Články na téma Zámky

Letovice, další z vyrabovaných zámků, se počtvrté vrací do života

Září dodaleka přehlížeje město Letovice poblíž Boskovic. Původně tvrz a hrad, později zámek, stojí tu již osm století. Za tu dobu objekt čtyřikrát zničili a čtyřikrát uvedli znovu v život. Poslední zmrtvýchvstání provádí v současnosti Bohuslav Vavříček.

Zámek Tloskov u Neveklova

Původní tvrz přestavěna jednoduchý barokní zámek z počátku 18. století byl rozsáhle přestaven v 19. století. V současné době tady sídlí Centrum sociálních služeb. Přístupné jsou pouze venkovní prostory.

Pardubický zámek se stal součástí svatojakubské poutní cesty

Pardubický zámek se stal součástí svatojakubské poutní cesty do španělského města Santiago de Compostela. Před vstupní Labskou branou byla ve středu 27. června umístěna pískovcová deska se stylizovanou svatojakubskou mušlí. Zařazení zámku na jednu ze tří tras v České republice by mohlo napomoci zájmu turistů o národní kulturní památku, uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Zámek Kopidlno

Zámek byl patrně postaven na místě původní tvrze. Jeho dnešní vzhled je výsledkem novorenesanční přestavby ve 2. polovině 19. století provedené Ervínem Šlikem. V současné době v něm sídlí zahradnická škola a je nepřístupný.

Časy spletitých hříšných lásek na zámku Dubu dnes vystřídala pracovitost a noblesa

Nevelký zámek Dub ve stejnojmenné obci po dvě desítky let vlastní a opravují současní majitelé, baronka Jana-Marie di Battaglia s manželem Jaroslavem di Battaglia. Výsledky jejich usilovné práce, kdy nedávnému zemědělskému učilišti opět vracejí lesk a eleganci, je možno vidět na vlastní oči.

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Zámek Vlčice u Trutnova

Zámek Vlčice se nachází Podkrkonoší, v obci Vlčice nedaleko Trutnova. Empírově upravená budova nabízí možnost ubytování a pořádání společenských akcí.

Zámek Chroustovice

Rokokový zámek Chroustovice slouží v současné době Odbornému učilišti. I přesto je zámek přístupný, je zde možné uspořádat společenskou akci s rautem nebo si pronajmout tenisové kurty.

Tajemná vražda na Kunštátě, zámku husitského krále Jiříka z Poděbrad

Kdysi rodové sídlo pánů z Kunštátu, ze kterého vzešel i pozdější král Jiří z Poděbrad, je již 70 let opředeno záhadou dvojnásobné vraždy. Osmého června 1948, před 70 lety, tu zahynula se svým synem manželka Ericha Hudce, vynálezce televize. Má se za to, že je zlikvidovala tajná policie.

Muchova cyklostezka

Cyklostezka vedoucí z obce Šanov kolem Emina zámku, kde maloval Alfons Mucha. Trasa prochází rovinatým terénem, krajinou s Přírodní rezervací Karlov, jehož fauna a flóra byla inspirací pro umění Alfonse Muchy.

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.

Citlivě opravený zručský zámek patřil králi železnic Johanu Schebkovi

Citlivá rekonstrukce učinila z trochu zanedbaného zámku ve Zruči nad Sázavou turisticky přitažlivý cíl. Město zakoupilo objekt v roce 2003 od potomků vlastníků a předvedlo, jak se dá zhodnotit pozapomenutá historie.

Český Rudolec, po válce vyrabovaná ruina, se zvolna vrací k bývalé kráse

Říkali se mu Malá Hluboká, zámek v příhraničí jižních Čech byl podle dobové dokumentace skvostem, kterých je u nás málo. Na místě, kde stála původně tvrz, postupně, podle zámožnosti majitelů, rostl objekt, který v konečné fázi dostal ráz oblíbené tudorovské gotiky.

Ústecká Větruše se stane centrem volnočasových aktivit

Vytvořit centrum volnočasových aktivit plánuje město Ústí nad Labem u výletního zámečku Větruše. Radnice nechala zpracovat studii proveditelnosti, která ukázala, že by se tak zatraktivnila i lanovkou dobře dostupná lokalita v centru města.

Zámek Čečovice

Barokní trojkřídlý zámek byl postaven na místě původní tvrze z první pol. 14. stol. Roku 1409 získává Čečovice jeden z nejvýznamnějších českých feudálů té doby, Jindřich z Rožmberka, který spravoval zdejší statek prostřednictvím svých purkrabí.