Články na téma Hrady

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Kolonie vrápenců na hradě Sovinec

Ve staré jeskyni pod hradem, ve sklepeních a na půdách nad obnovenými prostorami hradu našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. Ti jsou zde pravidelně sledováni a sčítáni od roku 2009.

Muzeum Rabštejn nad Střelou

Muzeum Rabštejn navazuje na obtížný úkol, který si předsevzal Josef Vorel, nadšený badatel a místní patriot: představit tajemnou krásu přírody a slavnou historii strážného hradu Rabštejna. Založil ve svém domě u řeky Střely první městské muzeum a byl nezapomenutelným průvodcem.

Výstava Zdeňka Hajducha ve Slavonicích

Stálá výstava dřevěné mechanické plastiky, originálního nábytku a další tvorby Zdeňka Hajducha v prostorách Stavební hutě Slavonice.

Piknik v kulisách starobylého města Český Krumlov

Léto v Českém Krumlově patří k nejkrásnějším. Návštěvu architektonického skvostu – hradu a zámku Český Krumlov a dalších atraktivních turistických cílů si můžete zpestřit nejen procházkou stinnými zákoutími města, ale také piknikem v zámeckém parku či na jiném idylickém místě.

Středověká syrovost hradu Loket láká turisty z celého světa. Přivábila i americké filmaře

Pokud zavítáte na západ Čech, měli byste rozhodně navštívit celoročně veřejnosti přístupný hrad Loket, vzdálený 14 kilometrů od Karlových Varů. Název hradu i městečka na skále je patrně odvozen od tvaru zákrutu řeky Ohře, který skutečně připomíná v lokti ohnutou lidskou paži.

Relikvii svaté Zdislavy slavnostně uloží v neděli na Lemberku

Na pevný gotický hrad pod Lužickými horami přivedl Markvartic Havel svou ženu Zdislavu pocházející z moravského rodu pánů z Křižanova. Hrad pojmenoval podle znamení svého erbu – lvice - Löwenberg. Za svůj krátký život, narodila se kolem roku 1220, zemřela si ve 32 letech, vykonala mnoho dobrodiní.

Rabí, Kašperk, Velhartice: Šumavská trojice velkolepých hradů

Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.

Černá věž v Lokti s expozicí kuriozit

Věž patřila do areálu tzv. Dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Vstup do věže potvrzuje její obranný charakter. Nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice kuriozit.

Stará Hrada – zbytky skalního hrádku v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Pražský hrad o víkendu otevře reprezentační prostory

Zájemci budou moci v sobotu navštívit běžně nepřístupné prostory Pražského hradu. Během Dne otevřených dveří si mohou od 9.00 do 16.30 prohlédnout reprezentační salóny a místnosti, v nichž prezident republiky přijímá návštěvy nebo podepisuje významné dokumenty. Hrad to uvedl na svých webových stránkách. Ve stejný den bude od 10.00 do 17.00 mimořádně zpřístupněn také Hrzánský palác v nedaleké Loretánské ulici, který využívá Úřad vlády.

Na hradě Svojanov přivítají jaro

Středověký hrad Svojanov opět ožije postavami z minulých století. Víkendové panské jarní slavnosti jsou připravené na počest Antonína Haasche a jeho choti Caroliny, posledních soukromých majitelů hradu.

Punkevní jeskyně střeží gotický hrad biskupa Bruna

Největší krasová oblast České republiky se stovkami jeskyní, vápencovými skalami, mnoha říčkami a také s nespočtem památek – to je Moravský kras. Na téměř sto kilometrech čtverečních si každý najde to své. Pojďme se projít po jeho severní části až k největší propasti ve střední Evropě.

Nejhezčí údolí Českého středohoří je Opárenské pod Lovošem

„Chtěli jsme se pomazlit, ale byl tu nával.“ Teskný povzdech vepsaný do sešitku umístěného v dřevěné skříňce na zřícenině hradu Opárno, na ostrohu hlídajícím jeden z nejhezčích koutů Českého středohoří. Kaňonovité Opárenské údolí se táhne pod Lovošem od Malých Žernosek k Velemínu.