Novinky.cz v obci Lysice
Zobrazit všechny články o obci Lysice
V Českém středohoří se kolem meandrů řeky Labe nachází mnoho krásných vyhlídek. Tentokrát je naším cílem skalnatý ostroh, který se vypíná nad pravým břehem Labe nedaleko obce Velké Žernoseky. Tato oblast je známá jako Porta Bohemica neboli Brána Čech. Ostroh je viditelný již zdaleka, dominují mu totiž tři kříže.
Město Kouřim, které je od Prahy vzdálené zhruba 50 kilometrů, asi nejvíce proslavilo natáčení seriálu Bylo nás pět. V jeho těsné blízkosti se ale nachází i zajímavost v podobě astronomického středu Evropy, jenž má památník na náměstí, a množství nevšedních historických budov. Necháte se zlákat k jejich objevování?
Šlapu po schodech, které někteří věřící během poutí zdolávali i po kolenou. Takové odhodlání v sobě sice nenacházím, ale po výstupu na Kalvárii v obci Ostré a při pohledu na v dáli se zdvíhající vrcholky Českého středohoří, musím připustit, že je tu opravdu nebesky. Nejen kvůli úchvatnému panoramatu, ale i božskému klidu, který mi v pondělním odpoledni nenarušuje žádný další návštěvník.
Nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se na vysoké skále vypíná monumentální romantická zřícenina. Nachází se v přírodní rezervaci Blanský les a kousek od ní najdeme i keltské oppidum. Hrad Dívčí Kámen je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, návštěvníky neokouzlí jen ruina samotná, ale i okolní příroda.
Písčitá stezka zvolna stoupá, už to není daleko; zvuk vody příchozího bezpečně naviguje. Takže brzy jsme na místě. Na jihovýchodním okraji Oldřichova v Hájích. Tudíž v Jizerských horách.
Milovníci historie si nově mohou prohlédnout dříve majestátní hrad Boskovice tak, jak vypadal za časů své největší slávy. Tehdy byl sídlem jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů na Moravě, a to pánů z Boskovic. Výlet do minulosti umožňuje virtuální realita, na místě někdejšího paláce si stačí nasadit speciální brýle a začíná cesta do středověku.
Město Kouřim ve Středočeském kraji je asi nejvíce známé díky skutečnosti, že se v něm natáčel seriál Bylo nás pět. Kouřim však sama o sobě stojí za návštěvu i kvůli historii a malebnému náměstí. V její těsné blízkosti se navíc nachází kámen opředený řadou tajemných pověstí. A vydáte-li se k němu vybaveni velmi slušnou fyzičkou a dobrou plicní kapacitou o Štědrém večeru, můžete prý i pohádkově zbohatnout. Nebo vyrazte v červnu a pochutnáte si.
Zámek Velké Losiny ve čtvrtek slavnostně otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která ho představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Práce přišly na 480 tisíc korun a trvaly rok. Trasa je přístupná od soboty.
Zámek Březnice na Příbramsku je ideálním místem na výlet. Navštívit tu můžete nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnu v Čechách nebo čarovnou komnatu z pohádky Princezna ze mlejna. Třešničkou na dortu je anglický park, který vybízí k romantickým procházkám.
Žije tu jen kolem tří tisíc lidí, přesto je severočeské město Úštěk chronicky známé. Český divák si jeho malebné náměstí s kostelem vybaví třeba z Rebelů Filipa Renče nebo Kolji Jana Svěráka. Natáčel se tu ale i oceňovaný snímek Králíček Jojo Taiky Waititiho, v němž jednu z titulních rolí ztvárnila hollywoodská hvězda Scarlet Johansson. Krásná úštěcká zákoutí ale okouzlí i bez filmových pozlátek.
Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.
Městys Nová Cerekev poblíž Pelhřimova většinou projedete, aniž byste zaznamenali, že se tu nalézá, trochu zastrčená stranou dění, jedinečná církevní památka. Je jí unikátní synagoga, která nemá ve střední Evropě obdoby.
Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.
Do Spáleného Poříčí se vydáme na Plzeňsko nedaleko Brd. Jeho centrum je chráněno jako městská památková zóna, a v roce 2003 dokonce získalo ocenění Historické město roku. Spálenému Poříčí dominuje renesanční zámek a kostel sv. Mikuláše. A v důsledku bývalého početného židovského osídlení zde najdeme i pozůstatky synagogy.
Je sice pravda, že do Prahy se obvykle jezdí za jinými turistickými cíli než těmi, jež avizuje titulek. To ovšem v žádném případě neznamená, že by snad nabídkově štědrá metropole zcela opomíjela milovníky přírody. Nezapomíná dokonce ani na ty, kteří mají v oblibě scenérie poněkud dramatičtějších ladění. Naznačeným kritériím vyhovuje více lokalit, aktuálně zveme na trasu, která z převažující části vede na západě metropole Prokopským a Dalejským údolím. Ovšem nejen tudy.