Články na téma Jezera

Mohutné Veveří, vydrancovaný hrad, zničený přestavbami, pozvolna znovu ožívá

Vypadá monumentálně, mohutný hrad se tyčí nad Brněnskou přehradou. Dostal zabrat hlavně v minulém století. Kdysi mocná pevnost založená asi moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským kolem roku 1059. Ve středověku sloužil jako vězení pro panovníkovy odpůrce, byl v zástavě. Dějiny má pestré.

Pánem unikátního Frymburku byl i vražedník a zloděj. Zkázu dokonali před 400 lety sedláci a Švédové

Svérázný a v Čechách neopakovatelný, unikátní propojení síly, vzdornosti a výšky opevnění s malým půdorysem. To vše charakterizuje hrad Frymburk u Nového Hrádku na Náchodsku, byť se z něj do dnešních dnů dochovala pouze zřícenina.

Smetanova vyhlídka u Třebsína – údolí Vltavy jako na dlani

Smetanovu vyhlídku naleznete u osady Třebsín, vysoko nad Štěchovickou přehradou. Byla vybudována roku 1974 vysoko nad hladinou Vltavy k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Podle místních legend sem Smetana rád chodíval a nechal se inspirovat k druhé části své symfonické básně Má vlast (Vltava).

Hora Svaroh na Šumavě

Ne na konci světa, ale na konci naší vlasti v šumavských lesích se ukrývá hora Svaroh, německy Zwercheck (1334 m). Německý název je uváděn právě proto, že Svaroh leží přímo na hranici s Německem, na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní hory.

Dřevěné sochy u Protržené přehrady

Cestu k Protržené přehradě na Bílé Desné v Jizerských horách lemují dřevěné sochy. Je jich 12 a věnovalo je sedm dárců, kteří sochy vydražili na minulých ročnících dřevosochání v Desné. Na sochy narazíte jak u přístupové cesty na přehradu směrem z Albrechtic, tak z Desné.

Přehrada Pařížov

Přehrada Pařížov je nádherné vodní dílo, které pro neznalé zůstává ukryto v údolí řeky Doubravy nad obcí Pařížov na Chrudimsku. Jedná se o kamennou přehradu postavenou v letech 1909 až 1913, která nedávno oslavila 100 let své existence.

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Dřevěná rozhledna asi půl kilometru od Horní Plané stojí v nadmořské výšce 800 m n. M. A že se jedná o mini rozhlednu, dokazují její rozměry – vysoká je celkem 9 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů vede pouhých 21 schodů.

Přehrada Pařížov

Vodní nádrž Pařížov je gravitační přehrada na řece Doubravě. Přehradu stavělo na 500 dělníků v letech 1910-1913. Rok předtím byla postavena obtoková štola a jez, vybudované pro ochranu vlastní výstavby hráze. Štola měla být schopna odvést i přívalové vody, kvůli kterým byla hráz stavěna. V letech 1885, 1888 a 1897 totiž vznikly na Doubravě za […].

Vodní nádrž Lučina

Přehrada Lučina zůstává jedním z nejoblíbenějších turistických cílů tachovského regionu. Mohutný násep 21 metrů vysoké a 183 metrů dlouhé hráze, korunující hladinu rozlitou mezi zalesněné břehy skalnatého údolí, nabízí návštěvníkům působivé přírodní scenérie v každém ročním období.

Od protržení nejznámější přehrady Jizerských hor uplyne 100 let

V žádných horách u nás není tolik údolních přehrad jako v Jizerských horách. V roce 1897 nastala na Nové Louce průtrž mračen nemající obdoby. Za 24 hodin spadlo 345 mm srážek, nepřekonaný evropský rekord. Obrovská povodeň si vyžádala 120 obětí a stala se impulsem pro výstavbu komplexu přehrad.

Přehrada Láz u Příbrami

Vodní dílo Láz bylo postaveno v letech 1818 – 1822 na horním toku Litavky cca 8 km nad Příbramí. Původně měl tento rybník účel zásobovat stříbrné doly v Březových Horách vodou k pohánění různých mechanizmů a k pohonu pil. Dnes je zásobárnou pitné vody.

Nová stezka korunami stromů bude i v Krkonoších

Po jihočeském Lipně a Beskydech vyroste další stezka korunami stromů v Krkonoších. Atrakce se začíná stavět na okraji Janských Lázní. Jde o společný projekt Akademie adrenalinových zážitků s Krkonošským národním parkem. Lipenská stezka se rychle stala jedním z hlavních turistických cílů na jihu Čech.

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Přehradní nádrž Osvětimany

Vodní nádrž Osvětimany se nachází na jižním okraji přírodního parku Chřiby, ve vzdálenosti 1 km severozápadně od městyse Osvětimany.

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.