Články na téma Tipy na výlety

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Muzeum přiblíží historii japonské zahrádky v Luhačovicích

Muzeum luhačovického Zálesí otevře ve čtvrtek výstavu o japonské zahrádce v Luhačovicích. Na odpolední vernisáž naváže procházka od muzea k vile Jestřabí, u které v polovině 30. let minulého století vznikla parková kompozice vytvořená po vzoru japonských zahrad. Zahrádka po druhé světové válce zanikla, některé prvky byly ale obnoveny, řekla v pondělí mluvčí muzea Michaela Mitáčková.

Vyhlídkové Foto lety z letiště Mladá Boleslav

Užijte si krásné Foto lety nejen po celé České republice. Společnost Czech Aviation létá s letadly Cessna a Piper z letiště Mladá Boleslav. Zamířit s nimi můžete například k Ještědu, do Českého ráje, Krkonoš, zkrátka kam budete chtít.

Kostel sv. Gotharda v Českém Brodě

Kostel sv. Gotharda je původem románský Kostelík z doby kolem roku 1135, jenž byl v polovině 14. století přestavěn na gotický trojlodní kostel, v 17. století opraven renesančně a nakonec ve století 18. století i barokně.

Královna květin provoněla zámek Častolovice

Zámek Častolovice se v průběhu let z čistě historicky cenného objektu „převtělil” do multifunkčního areálu, kde si každý návštěvník najde svoji parketu. V současné době si zde spolu s vyznavači historie, památek, výtvarného umění, krásné přírody a rodiči s dětmi dávají dostaveníčko milovníci růží.

Zámek a zámecký park v Plané

Na ostrohu západně od města se rozkládá rozsáhlý zámecký komplex vzniklý stavební činností pravděpodobně již od 13. až po 20. století a tudíž obsahující stavební prvky od gotiky až po současnost.

Galerie ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plané

Městská galerie byla otevřena v červenci 1995 po rozsáhlé rekonstrukci věže gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, jenž je jednou z nejcennějších památek v Plané. Nová věž byla ke kostelu přistavěna po likvidaci staré, snad ještě románsko-gotické věže v roce 1904.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plané

Původní gotické trojlodí bylo vyzdviženo v jihozápadní části středověkého jádra u někdejších hradeb v raných dějinách města. Hlavní pozdně románský portál z poloviny 13. stol. Byl v polovině 14. stol. Zaklenut křížovou klenbou. V 18. stol. Jej držitelé plánského panství nechali barokně přestavět.

Kostel svatého Petra a Pavla v Plané

Kostel svatého Petra a Pavla je nejstarší architektonickou památkou města. Tvoří jej plochostropá loď, do níž vede od jihu původní románský portál s obloučkovým vlysem. K lodi se připojuje pravoúhlý presbytář, jehož interiér je vyzdoben cennými freskami ze 2. pol. 13. století.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Torzo železničního viaduktu mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi

V druhé polovině 19. století se začalo budovat nové železniční spojení Brna s Vídní. Trasa vedla značně členitým terénem a tak si vyžádala stavbu několika mostů a tunelů. Všechny byly dvojkolejné, kromě jednoho, toho největšího mostu. Najdete jej u řeky Jihlavy Mezi Ivančicemi a Dolními Kounicemi.

Kaple sv. Antonína v Dolních Kounicích

Poutní kaple sv. Antonína se vypíná na stejnojmenném kopci nad řekou a je působivým objektem poutajícím ze široké vzdálenosti pozornost návštěvníků města.

Křížová cesta v Dolních Kounicích

K nejvýraznější kounické dominantě kapli sv. Antonína vede z města křížová cesta s 14 zastaveními. Začíná na konci náměstí Míru za restaurací U Gottwadů. Zastavení křížové cesty jsou chráněna jako kulturní památka České republiky.

Synagoga a židovský hřbitov Dolní Kounice

Synagoga byla postavena v roce 1652–1655 v raně barokním slohu a patří k nejstarším synagogám na Moravě. V roce 1851 byla přistavěna ženská galerie s pavlačí. Od druhé světové války sloužila převážně jako skladiště.

Hrádek Šember u Doubravčic

Na hraně kaňonovitého údolí říčky Šembery u Doubravčic najdete zbytky hradu. Kdysi zde stálo rozlehlé slovanské hradiště, později tu byl postaven malý hrádek, který zanikl v průběhu husitských válek.