Novinky.cz

www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety · 3771 článků

Unikátní kopie Turínského plátna je k vidění v klášteře v Broumově

Unikátní kopii Turínského plátna, pocházející z roku 1651, našli v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově v lednu roku 1999. Vidět ji lze i nyní v rámci plánovaných adventních prohlídek. Kopie Turínského plátna byla zařazena na seznam kulturních památek České republiky.

Za vzácnými drahými kameny do Berouna

Broušené křišťály, záhnědy, citríny z nalezišť na Vysočině, zkamenělá dřeva, opály či barevné turmalíny je možné vidět na výstavě v Muzeu Českého krasu v Berouně do 18. listopadu.

Na pražské Čertovce potkají děti strašidla, lampióny rozsvítí Chodovskou tvrz

Tradiční návštěvu hřbitova na Dušičky můžete spojit s lampiónovým průvodem, který prosvětlí šedivé podzimní počasí. V pražské Chodovské tvrzi si můžete vyrobit vlastní lampión či lucerničku a odtud se připojit k průvodu. O víkendu se v hlavním městě uskuteční také řada halloweenských akcí, například v Kulturním centru Zahrada budou v sobotu tančit strašidelné masky a Čertovku obsadí strašidla.

Naučnou stezkou po megapoli miliónů mrtvých na Olšanech

Ve správě Pohřební služby hlavního města Prahy je 29 hřbitovů, další jsou ve správě městských částí. Dohromady 67 polí mrtvých. Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy... Mnoho hřbitovů zdobí obdobný nápis připomínající vše pomíjivé. Naučná stezka s téměř 80 zastaveními vede mezi hroby.

České památky světového dědictví připomíná výstava ve Staroměstské radnici v Praze

V letošním roce si světová veřejnost připomíná 40 let od podepsání Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V naší republice slavíme i další kulaté výročí, neboť první české památky do tohoto prestižního seznamu byly zapsány před 20 lety. U příležitosti obou výročí se na Staroměstské radnici v Praze koná výstava nazvaná Památky světového dědictví v ČR. Proměny za posledních 20 let.

Posvícení na zámku Loučeň láká na husí hody i ochutnávku mladého vína

Svatomartinské posvícení pořádá v sobotu a neděli 10. a 11. listopadu zámek Loučeň. Slavnost nabídne po příjezdu Martina na bílém koni a cestou za svatomartinskými světýlky také husí hody a ochutnávku mladého vína. Svátek bude provázen koncertem v kostele i soutěžemi v chytání husy, v hodu podkovou i v pojídání rohlíčků.

Tipy na víkend: Strašidla a duchové v zoo a v lampiónových průvodech

Lehko se vyvolávají duchové a strašidla, těžko se pak zase uspávají. Následující víkend bude ve znamení Halloweenu a Dušiček. Strašidla potkáte v zoo Ohrada, Brno, Olomouc a spousty duchů uvidíte také v pátek na pražské Čertovce. V neděli si pak můžete poslechnout duchařské historky z Asie a Afriky v Modřanech.

V klášteře Teplá nedaleko Mariánských Lázní můžete i přespat

Odejít do kláštera může být za jistých okolností skvělé řešení. Zejména tehdy, když potřebujete uniknout od špatností světského života. Když jsem zjistila, že i já tam mohu jistou dobu pobýt, nezaváhala jsem ani na chviličku. Vybrala jsem si k tomu účelu mohutný a významný klášter Teplá poblíž Mariánských Lázní.

Na Gastrofestu v Českých Budějovicích můžete ochutnat pakoně i antilopu

Švestkové knedlíky vysázené do třímetrové homole, 2,5 metru velká pizza nebo tabule prostřená jako v Titaniku, to vše slibují organizátoři 16. ročníku gurmánského festivalu Gastrofest. Na českobudějovickém výstavišti se bude konat od 8. do 10. listopadu. Připravena bude také kuchařská aréna a finále soutěže Český kapr, informoval o tom ředitel přehlídky Vladimír Tůma.

Velké Karlovice zvou na Saunovou noc i nový běžecký závod

Relaxační, sportovní i gurmánské zážitky nabídnou o prvním listopadovém víkendu Velké Karlovice na Valašsku. Přestože na horách v tomto týdnu sněžilo, o víkendu se mají teploty vrátit zpět k pohodovému podzimu.

Strašidla ovládnou uličky staré Prahy

Tajemná strašidla v Praze ožijí a vydají se od Prašné brány, uličkami Starého Města přes Karlův most. Sraz je ve čtvrtek 1. listopadu na náměstí Republiky v 18 hodin, kde se mohou připojit v kostýmech zájemci všech věkových skupin.

Středočeské Rožďalovice se pyšní neuvěřitelným počtem slavných rodáků

Městečko Rožďalovice v okrese Nymburk je zajímavé těžko uvěřitelným počtem významných rodáků, z nichž minimálně dva – knihtiskař Jiří Melantrich z Aventina a pedagog Gustav Adolf Lindner – dosáhli dokonce světového věhlasu.

Nová lanovka na Sněžku je hotová, buduje se stanice na vrcholu

Dělníci dokončili stavbu technologického zařízení lanovky v horní stanici na Sněžce v Krkonoších. Pokud jim bude přát počasí, chtěli by ještě pokračovat ve stavbě ocelové konstrukce stanice, kde bude schovaná koncová točna lanovky. Původní třítýdenní zpoždění na horní stanici se stavbařům i díky příznivému počasí uplynulého týdne podařilo dohnat, řekl generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov Dušan Čížek.

Putování z Roudnice nad Labem na posvátnou horu Říp

Z nádraží Roudnice nad Labem je to na vrchol Řípu šest a půl kilometru. Cesta je skvěle značená, za což patří dík městu i Klubu českých turistů.

Ukrývá okolí Trnové na Tachovsku tajemství?

Nenápadná a malá vesnička Trnová, kterou bez povšimnutí projedete při cestě do Tachova, se může pyšnit nejen bohatou historií, ale také zajímavým a tak trochu tajemným okolím, jehož součástí jsou záhadné kameny.