezka Zarostlá místa Kavánových obrazů

Naučná stezka v okolí Kříželic v Krkonoších a přibližuje místa zachycená na obrazech malíře Františka Kavána, který se narodil v obci Víchovská Lhota.

Ramzovské sedlo v Jeseníkách

Ramzovské sedlo leží ve výšce 760 metrů a tvoří předěl mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Vede jím silnice číslo 369 z Hanušovic do Jeseníku a také železniční trať ze Šumperku do Jeseníku.

Beskydy na elektrokole. Lysou horu zdolají i netrénovaní

Poslední dobou stále populárnější elektrokola už si zdaleka nepořizují jen senioři, kterým pomoc motoru nahrazuje slábnoucí fyzičku. Desetitisíce korun za bicykl na elektrický pohon neváhají utratit ani zdatnější cyklisté mladšího věku, kteří si na výletech se značným převýšením chtějí dopřát větší komfort a na zpáteční cestě si užít parádní sjezdy.

Na Šumavu letadlem aneb Známé cíle pohledem z ptačí perspektivy

Cestu po silnici většina z nás důvěrně zná a obvykle také počítáme s tím, že kvůli uzavírkám a hustému provozu bude potřeba mít dostatečnou časovou rezervu. Jaké to ale je, když se na Šumavu vydáme vzduchem?

Prameniště Bílé Smědé

Jizerskými horami protéká řeka Bílá Smědá. Pramen vodního toku najdete v rašeliništích Klečových luk při západním úpatí hory Jizery v nadmořské výšce 1122 metrů.

Vodopád na Bílé Smědé v Jizerských horách

Vodopád Bílé Smědé patří k těm nejvodnatějším vodopádům v Česku. Proteče tudy přes 100 litrů za sekundu.

Za dalekými výhledy na šumavský Špičák

Špičácký tunel, v době svého vzniku nejdelší v Rakousku-Uhersku, přivádí od roku 1877 návštěvníky Šumavy na Železnorudsko. Stavěli ho od roku 1874 do roku 1877, kdy byl 11. října slavnostně otevřen. Měří 1747 metrů. Je zahlouben ve svorech a svorových rulách mezi stanicemi Hojsova Stráž-Brčálník a Špičákem.

Javorník je možná nejzáhadnějším místem Šumavy

Toulat se v této části Šumavy má svůj zvláštní půvab, a to nejen kvůli překrásným výhledům do vnitrozemí. Uvnitř hlubokých lesů se ukrývají malebná zákoutí a možná i poselství z dávné minulosti.

Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák

Ve východní části Krušných hor se nachází 869 metrů vysoký vrchol Bouřňák. Je zde horský hotel, v zimě sjezdovky a na západní straně hory přírodní památka Buky na Bouřňáku. Za dobré viditelnosti jsou z Bouřňáku pěkné výhledy do údolí.

Na Šumavě se otevírá stezka Olšina

Naučná stezka Olšina na Českokrumlovsku se v pátek otevírá veřejnosti. Vojenské lesy a statky stihly její dostavbu o měsíc dřív, než se původně předpokládalo. Na stezce jsou nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Železniční zastávka Čeladná – účelnost a krása minimalismu

Na počátku bylo světlo. V případě obce Čeladná v Beskydech se přidal ještě golf, který způsobil porevoluční, doslova raketový rozvoj obce.

Modřín v Medvědím lese – nejmohutnější modřín jižních Čech

Modřín opadavý v Josefově Dole je památný strom, který roste v zaniklé osadě u Zvonkové na Šumavě. Obvodem kmene jde o nejmohutnější památný modřín jižních Čech a druhý nejmohutnější v Česku.

Modřín u Petrovic – nejmohutnější modřín v ČR

U Petrovic na Ústecku roste nejmohutnější modřín v Česku s obvodem kmene bezmála 7 metrů. Nachází se téměř na státní hranici s Německem na rozhraní Přírodního parku Východní Krušné hory a CHKO Labské pískovce.

Z městečka Rukapáně romantickým Chittussiho údolím pod Železné hory

Barva řeky Doubravy je proměnná, břehy lemuje zelená ve všech odstínech, nyní v pozdním jaru i žlutá blatouchů či petrklíčů. K tomu šeď skal a balvanů, přes které se řeka převaluje a utváří peřeje.