Články na téma Zámky

Témata

Obůrka v Bílé

Obůrka s divokou zvěří je umístěna v lese za loveckým zámečkem, je rozdělena na šest samostatných ohrad. V ohradách je umístěna zvěř jelení, srnčí, dančí, mufloní a divočáci.

Zámecký park v Loučné nad Desnou

Původně lovecký zámeček s dochovanými renesančními klenbami je obklopen velkým parkem, který je na rozdíl od zámku přístupný veřejnosti.

Zámek Kosmonosy

Původně renesanční zámek byl vybudován v 16. století a později přestavěn v barokním stylu. K zámku patřila rozsáhlá obora a park, kde byla chována vysoká i černá zvěř. V zámku sídlí základní škola a muzeum.

Zámek Hluboš - první sídlo T. G. Masaryka

Barokní zámek s anglickým parkem o rozloze 5 hektarů, správcovským objektem a bývalými konírnami, se nachází v obci Hluboš u Příbrami. Zámek byl prvním rekreačním sídlem prezidenta T. G. Masaryka po vzniku Československé republiky. Masaryk zde s rodinou pobýval v letech 1920 až 1921.

Zámek Koloděje v Praze

Hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenné části města Prahy. Na zámku pobýval také T. G. Masaryk. Zámek je v soukromém vlastnictví a není dlouhodobě veřejně přístupný.

Tipy na víkend: Na Burgerfest, kapří pochoutky nebo vinobraní

Druhý zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla a pití. Jen v Praze lze navštívit hned dva velké gastronomické festivaly - první láká na burgery, zatímco druhý na všechny chutě Asie. V jižních Čechách můžete vyrazit na kapří speciality, a pokud dostanete chuť na první letošní burčák, navštivte třeba vinobraní na zámku Kačina.

Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou vzniklo rekonstrukcí budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství.

Seidlova (Loudonova) vila ve Ždánicích

Stylová zámecká vila s prvky historicismu a modernismu z roku 1908 byla postavena nedaleko zámku českým architektem Leopoldem Baueraem z Vídně. Podle svých obyvatel je nazývána Seidlova nebo Loudonova vila. V současné době vilu využívá Vrbasovo muzeum.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, ojedinělá barokní óda na krásu na Vysočině

Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny mohutný barokní zámek v Jaroměřicích na Rokytnou nese označení moravské Versailles. Přirovnání ke francouzskému královskému zámku je u nás trochu inflační. Přízvisko slezské Versailles nesou Slezské Rudoltice, dalším objektem je zámek ve Vizovicích.

Barokní zámek v Kardašově Řečici

Barokní zámek pochází z poloviny 18. století. Je to prostá patrová čtyřkřídlá budova s mansardovou střechou obklopující čtvercové nádvoří. Zámek není přístupný.

Arcibiskupský lovecký zámeček Bílá

Nedaleko kostela sv. Bedřicha na odbočce u potoka Velká Smradlavá byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť zámečku chráněný šindelem si dodnes podržel původní vzhled.

Armádní baroko v Konojedech: příběh zdevastovaného zámku, který se daří zachránit

Je to zvláštní jméno: Konojedy. První na mysli vytane, že se tu konzumovali ušlechtilí kopytníci ve velkém. Chyba lávky. Koně se tu pásli, jedli trávu. Toto místo daroval hrabě František Karel Swéerts-Špork žebravému řádu servitů, nejvroucnějších služebníků Panny Marie.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si lisování hroznů, vyrazte za netopýry

Prázdniny se definitivně chýlí ke konci, ale zbývá ještě jeden víkend. Ten se částečně ponese už v podzimním duchu. Na několika místech se konají tradiční dožínky, vyrazit můžete také na dětské vinobraní. Pokud vás fascinují netopýři, na zámku v Bečově nad Teplou jim bude zasvěcena celá jedna akce.

Lavička Josefa Škvoreckého v Náchodě

K litinovému Josefu Škoreckému můžete přisednout na Masarykově náměstí v Náchodě. Spisovatel tu sedí s brejličkami, nohou přes nohu a kloboukem položeným vedle sebe, zády pěkně k místnímu zámku „vršku kulatého“ – to abyste na fotkách měli pěkně pohromadě vše, co je pro město typické.

Expozice Život pod horami v Horní Branné

Historicko - národopisná expozice se nachází v přízemních prostorách renesančního zámku v Horní Branné a přibližuje vznik obcí Horní Branná a Valteřice.