Články na téma Hrady

Zřícenina hradu Velešov u Potštejna

Hrad nad obcí Potštejn byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, sídlícím na nedalekém hradě Potštejně. Hrad byl poprvé doložen roku 1356, když Karel IV. Kupoval potštejnské panství od synů Mikuláše z Potštejna. Pravděpodobně nebyl nikdy dostaven.

Hrad Skuhrov s rozhlednou

Hrad byl založen kolem roku 1300. Jednalo se o protáhlý, lichoběžníkový vnitřní hrad, který najdete na vyvýšeném, zalesněném ostrohu nad stejnojmennou obcí. Neuběhlo ani století, když za husitských válek začal chátrat, a nakonec zpustl docela.

Zřícenina hradu Klečkov v podhůří Orlických horách

Hrad z počátku 15. století založili páni z Častolovic. V roce 1440 jej marně dobýval Kolda ze Žampachu. I když se mu to nepovedlo, ještě do konce století se hrad uvádí jako pustý. Dodnes se zachovaly zbytky zdí a valy na protáhlém ostrohu.

Zřícenina hradu Hlodný pod Orlickými horami

Gotický hrad Hlodný byl zřejmě postaven pány ze Žampachu, v minulosti plnil hlavně obrannou funkci proti nájezdům loupeživých tlup. Hrad nebyl nikdy zcela dostavěn, jediná přímá zmínka o jeho existenci pochází teprve z roku 1576, kdy je zmiňován při dělení solnického panství.

Zřícenina hradu Veliš u Jičína

Z dominantního hradu stojícího na čedičovém vrchu nedaleko Jičína od konce 13. století se dodnes již skoro nic nedochovalo. Poslední náznaky kdysi významného sídla tvoří zbytky palácové zdi, polozasypaná studna a příkop.

Zřícenina hradu Brada v Českém ráji

Zalesněnému hřebeni nad Jinolickými rybníky vévodí Přivýšina – 463 m a nedaleko, východně pod tímto vrcholem, stával raně gotický hrad Brada. Dnes jsou na vrcholu na památku prusko-rakouské bitvy umístěny sochy sv. Petra a Pavla s dřevěným křížem.

Hrad Křikava

Nedaleko Blatné, u obce Černívsko, naleznete zříceniny hradu Křikava. Šlechtické sídlo kdysi uprostřed temných hvozdů, bylo zbudováno ve 14. století. Dodnes se z něj dochovaly relikty hradebních věží a terénními nerovnostmi.

Skalní hrad Pustý zámek

Dřevěný hrad byl založen ve 14. století na dvojici skal, v 15. století byl pravděpodobně opuštěn a zanikl. Dnes jsou ve skalách v místě bývalého hradu patrné zahloubené otvory po trámech a po nádrži na vodu.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Hanzalův kopeček – vyhlídka na Třebíčsko

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku nedaleko obce Čáslavice. Z vyhlídky budete mít Třebíčsko jako na dlani. Na dosah je hrad Sádek se stejnojmeným vinařstvím, kostely v Čáslavicích a Babicích nebo rozhledna na Pekelném kopci.

Z pražské Královské zahrady se dostaly první tulipány do Holandska

Když se řekne země tulipánů, vybaví se většině z nás Nizozemské království často nazývané jen Holandsko. Málo se ale ví, že první tulipány se pěstovaly v Královské zahradě, renesančním klenotu u Pražského hradu. Rostly i v Jelením příkopu.

Ostrava není jen uhlí a doly. Tipy, kam se vydat na výlet ve městě i jeho okolí

Kam vyrazit o víkendu s rodinou nebo kamarády, autem, na kole či pěšky v Ostravě a okolí? Z našich tipů na zajímavé výlety, které si užijete za každého počasí, si každý najde to své – ať už to budou městské památky, muzea, hrady a zámky, koupaliště a zoo, nebo procházky v přírodě v Ostravě a okolí.

Hrad a katedrála zdobí cestu k nejvyššímu krušnohorskému vodopádu

Zřícenina gotického hradu, monumentální kostel známý rovněž z filmů, nejvyšší krušnohorský vodopád… I takovou nabídku lze využít při návštěvě údolí Prunéřovského potoka. Pár kilometrů západně od Chomutova.

Majestátní Zvíkov sloužil jako úkryt pro korunovační klenoty

Jihočeský hrad Zvíkov se vypíná na skalním ostrohu u soutoku Vltavy s Otavou. Dříve stával vysoko na skále, avšak stavba Orlické přehrady jeho okolí změnila k nepoznání. Zvíkov přitahuje nejen turisty a milovníky záhad, ale také filmaře. Schválně, kdo při prohlídce tohoto královského hradu pozná, v jaké pohádce či filmu se objevila jeho nezaměnitelná silueta i interiér?

Tajemný hrad Houska obestírají záhady. Údajně ukrývá i bránu do pekel

Tento tajemný hrad neleží v Karpatech, ale v Housecké vrchovině na Kokořínsku. To, že je prý kdesi na Housce brána do pekel, se říká odpradávna. Traduje se, že se v těchto místech děje cosi podivného, ba dokonce strašidelného. Vznik hradu je navíc je dodnes obestřen jednou velkou záhadou. Opravdu bychom se tu měli bát?