Články na téma Hrady

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Vrch Třemšín (827 m n.m.) je nejvyšším vrcholem jižní části Brd a nachází se tedy v té části Brd, která je veřejnosti přístupná. Název vrchu Třemšína pochází údajně od tří zlatých prutů neboli "šínů", potopených v hradní studni.

Zřícenina hradu Starý Herštejn

Starý Herštejn stojí na jednom z kopců v Českém lese uvnitř přírodní rezervace Starý Hirštejn. Z hradu se dochovaly zbytky valu a příkopů, které dříve chránily předhradí.

Rozvaliny hradů Sokolčí a Pořešín

Staveništěm hradu Pořešín se stal konec skalnaté klesající ostrožny ležící v nadmořské výšce 533 m. N. M. Jihovýchodně od stejnojmenné vsi. Sokolčí stával u obce Děkanské Skaliny na ostrohu nad údolím Černého potoka.

Hrad Louzek

Hrad Louzek byl vystavěn asi na přelomu 13. a 14. století na ostrohu mezi řekou Malší a potokem, kdysi zvaným Katzbach, na ochranu staré zemské stezky vedoucí z Budějovic do Rakous.

Šumavský šperk neboli hrad Kašperk

Strohá silueta na hřebeni jako by cenila dva ostré zuby. Na značně strmém ostrohu neměl nepřítel moc šancí se ke kašperskému hradu přiblížit. Pokud to nebyl Anděl Páně, zdařilá pohádka se tu natáčela. Přestože je to k hradní fortně od parkoviště dost daleko, návštěvníků potkáte cestou požehnaně.

Zřícenina hradu Dražice

Zřícenina hradu Dražice z 13. století se nachází nedaleko Benátek na Jizerou na okraji sjejnojmenné vsi. Nejznámějším vlastníkem hradu byl poslední pražský biskup Jan IV. Z Dražic. Do dnešní doby se z kdysi významného hradu dochovaly zbytky zdí dvou hradních paláců a hradní kaple.

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince najdete zříceninu hradu Valdek, kterou můžete navštívit po turistické trase z Podluh do Neřežína. Pověsti o pokladu, který ještě nikdo nenašel nebo o valdecké černé paní, která zde po nocích lká a čeká na své vysvobození, přitahují návštěvníky z širokého okolí.

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. M.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.

Zámek Horažďovice na Šumavě

Zámek v Horažďovicích stojí na místě gotické tvrze. Gotický hrad byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Z této přestavby se nám zachoval malý vnitřní dvůr s arkádami a freskovou výzdobou a dvoupatrová věž zámku.

Sbírka modelů na Helfštýně představí oblíbené auto komisaře Columba

Modely kultovních vozů druhé poloviny 20. století obsadí od soboty třetí nádvoří středověkého hradu Helfštýn na Přerovsku. Lidé uvidí nejluxusnější značky i auta známá z filmů a světových závodů.

Vápencový lom Malá Amerika

Malá Amerika se nachází nedaleko od hradu Karlštejna. Lom vznikl těžbou vápencového kamene na konci 19. století. Voda v jezeře je tak průzračná a čistá, že v ní žijí přísně chrárnění raci.

Tipy na víkend: Vyrazte na noční prohlídku zříceniny či na rockové Velikonoce

Za světel míhajících se plamínků loučí se vydají návštěvníci zříceniny hradu Hauenštejn na speciální noční prohlídku, při níž bude řinčet ostří mečů. Více o alkoholu na Těšínsku se dozvědí účastníci výstavy v Muzeu Beskyd. Po celém Česku se v průběhu celého víkendu otevřou velikonoční jarmarky.

Házmburk hraje prim mezi zříceninami českých hradů

Mohutné kužely vyhaslých sopek Českého středohoří trčící osamoceně v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou scenérii. Nade všemi trčí ostrý vrch Milešovky, rozhodně však zaujme Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.

Národní přírodní rezervace Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales je nejstarší rezervací nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Ochrana obou pralesů byla prohlášena majitelem panství Nové Hrady, hrabětem Jiřím Františkem Augustem Buquoyem, již 28. srpna 1838.

Kozí farma Ve dvoře

Malá rodinná ekofarma ve Střemeníčku (5 km od hradu Bouzov). Můžete se zúčastnit víkendových prohlídek farmy, prohlédnout si kozí stádo a nakoupit si kozí speciality vlastní výroby v obchůdku.