Články na téma Tipy na výlety

Studny na náměstí ve Švihově

Na švihovském náměstí jsou tři studny s mřížemi z dubových trámů, jejichž autorem je klatovský sochař Václav Fiala.

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.

Zamilec - zamilovaný hájek v Brně

V Králově Poli v Brně se nachází půvabný Zamilovaný hájek, takzvaný Zamilec. Jak název napovídá, je vyhledávaným místem pro "randění".

Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Jedno z nekrásnějších zákoutí Českého krasu.

Lidová architektura ve Sloupu v Čechách

V obci Sloup se nachází řada historicky cenných roubených, polozděných i zděných lidových domů, pocházejících většinou z konce 18. a 1. poloviny 19. století.

Tipy na víkend: Ochutnejte hmyzí speciality, světovou kuchyni nebo víno

Podzim je už bez diskuzí tady. A k němu patří především víno, ale také jídlo, které ve stále chladnějších dnech zahřeje žaludky. A food festivalů je o víkendu skutečně mnoho. Hned dva se konají v Praze, do Teplic můžete vyrazit za pálivým chilli a třeba do Olomouce za extrémní kuchyní a hmyzími specialitami. Jedinou sportovní akcí v našem výběru jsou běžecké závody v Ostravě.

Fara a kalvárie ve Sloupu v Čechách

Patrová budova fary stojí vedle kostela sv. Kateřiny. Jedná se o pozdně barokní patrovou stavbu s mansardovou střechou.

Kaple sv. Jana Nepomuckého Sloup v Čechách

Barokní kaple svatého Jana Nepomuckého ve Sloupu na Českolipsku pochází z 1. poloviny 18. století a je chráněna jako nemovitá kulturní památka.

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách

Kostel sv. Kateřiny se nachází se naproti zámku. Poprvé je zmiňován již v roce 1327. V letech 1717-1719 proběhla rozsáhlá přestavba, při níž kostel dostal svou dnešní podobu.

Zbytky vesnice Vrchní Orlice na Rychnovsku

Vrchní Orlice je připomínána jako samostatná obec v roce 1603. Rozkládala se na obou březích pravostranného přítoku Divoké Orlice, Hadinského potoka. Ve středu obce kromě kostela byla škola, hostinec, kovárna, mlýn, statek a kovářství. Dodnes se dochoval kostel Sv. Jana Nepomuckého a pár staveb.

Barokní morový sloup a zbytky hradeb v Toužimi

Barokní sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem pochází z roku 1705 a stojí na náměstí. Kamenná kašna pochází z 18. století. Zbytky městských hradebních zdí u kostela pochází z 15. století u kostela. Před ní byly zjištěny stopy po parkánové zdi a hradebním příkopu.

Městská radnice v Toužimi

V jádru pozdně gotická stavba prošla řadou přestaveb po požárech v letech 1620, 1652, 1752 a 1872 a úpravami ve 20. století. V roce 2004 bylačástečně obnovena původní klasicistně-empírová podoba. Dnes sídlí v budově infocentrum města.

Žižkův hrad Kalich, peleš lotrovská, se po staletích probouzí k životu

Vysoko nad obcí Třebušín se tyčí skalnatý kopec, kde stál hrad Kalich Jana Žižky z Trocnova, podle hradu později psaného z Kalicha. Peleší lotrovskou ho nazval, i nedaleký hrad Panna, Žižkův úhlavní nepřítel, syn Karla IV., císař Zikmund Lucemburský.

Ohře láká obojživelníky aneb Na kole i na lodi ve společnosti čtvrté nejdelší české řeky

Ohře (také Ohara, Oharka, německy Eger) - pramení pod horou Schneeberg v Horních Frankách v Bavorsku ve výšce 752 metrů a s 246,5 km toku na území ČR je naší čtvrtou nejdelší řekou. Názvy Ohře i Ohara patrně vzešly z keltského pojmenování Agara (Ag znamená losos, Ara znamená tekoucí voda).