Články na téma Tipy na výlety

Pamětní deska Jaromíra Vejvody na Zbraslavi

Na průčelí rohového domu čp. 453 na Zbraslavském náměstí v Praze 5 Zbraslav je umístěna pamětní deska s reliéfní podobiznou Jaromíra Vejvody, místního rodáka a hudebního skladatele.

Černá kupa v pohoří Králický Sněžník

Černá kupa je hora v Podbělském hřbetu pohoří Králický Sněžník. Nadmořská výška je 1295 m. Oblast se také někdy nazývá Mokrý hřbet, podle výskytu rašelinišť.

Hamerský rybník v Záběhlicích

Hamerský rybník byl založen kolem roku 1770 jako zdroj vody pro nově vzniklé měděné hamry. Rybník je boční a je napájen náhonem z Botiče, který se od potoka odděluje doleva na Záběhlickém jezu.

Husův sbor na Vinohradech

Byl postaven v letech 1930 – 1935 podle návrhu architekta Pavla Janáka v konstruktivistickém stylu. Třídílná stavba se skládá z vlastní modlitebny, věže a obytného domu. Kromě pravidelných bohoslužeb se v kostele konají koncerty, výstavy a přednášky.

Kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích

Jedná se o původně románský kostel, který stojí mezi tokem Botiče a Hamerským rybníkem. Základ kostela pochází z první poloviny 12. století, ve 14. století byl z románského stylu přestavěn v gotickém slohu.

Kostel sv. Havla na Zbraslavi

Kostel svatého Havla je jednou z našich nejstarších církevních památek. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1115. Stojí na vrchu Havlín, který je ve starších zápisech nazýván Osek. Kostel je původně románský, dnes v barokizované podobě.

Krematorium Strašnice - největší v Evropě

Krematorium Strašnice bylo otevřeno roku 1932 na pražských Vinohradech a svou rozlohou je největší v Evropě. Je obklopeno rozšířením Vinohradského hřbitova, které je ale od něj v jeho původním rozsahu dosud odděleno zdí.

Adélin pramen pod Králickým Sněžníkem

Přístřešek u Adélina pramene se nachází na stezce, kudy prochází modrá značená trasa ze Stříbrnic a červeně značená trasa z Kladské brány. Zvláštním a luxusním prvkem je pramen svedený přímo do přístřešku.

Virtuální realita Plzeň - VR Future

Zažijete realistický zážitek v simulovaném prostředí dle svého přání, díky unikátním systémům HTC VIVE.

Stříbrnice - obec pod Králickým Sněžníkem

Jméno získala obec podle nalezišť stříbrné rudy. Průměrná nadmořská výška vesnice, jež stoupá údolím Stříbrníku, je 626 metrů.

Xaverovský háj v Dolních Počernicích

Díky rozsáhlým porostům dubu a lípy je Xaverovský háj jedním z nejpřírodnějších pražských lesů. Xaverovský háj je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, který je největším pražským přírodním parkem.

Přírodní rezervace V pískovně v Dolních Počernicích

Rezervace zahrnuje vodní plochu zatopené pískovny a její blízké okolí. Kromě snahy o zachování mokřadních společenstev pod vodou a na loukách je lokalita významným hnízdištěm a letovou zastávkou řady druhů ptáků.

Zámecký park v Dolních Počernicích

Park byl založen společně s výstavbou zámku, který vznikl přestavbou středověké tvrze ze 14. století. V 70. letech 19. století byly lesní porosty mezi pravidelnými cestními osami přeměněny v krajinářský park. V parku je evidováno více než 1 100 stromů, zpravidla listnatých.

Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Kostel na Čechově náměstí ve Vršovicích je proslulý pro svůj výrazný konstruktivistický sloh, ale i jako náročná stavba, realizovaná jako vůbec první kostel v Čechách s použitím skeletové železobetonové konstrukce. Byl postaven v letech 1929 – 1930 podle projektu architekta Josefa Gočára.

Zámek „dobré hraběnky Walburgy” v Kuníně se z ruin stal barokní perlou severní Moravy a Slezska

Téměř deset let trvala obnova zámku v Kuníně založeného hrabaty z Harrachu ve 30. letech 18. století. Byl vybudován jako venkovské sídlo nedaleko Nového Jičína a Opavy. Jeho dějiny pamatují osvícené majitele a nebývalý rozkvět, stejně jako zmar a naprostou devastaci i téměř zázračnou záchranu.