Hory v oblasti Jihočeský kraj

Průvodci na Šumavě nabídnou turistům dobrodružství

Možná už vás klasické výlety omrzely a rádi byste si vyzkoušeli něco nového, dobrodružnějšího. S návrhy tras pro pokročilejší turisty a hlavně milovníky přírody opět přichází NP Šumava. Společně s průvodci je možné se v tamní panenské přírodě potulovat i na několikadenních túrách.

Na Kašperku si můžete uplácat vlastní buchtu

Na Kašperku se stále něco děje a je to dobře. Hrad si pozornost zaslouží, je jedním z nejhezčích u nás, a kdo ho viděl vystupovat jako kamennou loď uprostřed šumavských mlh připomínajících moře nadýchané vaty, ten na to nikdy nezapomene.

Šumava otevřela dvě nové naučné stezky

Dvě nové naučné stezky se v květnu otevřely turistům na Klatovsku. Železná Ruda otevřela na začátku měsíce naučnou stezku mapující zajímavosti z historie i současnosti Hojsovy Stráže a okolí, Lesy ČR nyní uvedly do provozu naučnou stezku z Hamrů na vrch Ostrý, sdělili železnorudský místostarosta Milan Kříž a mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Náklady na obě stezky dosáhly téměř 900 000 korun.

Rybí líheň u Borové Lady

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích zve k návštěvě všechny návštěvníky i nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka.

Z rozhleden v okolí Písku je vidět až na Šumavu a do Českého lesa

Odvěkou touhu lidstva shlížet na zem z ptačí výšky dnes (bez rizika Ikarova pádu) snadno naplňují po vlasti četně rozeseté vyhlídkové věže. Některé jsou historickými stavbami, mnohé jiným účelům - vesměs telekomunikaci - sloužící technická zařízení.

Hrad Kašperk se o jarních prázdninách mimořádně otevře

Turistům na Šumavě se o jarních prázdninách otevře nejvýše položený královský hrad v Čechách Kašperk. Strážní hrad založený Karlem IV. Nabídne mimořádné prohlídky od 25. února do 14. března, vždy dva dny v týdnu, ve středu a v sobotu, jak uvedl kastelán Zdeněk Svoboda.

Na běžky na Seč

Běžkařských tras v Železných horách je několik. Za příznivých sněhových podmínek jsou upravovány stopovacím zařízením. Okruhy u Seče jsou nenáročné, vhodné i pro začátečníky a dobře dostupné. Jedná se o běžecké okruhy mezi Kovářovem a Sečí, propojené také lesní cestou s Vápenným Podolem. Ta se dá použít jen za opravdu dobrých sněhových podmínek. Nastoupit do […].

Interaktivní muzeum sklářství v osadě Rajsko u Annína

Malé interaktivní muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, vzniklo v osadě Rajsko u Annína na Klatovsku. Hned vedle muzea funguje také malá manufaktura, kde jedni z posledních brusičů v oblasti udržují tradici kdysi slavného šumavského řemesla.

Netradiční novoroční přípitek? Co třeba na šumavském Mouřenci

Silvestr se dá strávit různými způsoby a na různých místech. Velice netradičním a nevšedním zážitkem pak může být vítání roku 2015 na šumavském Mouřenci.

Národní park zmodernizoval nejstarší naučnou stezku Šumavy

Národní park Šumava zmodernizoval Medvědí stezku, svoji nejstarší naučnou trasu a zároveň druhou nejstarší v celé ČR. Mezi Ovesnou a Černým Křížem díky tomu například přibyly pro výletníky další informační tabule, ty původní byly obnoveny.

Muzeum na bavorské straně Šumavy nabízí expozici v češtině

Nově zrekonstruovaný původně lovecký zámeček Wolfstein otevírá veřejnosti expozice svého muzea lovu a rybářství. Moderní expozice zahrnuje řadu interaktivních prvků a je trojjazyčná - jedním z jazyků je i čeština.

Ukrývá se v Bukovníku pravěké kultovní místo?

Šumava stále nevydala a pravděpodobně ještě dlouho nevydá veškerá tajemství. Jedno takové se může ukrývat i nedaleko obce Žihobce.

Zaniklá ves Hůrka: místo, kde živí zhanobili mrtvoly tancem

Šumava je plna zaniklých obcí, rozpadávajících se statků a zdevastovaných kaplí a kostelů, žádná z trosek však nezažila to, co kaple v osadě Hůrka, ležící hned vedle cesty k často navštěvovanému horskému jezeru Laka. Zde se odehrál příběh jak z pera Edgara Allana Poea, temný jak okolní lesy.

Kostel s unikátním skleněným oltářem najdete v Dobré Vodě u Hartmanic

Kostel v česko-německém pohraničí v šumavské obci Dobrá Voda má za sebou pohnutou minulost. Historie vesnice sahá až do pohanských dob, avšak první ověřené zprávy se vztahují k 10. století, kdy zde působil poustevník sv. Vintíř. Dobrá Voda se tak stala oblíbeným poutním místem, kam o svátku sv. Vintíře putovalo tisíce poutníků z Čech i Bavorska.