Články na téma Rozhledny

Největší turistická akce letoška nabídne v Bohumíně nevšední atrakce i novou rozhlednu

Nová rozhledna u meandrů řeky Odry, dvě lávky u Vrbického jezera, nové cykloboxy a naučná stezka v přírodní rezervaci. Tyto turistické atrakce, které letos vznikly díky společnému příhraničnímu projektu Bohumína, Šilheřovic a Krzyżanowic, se už v sobotu 14. října otevřou veřejnosti.

Rozhledna Varhošť u Litoměřic

Na vrcholu hory Varhošť (638 m n.m.) se nachází celoročně přístupná železná kruhová rozhledna. Stojí zde od roku 1972 jako třetí v pořadí, když dvě předcházející dřevěné dosloužily.

Rozhledna Horní les u Rovečného

Rozhledna na kopci Horní les (774 m n.m.) je vysoká 59 metrů, její pata je 9 metrů pod její úrovní. Vystoupáte po kruhovém schodišti na ochoz a ocitnete se 38 metrů nad zemí a ve výšce 803 metrů nad mořem.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.

Rozhledna Bohušův vrch u Plané

Rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a 20. století zde stál dřevěný vyhlídkový gloriet. V roce 1909 jej nahradila masivní kamenná věž.

Kamenná rozhledna Kohout

Malá kamenná rozhledna na vrchu Kohout stojí ukrytá v lesích asi 4 km od městečka Benešov nad Ploučnicí. V roce 2010 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.

Rozhledna Milíře u Rozvadova

Rozhledna stojí na konci osady Milíře, což je část obce Rozvadov. Poskytuje krásné výhledy na zříceninu Přimda, vojenskou věž na Velkém Zvonu, Český les a Německo. Moderní ocelová konstrukce byla postavena v roce 2001.

Rozhledna Ploučnická vyhlídka

Vyhlídka byla postavena roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cizineckého ruchu, který vybral místo v obecním lese s výhledem na město i údolí řeky Ploučnice. Stavba má zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny. Od rekonstrukce v roce 1994 je opět přístupná.

Rozhledna Sokolí vrch

Rozhledna stojí na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 512 m nad Děčínskou kotlinou, asi 4 km od města Děčín. Z vrcholu i z rozhledny se nabízí pěkný výhled do kraje. Rozhledna byla otevřena v roce 2004.

Rozhledna Maják Šrotík ve Starém městě u Uherského Hradiště

Jedná se o unikátní objekt z roku 2008, který má své opodstatnění, přestože zde není žádné moře.

Rozhledna Na Stráži s pensionem

Dřevěná rozhledna na skalním ostrohu vrchu Stráž nad Sloupem v Čechách vystavěná v roce 2011.

Rozhledna Křížový vrch u Stodu

V polovině 19. století byl na tomto místě postaven nový kostel, ke kterému byla v roce 1931 přistavěna věž. Ta začala sloužit jako rozhledna.

Rozhledna Hořidla u Chotiněvsi

V roce 2008 byla vrchu Hořidla slavnostně otevřena nová, kovová, 14 metrů vysoká rozhledna. Sestává z čtvercového podstavce, do něhož je zapuštěný ocelový tubus, kolem kterého se vine vřetenové schodiště s 67 schody, ve výšce 13 m je zakončeno kruhovým, otevřeným vyhlídkovým ochozem.

Jakubova věž vyrostla na rovnoběžce propojující dvě Kanady

Čtyřicetimetrová rozhledna nad Valtínovem se jmenuje Jakubova. Stojí tu od roku 2013, otevřeli ji 1. července, kdy Kanada slaví svůj svátek. Proč Jakubova? Jakub I. Stuart je spřízněn s Fridrichem Falckým, zimním králem, který se postavil Habsburkům a chtěl vládnout v Čechách.

Rozhledna Na Skalce u Holčovic

Rozhlednu najdete na jižním nezalesněném svahu Moravského kopce v nadmořské výšce 782 m n. M. Rozhledna je 20 m vysoká a jako předloha pro návrh vyhlídkové věže byl vybrán model již neexistující rozhledny, která do roku 1946 stála na nejvyšší hoře Jizerských hor – Smrku.