Články na téma Hrady

Zámek Žampach

Zámek Žampach je původně tvrz doložená před rokem 1600 pod hradem Žampach ve stejnojmenné obci. Z roku 1672 pak pochází přestavba tvrze na raně barokní zámek – letní rezidenci královéhradeckých jezuitů. K výstavbě zámku bylo použito materiálu ze zpustlého hradu.

Věž Svatojanka

Vyhlídková věž tvoří součást opevnění hradu Lukov, který najdete v Hostýnských vrších.

Kde s čerty nejsou žerty. Romantický hrad ze známé pohádky ukrývá i skalní kostel

Hlavním turistickým lákadlem obce Sloup v sousedství České Lípy a Nového Boru je bezpochyby skalní hrad z počátku 14.  století. Přilákal i filmaře, kteří tudy nechali prohánět pohádkové čerty. Jak dnes vypadá jedna z nejromantičtějších staveb svého druhu u nás, se můžete podívat ve videu Novinek, které ji zachytily z dechberoucí ptačí perspektivy.

Naučná stezka Vápenka Skuhrov

Stezka je pojmenovaná podle starého vodojemu z 20. století. Začíná u bývalé hospody U Kouřimů a povede vás krásnou lesní cestou až k hradu Skuhrov.

Skály pod zříceninou hradu Lukov na Zlínsku

Skály nacházející se pod hradem tvořily vždy jeho přirozenou ochranu.

Skalní útvary Králky u Lukova

Hřbety mnoha vrchů Hostýnských hor v lukovském katastru jsou tvořeny bizardními skalními uskupeními. Z nich nejznámější jsou Králky, které byly v minulosti romanticky upraveny a sloužily také jako předsunuté opevnění hradu.

Horákovský hrad

Hrad Horákov, nazývaný též Horákovský hrad, je zaniklý hrad, jehož pozůstatky se nacházejí na ostrožně nad Mariánským údolím.

Zřícenina hradu Rešov – Pustý zámek v Jeseníkách

Hrad Rešov (zvaný také Pustý zámek) vznikl pravděpodobně ve 2. polovině 13. století k ochraně dolů v okolí Horního Města. Na skalním ochozu se do dnes dochoval příkop, který chránil hrádek na západě a zbytky základových zdí.

Zřícenina hradu Blansek v Moravském krasu

Zřícenina hradu Blansek se nachází v Moravském krasu, v těsné blízkosti Punkevních jeskyní. Vypíná se na ostrohu nad řekou Punkvou, nad Punkevním žlebem. Hrad je poprvé uváděn k roku 1275, vznikl patrně nedlouho před tímto datem.

Ikonu mezi českými hrady milují filmaři. Dá se tu i přespat

Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. V jeho interiérech i exteriérech se natáčelo hned několik známých filmů a pohádek. Víte, které to byly? Fanoušci televizní soutěžní hry Zrádci jistě zaznamenali, že se natáčelo právě tu. A není divu. Místo má nepopsatelnou atmosféru a leccos pamatuje. V tajemné věži Huderce byl například vězněn slavný alchymista. Dnes nám zde uvěznění naštěstí nehrozí. Ubytovat se zde ale můžeme.

Zřícenina hradu Salon u obce Březina

První zmínka o hradu nad obcí Březina v přírodním parku Radeč se datuje do roku 1389, kdy zde sídlil Jindřich z Elstenberka. Poté hrad střídal majitele, zpustl zřejmě během třicetileté války.

Starý hrad u Olomučan

Zříceninu Starého hradu naleznete u Olomučan, v lesích nad řekou Svitavou.

Kostel sv. Petra a Pavla v Litni

Kostel je doložen ve druhé polovině 13. století. Traduje se, že ho nechal postavit Karel IV. Ze zbylých kamenů po stavbě hradu Karlštejna.

Hradiště Červenka

Valy ve tvaru trojúhelníku na vrcholu Červenka mají nejasný původ. Patrně se jedná o předsunuté opevnění hradu Ostromeč. Existuje však také domněnka, že šlo o tvrz.

Zřícenina hradu Kozí hřbet

První písemná zmínka o hradu Kozí Hřbet, nazývaném také Hrádek, pochází z poloviny 14. století.